ORP "Wicher" wz.39[Relacja]

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Okonek pisze:Pewnie, ze banalne. Nie musisz podnosic pierwszego tylko odpowiednio obnizyc drugi i trzeci. W tej skali nikt Ci nie bedzie latal z suwmiarka i wypominal, ze komin jest np. o 1mm za niski :D
No właśnie też się nad tym już wcześniej zastanawiałem tylko jest jeden, malutki problemik. Brzmi on mniej więcej w ten sposób - orurowanie komina. Na tym gifie nie widać tego ale ma ono jakąś długość. U mnie ono dochodzi do tego "pasu na kominie"(?) nie wiem jak to inaczej nazwać. No i na drugim jest tak samo wysoko. Tylko 3 komin się odróżnia i tam by można było ewentualnie poszaleć co zresztą mnie nie urządza :-?. Czyli poprawiając jeden błąd tworze następny(orurowanie nie bardzo jest jak skrócić lub wydłużyć - na dole i u góry jest wyginane trzeba by tylko w środku a tam łatwo jest o przesunięcia, zgrubienia itp.). Czyli i tak źle i tak niedobrze :-?. zresztą to eliminuje też opcje wydłużenia komina u podstawy :-?.
Nie mam dostępu do planów tej jednostki, jeśli ktoś ma to może by się wypowiedział na ten temat. Mile widziany byłby skan tylko tej części(tzn. kominów i zapewne fragmentu planu generalnego). Wtedy może by było łatwiej znaleźć jakieś rozwiązanie :).
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Taki problem to nie problem. Odcinasz rure bo chyba przy drugim jest tylko jedna i skracasz sobie ten komin. Nowa rure wykonaj z jakiegos drutu odpowiedniej srednicy na podstawie orginalu czy tez planow jesli je otrzymasz. Jak piszesz sam przy ostatnim nie bedzie problemu. Jestem pewien, ze jesli sie uda to powymieniasz jeszcze rury na pierwszym kominie. I nie martw sie prosze, ze rury nie beda nawiercone od gory. W tej skali taki szczegol to pikus ;-)
pozdrawiam
Obrazek
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Okonek pisze:Taki problem to nie problem. Odcinasz rure bo chyba przy drugim jest tylko jedna i skracasz sobie ten komin. Nowa rure wykonaj z jakiegos drutu odpowiedniej srednicy na podstawie orginalu czy tez planow jesli je otrzymasz. Jak piszesz sam przy ostatnim nie bedzie problemu. Jestem pewien, ze jesli sie uda to powymieniasz jeszcze rury na pierwszym kominie. I nie martw sie prosze, ze rury nie beda nawiercone od gory. W tej skali taki szczegol to pikus ;-)
Taaaaaaaaaaak. Tego się właśnie bałem :D :lol:. Już i tak za długo z nim utknąłem a tu jeszcze takie coś :D. Przemyślę. Nie mówię nie.
Przechodzę do innego etapu, odpoczywam od kominów i robię sterówkę. Jak ją skończę i jeśli się pojawią fragmenty planów to pewnie nie pozostanie mi nic innego jak zrobić tak jak radzisz :lol:.
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Pare minut roboty :D Co do planow to zgos sie do jhradc-y, ktory robi tu pieknego Wicher-ka w troche wiekszej skali ;-)

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2654
pozdrawiam
Obrazek
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Okonek pisze:Pare minut roboty :D Co do planow to zgos sie do jhradc-y, ktory robi tu pieknego Wicher-ka w troche wiekszej skali ;-)
Witam :)
Oczywiście Wichra jhradc-y widziałem już wcześniej. Robi naprawdę piorunujące wrażenie.
Więc jak już mnie przycisneliście do muru to pokazuje co zwojowałem z tymi kominami, dzięki planom od jhradc-y. Chciałem mu tu przy okazji publicznie podziękować za szybką reakcje na moją prośbę o pomoc :).
W kominach właściwie wystarczyło zamienić 1 z 3 - linia kominów opada w kierunku rufy co zresztą tak za bardzo nie wynikało z tej grafiki do której link jest parę postów wcześniej ;-). A teraz zdjęcia :):
Obrazek Obrazek

Zgodnie z zapowiedziami wziąłem się także za pomost bojowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Jak widać po jednej stronie musiałem dorobić właz/drzwi:
Obrazek Obrazek
Na obu zdjęciach to samo tylko że z godnie z wcześniejszymi prośbami zamieszczam jedno z uniwersalnym środkiem pomiarowym ;-).
Tak poza tym to mam lekki problemik, a mianowicie te drzwi. Dokładnie to chodzi o to że podobno w Wichrze otwierały się one do wewnątrz. Pomijając celowość i ergonomie takiego rozwiązania rodzi to pewien problem - u mnie są one odlane tak jakby otwierały się na zewnątrz i nie bardzo mam co z tym zrobić :(.

No i coś tam trzeba było do środka tego pomostu wpakować ;-). Brakuje jeszcze steru, będzie później dorobiony:
Obrazek

No i na końcu daszek coby dowódcy na głowę nie padało :lol::
Obrazek Obrazek

No to to by było tym razem na tyle. Mam nadzieję że się podoba. Tradycyjnie poproszę o komentarze, co jest ok a co poprawić.
:papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

:D Czasami przyda sie taka mala motywacja. Lukam na poprzednie fotki i cos mi sie wydaje, ze nie tylko poprawiles jeden komin ale i zamieniles dwa pozostale :roll: Co do reszty to popraw jeszcze troche miejsca klejenia i szpachlowania bo po pierwszym malowaniu sie zalamiesz. :cool:

PS. Ambitny plan z ta sterowka :spoko:
pozdrawiam
Obrazek
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam :)
Dawno dawno temu w pewnej galaktyce... ale zaraz zaraz to chyba inna bajka ;-). No więc jak już wcześniej wspomniałem dawno mnie tu nie było :(. Studia to niestety nie to tamto i po prostu w semestrze trochę brak mi czasu. No ale o czym ja tu chciałem...
Okonek pisze::D Czasami przyda sie taka mala motywacja. Lukam na poprzednie fotki i cos mi sie wydaje, ze nie tylko poprawiles jeden komin ale i zamieniles dwa pozostale :roll: Co do reszty to popraw jeszcze troche miejsca klejenia i szpachlowania bo po pierwszym malowaniu sie zalamiesz. :cool:

PS. Ambitny plan z ta sterowka :spoko:
Startując od początku to dzięki za poganianie i popędzanie ;-). Szpachlowanie i szlifowanie było w okolicach sterówki w wersji testowej beta więc wyglądało to tak jak wyglądało, teraz myślę że jest już lepiej. Wnętrze jest oczywiście jeszcze nie pomalowane ale jest już w środku imitacja steru i dwa z czterech pilersów. Dwóch pozostałych i tak nie wykonam, po pierwsze dlatego że ich nie było by widać, a po drugie dlatego że już jest wystarczające zagęszczenie w sterówce:

Obrazek Obrazek


Następnie zabrałem się za sprzęt ratunkowy. Niestety w wykonaniu Mirage prezentował się on co najmniej tragicznie, dobrze że blachy go trochę poprawiły:

Obrazek Obrazek

I widok z blachami, pierwsze zdjęcie jeszcze łodzie dokładnie nie doszlifowane. Drugie zdjęcie tratwy tak jak i poprzednio jeszcze nie doszlifowane. Trzecie to gotowy zestaw ratunkowy, czeka teraz na dokładne umycie, odpylenie i pomalowanie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Zwracam się z prośbą do posiadających jakieś publikacje na temat tego okrętu o pomoc w doborze kolorystyki sprzętu ratunkowego. Dodatkowe pytanie brzmi jak tam były wiosła ułożone. Blacha przewiduje je również ale dokładnie nie pokazuje jak są one zamocowane. Może ktoś posiada jakieś zdjęcie gdzie to widać :?:

Pozdrawiam :papa:

A tak offtopicowo na koniec to posta miałem już wrzucić w czwartek ale nieopatrznie zaczęłem przeglądać forum najpierw. No i niestety mi przeszło. Wczoraj także niestety przeglądałem forum i odeszła ode mnie wszelka ochota na produkowanie się :-?. A kiedyś było tu tak fajnie :cry: :-?.
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam :)
Kolejny odcinek już przed nami ale nie przyzwyczajajcie się za bardzo sesja mi się już kończy :bebe:. Teraz chcę zaprezentować świeżo wykonany pomost sygnałowy. Nadłubałem się tam a i tak nie wygląda to tak dobrze jak u jhradcy ;-). Na początek wykonałem lekko zakrzywioną krawędź relingu:
Obrazek
Zrobiłem ją z własnoręcznie wykonanej szpachli epoksydowej a następnie zeszlifowałem od strony wnętrza pomostu aby uzyskać zakrzywienie.
Następnie wykonałem podstawę dalmierza z blaszki:
Obrazek
(ilością mięsa jakie przy wykonywaniu poleciało dało by się niejednej rzeźni zapewnić pracę, a ilością pań lekkich obyczajów niejedna agencje towarzyską bym zapełnił ;-) :jezyk2:)
No i w końcu resztę elementów pomostu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak mi wyszło to można zobaczyć porównując z zdjęciem Wichra jhradcy, jak widać dużo zostało przeze mnie uproszczone i wręcz pominięte ale obawiam się że bym tego w takiej skali nie wykonał :jezyk2:.
Obrazek*

Teraz pozostało mi już powoli rozpocząć uzbrajanie w relingi poszczególne pomosty i powoli przygotowywać się do maskowania i malowania ;-).

Tu wykonane już osłony
Obrazek Obrazek

oraz doklejone drabiny dla kominiarzy:
Obrazek Obrazek

Dopiero na zdjęciach zauważyłem że ostatni komin nadaje się lekko do poprawy - podszlifuje to jeszcze nie ma obawy ;-).
:papa:

*Wykorzystano jedynie w celu prezentacyjnym. Mam nadzieję że autor zdjęcia się z tego powodu nie pogniewa ;-).
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam :)
Tak z okazji zakupu nowego, tym razem 100% własnego aparatu zrobiłem parę fotek modelu. Właściwie nic nie przybyło nad czym ubolewam ale studia to nie bajka :(. Bez zbędnych słów oto co następuje:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ja wiem że fotki duże są ale nie chciało mi się ich zmniejszać. A i przynajmniej coś na nich widać :D

Jakość jeszcze nie najlepsza ale wszystkiego się muszę od nowa nauczyć wiec wybaczcie ;-)
(tak przy okazji to czekam, może się jakieś komentarze odnośnie modelu pojawią)
:papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

sq2ihw! Porównywanie się z moim modelem nie ma sensu (jakkolwiek jest mi bardzo miło) gdyż różnica w skali jest zbyt duża. Moim zdaniem jak na takie maleństwo model wygląda fajnie a jedyna obawa to efekt po pomalowaniu. Nawet tak zdetalizowany dzięki blaszkom model może mocno stracić przez niewłaściwie przygotowaną powierzchnię (ślady kleju, dziury i rysy, niedoszlifowanie, paprochy, nieodtłuszczenie itp.)

Zwróć na to uwagę, bo to wszystko wylezie po pociągnięciu farbą, szczególnie chodzi mi o pomost nawigacyjny (sterówka) a najbardziej jego tył oraz o pomost sygnałowy.

Co do braku komentarzy, to tym się nie przejmuj, popatrz raczej na ilość wyświetleń.
ODPOWIEDZ