*[Relacja/Samochód] Tarpan Honker [projekt]

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rainman
Posty: 67
Rejestracja: pn gru 15 2003, 11:07
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rainman »

Po dłuższej przerwie powracam do relacji z budowy Tarpana.
Po skompletowaniu ramy nadwozia przyszedł czas na zespół przeniesienia napędu i zawieszenie- w pierwszej kolejności mosty napędowe. Oczywiście musiałem się pomylić przy rozwinięciu i korpus mechanizmu różnicowego nie spasował się z osią.... Śruby ściągające dwie połowy korpusu z izolacji przewodu telefonicznego. Wewnątrz osi patyczki do szaszłyków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt kwie 15 2005, 8:19 przez Rainman, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: hmm..rodzina? ;)
Awatar użytkownika
Rainman
Posty: 67
Rejestracja: pn gru 15 2003, 11:07
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rainman »

Następnie wziąłem się za resory, podwieszenie osi (ależ mnie to nerwów kosztowało...:roll: ), amortyzatory oraz wały napędowe.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr kwie 20 2005, 7:31 przez Rainman, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: hmm..rodzina? ;)
Awatar użytkownika
Rainman
Posty: 67
Rejestracja: pn gru 15 2003, 11:07
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rainman »

Do tego jeszcze mała waloryzacja reduktora.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr kwie 20 2005, 7:32 przez Rainman, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: hmm..rodzina? ;)
Awatar użytkownika
Rainman
Posty: 67
Rejestracja: pn gru 15 2003, 11:07
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rainman »

Największym pożeraczem czasu okazały się koła.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr kwie 20 2005, 7:33 przez Rainman, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: hmm..rodzina? ;)
Awatar użytkownika
MIKU05
Posty: 82
Rejestracja: śr mar 10 2004, 10:04
Lokalizacja: Dąbrowa Gór.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MIKU05 »

Rainman, tak patrze i się zastanawiam czy nie za cieńkie te resory :?: :?: Troche tak nie naturalnie wygladają.

Pozdr MIKU05
Awatar użytkownika
Rainman
Posty: 67
Rejestracja: pn gru 15 2003, 11:07
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rainman »

Szczęśliwie dzisiaj koła zostały ukończone i pojazd po raz pierwszy stanął "o własnych siłach";. Po uzupełnieniu jeszcze kilku braków w ramie zabieram się za silnik. Niestety projekt nadwozia jest jeszcze w powijakach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr kwie 20 2005, 7:34 przez Rainman, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: hmm..rodzina? ;)
Awatar użytkownika
Rainman
Posty: 67
Rejestracja: pn gru 15 2003, 11:07
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rainman »

MIKU05: pewnie masz rację, ale nie mam zbyt dobrej dokumentacji. W mojej wycinance wygląda to tak jak ponizej - wydrukowane na bloku technicznym, sklejane bez podklejania - może to był błąd. Przy projektowaniu korzystałem m.in. z takich fotek.
Na warsztacie: hmm..rodzina? ;)
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Rainman! Model zapowiada się ciekawie. Mam jednak kilka propozycji, które moim zdaniem poprawiłyby wygląd niektórych elementów.
Skoro malujesz elementy podwozia, to elementy okrągłe tracą, gdy widać miejsce łączenia (zdjęcie z wałem) Ocjanoglutuj coś takiego i zeszlifuj na równo. Dobrym rozwiązaniem jest nawinięcie elementów typu wały, osie itp. z cienkiego papieru (najlepiej milimetrowy, bo ułatwia wymiarowanie), będzie idealnie krągły i łatwiej zeszlifować brzeg nawiniętego papieru.
Warto przed ostatecznym malowaniem usunąć nierówności łączeń, strzępki papieru, np. poprzez przeszlifowanie wstępnie pomalowanego elementu. Wydaje mi się, że używasz zbyt gęstej farby, co powoduje pozostawianie niewielkich nierówności, które są bardziej widoczne przez to, że farba jest błyszcząca (lepiej pomalować kilkoma warstwami rozcieńczonej farby).

Pomysł z izolacją jako imitacją śrub jest świetny :!:

Co do samego projektu, to super, że to polski współczesny pojazd i do tego nie z wycinanki :spoko:
Ostatnio zmieniony pn gru 27 2004, 13:01 przez jhradca, łącznie zmieniany 1 raz.
Duźgu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Duźgu »

Eno. Bajerka. Powiedz mi proszę, czy ty to masz zamiar wydać. Szczerze mówiąc, bardzo chciałbym mieć Honkera w swej kolekcji.
Awatar użytkownika
Rainman
Posty: 67
Rejestracja: pn gru 15 2003, 11:07
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rainman »

jhradca: Dzięki za porady, ale na tym etapie nie będę już ingerował w elementy, które są zamocowane - jakby coś nie poszło, to chyba bym się pociął..:placz: . Na szczęście przy gorszym oświetleniu nie wszystkie niedociągnięcia są tak dobrze widoczne :mrgreen:

Duźgu: Jeśli wydam, to tylko w wersji elektronicznej - w dziale download. Na razie w wycinance jest dość sporo błędów, a ja ich na bieżąco nie poprawiam, tylko robię notatki - dlatego na razie trudno powiedzieć kiedy uda mi się ją skompletować (nie mówiąc o obawach co do jej "sklejalności"). Mam też pomysł co do udostępnienia wersji źródłowej (pliki cdr) do samodzielnych przeróbek.
Na warsztacie: hmm..rodzina? ;)
ODPOWIEDZ