Ładowarka HSW Ł-34 dla LECH-a (od podstaw)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Dziś skończyłem prace nad skrzynią biegów (SB-165). Jest dość spora, a waga oryginału to około 650 kg.

ObrazekObrazek

Trochę informacji z dokumentacji :)
Skrzynia SB-165 służy do zmiany zakresu prędkości i kierunku jazdy. Posiada cztery biegi do przodu i cztery biegi do tyłu. Składa się z niedzielonego korpusu, wewnątrz którego znajduje się 5 wałków, na których są osadzone koła zębate, cztery sprzęgła wielotarczowe, hamulca postojowego (ręcznego), działającego na wał wyjściowy oraz z pokrywy sterującej.

Charakterystyka techniczna skrzyni biegów:
Typ skrzyni.............................................................................czterobiegowa
Moc maksymalna................................................................170kW
Moment wejściowy max. ...................................................2256 Nm
Obroty wejściowe max. .....................................................2200 obr/min
Sprawność skrzyni przy pełnym obciążeniu .................0.9
Przełożenia:
biegi-- -----------przód-------------------tył
I____________3,52__________3,37
II___________1,71___________1,68
III___________1.02___________1,02
IV___________0,495__________0,485
Sterowanie ..............................hydrauliczno - pneumatyczno - mechaniczne
Ciśnienie oleju sterującego .........................................................1,5 +1,7 Mpa
Ciśnienie powietrza ........................................................................0,5 +0,7 Mpa
Temperatura oleju doprowadzającego ......................................60-80 C

Pozdrawiam - C.D.N...
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Witam,
Od pierwszego wpisu minął miesiąc i czas na małe podsumowanie. W modelu wykonałem już dość sporo jak widać na zdjęciach, ale przed mną jeszcze kupa drobiazgów. Silnik zostawiam sobie na koniec. Po skończeniu kabiny zabieram się za układ roboczy i to co charakteryzuje ten sprzęt -czyli łyżkę, bez której reszta pozbawiona była by sensu :)
Przy kabinie musze wykonać jeszcze sporo dupereli np.: dach, lusterka, dzwignie wycieraczki i inne cudawianki:). Całość ledwo trzyma się kupy i jest tylko ustawione do zdjęcia, więc wybaczcie jakieś krzywizny i brak symetrii :)
Szyby wykonałem z tego co miałem pod ręką i są trochę porysowane, a najbardziej ta z tyłu - taka walorka prototypu :). Jutro kończę kabinę -mam nadzieje, a może we wtorek :) - zobaczy się. A i odzyskałem swój aparat, więc będzie częściej i więcej...

ObrazekObrazekObrazekObrazek

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rosynant
Posty: 131
Rejestracja: pn lip 17 2006, 18:43
Lokalizacja: Mysłowice
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rosynant »

Witam!
Świetna robota i maszyna zresztą też. Pracowałem na niej przez pół roku i przekonałem się co ona oprócz ładowania potrafi...
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Kabina już gotowa ze wszystkimi drobiazgami -jak na fotkach. Teraz zajmę się układem roboczym, jak dla mnie najfajniejsza część tego projektu :)
W poszukiwaniu ciekawych tematów na modele tego typu nie chcący wpadłem na stronkę Dona Campbell'a. http://www.doncampbellmodels.com/index.html Strona jest bardzo wciągająca -jak dla mnie. Sprawdźcie, może Wam tez się spodoba - to trochę inny wymiar modelarstwa:)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Rosynant - ciesze się ze Ci się podoba - podobno mozna tez nią kopać fundamenty, spychać, ładować - no i nie iwm co tam jeszcze :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Patrząc na tempo Twoich prac trzeba sobie szykować kasiorkę na gwiazdkę :)
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Witam,
dziś zakończyłem prace nad łychą. Teraz zabieram się za siłowniki. Siłowniki opracuje w taki sposób aby można było w łyżce umieścić jakiś ciężar pod którym to wszystko się nie załamie. Mam na myśli osoby , które lubią wykonywać dioramy z użyciem gipsu :)

ObrazekObrazek
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Witam ponownie,
Przedstawiam troche fotek układu roboczego – sorry za skąpy opis ale trochę się spieszę.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witaj Poste!

Odwaliłeś jak dotąd kupę świetnej roboty. Szczere gratulacje. Widziałem tę ładowarkę w realu jak stoi przy skrzyżowaniu z karteczką na sprzedaż. Ta, którą projektujesz już wygląda identycznie jak tamta, a co to będzie za jakiś czas?...

Pozdrawiam i powodzenia w dalszej pracy!
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
myh
Posty: 83
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 20:20
Lokalizacja: Szczecin Dąbie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: myh »

Marcin no ladne cacko z tej ladowarki bedzie, nie moge sie doczekac koncowego efektu - ktory znajac zycie bedzie powalajacy :)
Na warsztacie:
* T2-71 z Modelik'a - 64% (powolna kontynuacja)
* Caterpillar P-5000 - 100%
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Po krótkiej nieobecności odpisuję...
Układ roboczy jest odwzorowany w 100%, tak jak w oryginale tzn wszystkie kierunki ruchu łyżki są identyczne. Siłowniki zostały wykonane ze zwiniętego papieru na wiertle o średnicy 6,5 mm, a tłoczyska z patyczków bambusowych o średnicy 3mm. Całość układu trzeba będzie wykonać z oporami tzn ciasno tak aby można było ustawić łyżkę w dowolnym położeniu.
Na zdjęcia zosta przedstawiony nie kompletny układ roboczy - co widać :)
Zamiast patyczków bambusowych będzie można użyć stalowego drutu np. z szydełek, które są chromowane i dodadzą realizmu modelowi.

Wk82 - dzięki za miłe słowa:) Nie dziwię się że spotkałeś ładowarkę tego typu. Huta Stalowa Wola wyprodukowała ich bardzo dużo - kilka set tysięcy. Ten sprzęt można spotkać na wschodzie i po części na zachodzie – no , a u nas w kraju to nie ma się co dziwić w końcu to rodzimy sprzęt.:)
A co za jakiś czas - dowiecie sie po ładowarce - model jest juz na ukończczeniu. Dodam tylko tyle że kabina ładowarki posiada 125 elementów, a kabina tego co będzie póznie, ma tych elementów 600 :)

Myh- dziś byłem na spotkaniu klubowym i model też się spodobał. Będzie to pierwszy model na rynku tego typu tzn z łyżką :) zobaczymy jak się przyjmie, wszystko wskazuje na to że jest popyt na tego rodzaju modele. Czasem ludzie dzwonią do mnie i piszą że maja już dosyć tej wojskowości i przydało by się coś innego np…… i tu powstaje lista życzeń :) Mam nadzieje że spełnię te wszystkie życzenia :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ