Leopard PL (Dragon 1/72) [ukończony]

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
dr Manfred
Posty: 421
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Czy do malowania bandaży użyłeś jakiś szablonów, masek ? Czy po prostu "z ręki" ?
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Bandaże malowałem od ręki (trzęsącej się zresztą :lol:). Zmieszałem czarnego Model Mastera z odrobiną białej olejnej farby artystycznej (o dziwo eksperyment się udał) i metodą prób i błędów rozcieńczyłem to benzyną lakową do odpowiedniej konsystencji. A później delikatnie przykładałem pędzelek do bandaży i mniej więcej farba sama się rozpływała wzdłuż nich. Gdy mieszanka była za gęsta to nie chciała się rozpływać, a jak za rzadka to robiła to aż za bardzo i wchodziła mi na części pomalowane kolorem zielonym.
Dużo też zależy od jakości, z jaką wykonane są same koła.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Budowa nie idzie mi za szybko, ale jakieś postępy prac mam. Skleiłem kadłub i pomalowałem go zieloną Pactrą A33 Medium Green (FS 34102). Pędzlem oczywiście, bo bardziej zaawansowanych narzędzi nie posiadam. :) Malować tak, żeby nie było widać smug, to ja jeszcze niestety nie potrafię, ale na razie tak bardzo się nimi nie przejmuję, bo mam nadzieję, że po przybrudzeniu czołgu trochę je ukryje.
Następnie przy pomocy ołówka rozrysowałem na modelu układ brązowych i czarnych plam kamuflażu. W tej chwili przedstawia się to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jako, że schemat malowania zawarty w instrukcji Dragona jest bardzo mały a na dodatek nie ma w nim rzutu z góry, to musiałem posiłkować się schematem dostępnym tutaj:
http://www.armouredacorn.com/Reference/ ... rd%202.pdf

Dodatkowo wykorzystałem instrukcję Tamiyi od Leoparda 2A6:
http://www.1999.co.jp/dbimages/user/hob ... 6071t2.jpg
Zawiera ona rzut czołgu z góry, bez wieży.

Bocznych fartuchów jeszcze nie przyklejałem, bo najpierw muszę założyć gąsienice. A przed tym jeszcze powinienem przykurzyć podwozie. Dziurki w spodzie kadłuba pozostawiłem niezatkane specjalnie, by móc przykręcić model do podstawki.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Ostatnio udało mi się pobrudzić podwozie:
Obrazek
Obrazek

To moje pierwsze brudzenie "europejskie", bo dotychczas próbowałem tylko pustynnego. Użyłem do niego wszystkiego, co miałem pod ręką, czyli po kolei: czarnego Model Mastera, artystycznego brązu Van Dycka, Pactry A53 Weathering i na końcu A52 Mud. Oczywiście farby te sporo rozcieńczałem przed nałożeniem na model, następnie zaś wycierałem szmatką.

Wszelkie Wasze komentarze jak zwykle będą mile widziane. :D
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Miałem ostatnio trochę wolnego czasu, więc poszedłem za ciosem i pomalowałem kamuflaż:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W paru miejscach muszę jeszcze zrobić poprawki zieloną farbą, ale to dopiero wtedy jak będę malował wieżę albo boczne ekrany.
Na brązowy kolor wybrałem w końcu Pactrę A22 Earth Red (FS 30117), czarny to Model Master 1749 + odrobina białej farby (może nawet trochę za mało tej białej dodałem).

A teraz mam pytanie. Czy ktoś wie może co to są te X-y na przednim pancerzu i czy ja dobrze widzę, że one są po prostu zardzewiałe?
Obrazek
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Kamil Zoszak
Posty: 63
Rejestracja: wt sie 22 2006, 22:57
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamil Zoszak »

MOgę się mylic, ale te Smieszne X-y to najprawdopodobniej nakładki na gasienice do jazdy po zamarzniętej ziemi i lodzie, zeby czołg nie wpadł w "kłopoty" i posiadał cały czas pełną mobilnośc. Ale powtarzam mogę się mylic :cool:
UBOOT U96 w 1:35!!!! + przekrój. PAre lat pracy przede mną
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Dzięki za wyjaśnienia Kamilu. :D Z tego co dowiedziałem się na innych forach, to masz całkowitą rację.
Tylko niech mi teraz ktoś powie, czy to na pewno jest kolor rdzy, żebym mógł to dobrze pomalować. :)
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Moja budowa powoli sunie do przodu. Z folii aluminiowej zrobiłem osłonę jarzma.
Obrazek
Obrazek

Myślę o pozostawieniu jednego włazu otwartego. Czy to dobry pomysł?

A tu możecie zobaczyć jak ładnie wykonany jest MG3 w tym zestawie:
Obrazek
Obrazek
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
Olek
Posty: 29
Rejestracja: sob gru 17 2005, 14:37
Lokalizacja: Nisko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek »

Witam.
Jak tam zobaczyłem tego Leoparda to mi się stary dowcip przypomniał: Po czym można poznać, że Polska wstąpiła do NATO?
Po tym, że NIemcy zaczęli w swoich Leopardach montować auto alarmy.
pozdrawiam i życzę owocnej pracy olek
Kamil Zoszak
Posty: 63
Rejestracja: wt sie 22 2006, 22:57
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamil Zoszak »

A ja jeszcze wrócę do poprzedniego postu. Do tych nakładek na gąski.
Według mnie na nich osadziła się "zdrowa i soczysta" rdza. a o tóż dlaczego:
1. Są wykonane ze stali i widac prześwity tego koloru.
2. Jeśli czołg jest wykorzystywany na poligonie, to działa na niego nic innego jak woda i powietrze (postaw MALUCHA na parę lat na parkingu i będzie podobny efekt) :lol:

Bez przeszkód możesz je maznąc na kolor rdzy ale przed tym nałóż pojedynczą warstwę "stali".

HEh i jak widzę tą wieżę to mi się przypomina jak skuteczną broń skonstruowali NIEMCY. Mianowicie Mg-42. Prawie nie ma różnicy w wyglądzie i budowie. :cool: PZDR
UBOOT U96 w 1:35!!!! + przekrój. PAre lat pracy przede mną
ODPOWIEDZ