SZEBEKA - jak budowałem

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

osxxx-18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: osxxx-18 »

Witam po przerwie, nie ma obaw budowa będzie kontynuowana choć tempo może być różne.
W wolnej chwili (dosłownie) zrobiłem "rusztowanie" budki sternika:
Obrazek

Przymiarka stępki:
Obrazek Obrazek

Pojawił się problem natury konstrukcyjnej. W jaki sposób poszyć fornirem burty ponad pokładem. Wstępny pomysł to szablon z kartonu. Ale nie wiem czy przyklejać do niego fornir czy też potraktować go jako formę.
Obrazek

Może jakieś sugestie?
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

A czy tam nie powinny być wypuszczone jakieś żebra do których mocowane było poszycie burt. Przecież nie dawali tak długich desek, a i wytrzymałość takiej konstrukcji była by mizerna. Jak odtworzysz te żebra to na nich ułożysz fornirowe burty.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Krzys
Posty: 94
Rejestracja: śr kwie 23 2003, 22:28
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzys »

W znacznie mniejszej jednostce jaką jest jacht holenderski, również z Shipyardu, nadburcia wykonałem naklejając poszycie z wycinanki na forni (1 warstwa butaprenu). Potem wycinałem, zdejmowałem papier, malowałem i przyklejałem. Tak jak na zdjęciach poniżej
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
osxxx-18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: osxxx-18 »

Dziękuję za szybką odpowiedź, dziś już nie mam czasu ale jutro dam znać co wykombinowałem.
osxxx-18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: osxxx-18 »

Po ciężkiej pracy myślowej ;) postanowiłem: wydrukowałem wewnętrzną stronę burty
Obrazek
okleję ją fornirem "poza modelem" zgodnie ze wzorem deskowania z wycinanki. Po oklejeniu kawałek kartki z deskowaniem dopasuję do kadłyba i przykleję, następnie wezmę się z zewnętrzną stronę burty.
Jeszcze jedno pytanko: Jak poradzić sobie z wycięciem malutkich kwadratowych otworów pod wiosła? Może jest jakiś cudowny sposób?
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Nie ma najlepszego sposobu wycinania malych kwadratowych czy prostokatnych otworow. Ja radze sobie przy pomocy wkretakow, ktore poswiecilem do celow modelarskich. Komplet wkretakow do prac precyzyjnych oferuje mozliwosc wycinania otworow od 0,6 mm (pewnie sa i mniejsze). Wystarczy je naostrzyc i dobrac odpowiednia wielkosc.

Poszycie kadluba wyszlo bardzo ladnie :spoko:
osxxx-18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: osxxx-18 »

Witam.
Dzięki za inspirację Metalmic. Wykonałem takie oto "wycinacze" nie z wkrętaków a ze starych pilników:
Obrazek Obrazek

jeden z nich dopasowałem do szerokości otworu:
Obrazek

przygotowałem deseczki do oklejania:
Obrazek

i naprzód:
Obrazek Obrazek

I tak powstało wewnętrzne poszycie jednej burty:
Obrazek

Teraz postaram się to zgrać z kadłubem, rezultaty wkrótce.
osxxx-18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: osxxx-18 »

Niestety, sprawy zawodowe zmusiły mnie do przerwania relacji :x . Relacja będzie kontunuowana jak tylko będzie to możliwe. Na razie pozdrawiam wszystkich forumowiczów i życzę pięknych modeli.
:papa: :papa: :papa:
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Wielka szkoda, bo relacja zapowiadała się naprawdę znakomicie. Tym bardziej oczkujemy ponownego powrotu do prac.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
ODPOWIEDZ