[Dyskusja] Grubość drutu vs skala modelu*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Zwróćcie też uwagę na poprzeczkę, na której wisi koło ratunkowe. Pod ciężarem koła bardzo mocno się ugięła... Ciekawe; jeżeli to jest stalówka, to musi być dość cienka, żeby wygiąć się w ten sposób.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

przeglądając zdjęcia Prinz Eugena zauważyłem, ze na pokładzie poziome elementy relingów to linka stalowa, natomiast praktycznie wszystkie pozostale (nadbudówki, podesty itp. to całośc spawana ze stali.
Czy to byla reguła w okrętach?
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
SeventhSon
Posty: 67
Rejestracja: ndz wrz 12 2004, 1:36
Lokalizacja: Warszawa/ Chełm

Mierzenie grubości drutu...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SeventhSon »

:eek:
Prostym i dość dokładnym sposobem pomiaru grubości drutu nie posiadając dokładnych przyrządów pomiarowych jest po prostu nawinięcie 10, 20, 30, .... 50 ..... i tak dalej (może się znudzić przy 300) zwojów rzeczonego drutu na przykład na ołówku. Potem mierzymy zwykłą linijką ile (od pierwszego do ostatniego zwoju) nam milimetrów tego drutu "na szerokość" wyszło na ołówku. Wynik pomiaru dzielimy przez ilość zwojów i mamy grubość drutu- proste? i skuteczne.
Każdego dnia znajduję coś, co budzi moje ździwienie i zaciekawienie
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

No nie będę udawał mondrali, ale jako człowiek po studiach technicznych nie mogę nie zauważyć lub wspomnięć o tzw. błędzie pomiarowym. W tym przypadku będzie to niedokładność zwojów czyli szczeliny pomiędzy zwojami. Nikt nie zagwarantuje, że 50 zwojów wykona się jeden przy drugim. Zatem jakieś urządzenie pomiarowe typu śruba bądź suwmiarka było by lepsze.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
ODPOWIEDZ