*[Relacja/Okręt] BISMARCK - A.Haliński. POWRÓT

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gen84
Posty: 24
Rejestracja: sob lis 20 2010, 13:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gen84 »

Witam serdecznie:D
Art od dawna oglądam Twoja relacje z prac nad bismarkiem i muszę szczerze powiedzieć ze za każdym razem jak dodajesz nowe fotki to muszę szczękę zbierać z podłogi z wrażenia:D Twoja relacja to skarbnica wiedzy nad budowa tego jakże zacnego modelu, który zresztą czeka na swoja kolej w mojej tajnej skrytce:D:D:D powodzenia w dalszej pracy:D:D:D
bewup
Posty: 22
Rejestracja: czw paź 20 2005, 9:20
Lokalizacja: Podbeskidzie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bewup »

Pięknie,jest się od kogo uczyć dokładnego sklejania kadłuba..
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Dziękuję za dobre słowa.
Przed wymarszem do gabloty na wiele miesięcy, musiałem sobie cyknąć całość:

Obrazek

Obrazek

Teraz na warsztacie nadbudówka rufowa,
a do maja tak niedaleko…

Edit: inne zdjęcie - z odkosem fal
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
gen84
Posty: 24
Rejestracja: sob lis 20 2010, 13:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gen84 »

jej aż mi się oczy zaczęły świecić:D:D:D:D coś pięknego:D:D:D:D
Art takie pytanko. co to taka biała plama na lewej burcie tak mniej więcej po środku miedzy dziobem a wysokością pierwszej barbety??
o co to chodzi?? :?:
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

To część kamuflażu. Zauważ że na patrząc od dziobu na początku tej jak piszesz "plamki" widać linię oddzielającą kolor ciemno siwy dziobu od jasno siwego śródokręcia. Ta część kamuflażu iluzorycznie skraca okręt, a biała plamka imituje odkos fali dziobowej (piana).
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Skoro został już poruszony temat kamuflażu chciałbym spytać o te pasy na burtach i na nadbudówkach. Tomasz D. maluje je czarno-białe a tu w wycinance czarny pas jest jakiś wyblakły szarawy. Nie znam się na malowaniu Bismarcka, ale na schematach, wykonanych chyba w paint'cie, te pasy są czarno-białe, ponad to kamuflażem pomalowana jest czarna lina wody.

http://www.bismarck-class.dk/bismarck/p ... m1941.html

Zgadzam się z Tobą Art model za czysty, osobiście mnie razi ten idealnie czarny pas linii wodnej.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1129
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 209

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

W Bergen próbowano je zamalować ale nie do końca się to udało stąd taka przebijająca poświata.
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Po przybyciu Bismarck'a do Grimstadfiordu w dniu 21 maja 1941 roku rozpoczęto zmianę kamuflażu zamalowując właśnie te pasy. Nowa farba nie pokryła ich całkowicie i delikatnie spod niej one prześwitywały.
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

To ja sobie błogo zlepiam, a tu się u mnie łoj, dzieje…
Można słówko? :D

Powiem Wam, że długo to za mną chodziło, aż przyszło nocą wczoraj.
Jak pisałem, model ma być wykonany na 27maj 1941 r. – dzień zatopienia. Znamy taką oto fotografię:

Obrazek

Nie ma już kamuflażu belkowego, nie ma też odkosu fal na rufie. Fotografia pochodzi więc na pewno po 21 maja 1941 r., po wypłynięciu z fiordów norweskich ale przed 24 maja 1941 r. (bitwa „pierwszej krwi”) – okręt nie ma przegłębienia na dziób po trafieniu brytyjskim pociskiem.
Dowódca postanowił jednak zachować odkos na dziobie (bo i tak przecież dziób się „spieniał”).

Dodatkowym argumentem jest ta fotografia wraku okrętu z wyraźnie widocznym odkosem dziobowym (nie sądzę, aby ewent. szara farba odeszła tak równo na całej powierzchni:

Obrazek

To co wykonałem, to naprędce przyklejony profil z cienkiej kartki papieru. W przyszłości użyję sprejowej farby.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Ponieważ kamraci od BIS’ów z papieru idą prawie tą samą drogą, podaję parę sprawek poglądowych moich kombinacji, ponadto założyłem sobie pewną dyscyplinę terminową:

1) Wpierw tradycyjnie szkielet nadbudówki rufowej (z autografami moich pociech):

Obrazek

2) Aby równo złożyć tą dość skomplikowaną, półokrągłą część poszycia, wpierw sklejam go poza szkieletem – tak jak komin – z wykorzystaniem metod kolegów „samolociarzy” (oczywiście kompletne „wyposażenie” poszycia wstawię na końcu). Właz w półokrągłej wnęce zagłębiłem poniżej płaszczyzny poszycia, pozostałe wyciąłem i wysunąłem na wierzch:

Obrazek

3) Jeszcze przed połączeniem pokładu nadbudówki i szkieletu, do jego krawędzi przyklejam na BCG poszycie. Pozwala to na równe łączenie bez szczelin. Ponadto, zgodnie z licznymi zdjęciami oryginału, nieco inaczej profiluję zagięcia płaszczyzn poszycia (na obło, a nie ostro):

Obrazek

OK., już nie przynudzam.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
ODPOWIEDZ