*[Relacja/Okręt] BISMARCK - A.Haliński. POWRÓT

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Ciepło, czyli zimno...

O kurcze, przeca na tej białej tabliczce jest napisane.

No to macie podpowiedź :D
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
MrJedi
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 15 2006, 14:14
Lokalizacja: EPWA // EPPT

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MrJedi »

Proste, te światełka pomagały załodze orientować się po pijaku :haha:
Awatar użytkownika
Vratko
Posty: 32
Rejestracja: pn paź 11 2004, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vratko »

A może jest to indykator "otvarte" - "zamkniete" klapy w wywiewniku czy nawiewniku?
V.
Pozdrawiam
Pltnik Vratko

Kiji – Japoński torpedowiec
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Trochę Was rozgrzałem w ten mrozik.

W przypadku wydania rozkazu: „Przygotować okręt do boju” – zamykano wszystkie grodzie oraz zawory wentylacyjne, a także blindklapy i zewnętrzne pokrywy wentylatorów.
Na większości tych „zakryw” umieszczono taki czerwony punkt – dla informacji, które należało zamknąć w pierwszej kolejności, obligatoryjnie. W tym przypadku (wentylatora) przekręcano tą wajchę umieszczoną z boku.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
gen84
Posty: 24
Rejestracja: sob lis 20 2010, 13:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gen84 »

witam :D
widzę, że w Twojej relacji nie tylko się można napatrzeć na cudeńka z Twoich rąk, ale i wziąć udział w "kłizie" :D:D:D jak już mówiłem jedna z ciekawszych relacji jakie widziałem:D:D:D
tomaszolemski
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 26 2010, 23:42

Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomaszolemski »

Witam kolegow modelarzy..Przedstawie sie nazywam sie Tomek. Na stale mieszkam w Kanadzie. Relacja Arta natchnela mnie na nowe hobby. Z tego miejsca chcialbym podziekowac za to,ze poprzez ta relacje zaczela sie moja zabawa z modelarstwem. W zwiazku z tym,ze jestem bardzo ograniczony jezeli chodzi o dostep do modeli(brak dystrybutora na kanade) sprobowalem zrobic model ze skanow(Schleswig Holstain) obecnie w budowie. Mam pytanie do Arta. Udalo mi sie sciagnac z Polski Bismarcka,ale nie jestem jeszcze gotow na ten model. Moje pytanie jest o to skad brales zrodla historyczne odnosnie Bismarcka? Widze,ze Twoj model to mnostwo detali i chcialbym sie przygotowac do tego modelu rowniez doskonale. Pozdrowienia i czekam na dalsza relacje.

Tomek
cierpliwosc to skarb jakiego nie mozna kupic...

W budowie: Bf 109 E-4

zbudowane: Ju 87 d-3

Olo
Awatar użytkownika
gen84
Posty: 24
Rejestracja: sob lis 20 2010, 13:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gen84 »

witaj tomaszu :D
uprzedzę troszkę Art-a i dam Ci dobrą radę-skoro Jesteś "młodym" modelarzem to odpuść sobie na razie BIS-a to naprawdę trudny model...ja parę modeli w życiu już skleiłem a nadal nie czuję się na siłach aby dopiąć się sklejania tego cacka...a o poziomie Art-a to nawet nie marzę...na tą chwilę proponuję Ci sklejenie kilku łatwiejszych modeli żeby poczuć papier w paluchach :D:D:D mimo wszystko powodzenia życzę :D
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Witaj Tomaszu z dalekiej krainy. Czy tam też taka zima ? ;-)
Jaki ten globus przez globalizację malutki jest.

Materiałów dotyczących okrętu jest b. wiele. Podam Ci podstawowe opracowania:

1) polskie:

-Mirosław Skwiot Pancerniki typu Bismarck (części 1-5) Wyd. AJ-Press – dobry opis konstrukcji okrętów oraz zmagań morskich Bismarcka i bliźniaczego Tirpitza

-Mirosław Skwiot, Elżbieta Teresa Prusinowska: Operacja Rheinübung: polowanie na
Bismarcka. Gdańsk: AJ-Press, - dokładny opis krótkiej historii okrętu.

-Mullenheim-Rechberg, Pancernik Bismarck – opis historii okrętu przez jednego z oficerów artylerii – był na okręcie do jego zatopienia i został uratowany z ponad setką załogantów.

2) Zagraniczne:

Joseph Kaiser Schlachtschiff Bismarck - Ehemalige Kriegsmarine - Das Orginal Im Detail – to podstawowa I obowiązkowa lektura, mnóstwo dokładnych zdjęć detali okrętu– mój elementarz.

Siegfried Breyer, Gerhard Koop, Schlachtschiff Bismarck: eine technikgeschichtliche Dokumentation, Bechtermunz Verlag – wiele zdjęć I opisów konstrukcji okrętu.

Oczywiście jest mnóstwo materiałów w internecie. Polecam też dostępne fotografie wraku okrętu z tego adresu:

http://www.bismarck-class.dk/bismarck/w ... eck_1.html
(trzeba tam głębiej pogrzebać w zakładkach)


oraz ten film:

http://www.youtube.com/watch?v=VPppKecj-aI

Je z niego zrobiłem ok. 60 fotek w stopklatkach.

Co do realizacji Twych zamierzeń, dobrze radzi gen84 spróbuj wpierw na prostszym opracowaniu. To nic ujmującego – ja również przed „powrotem” poćwiczyłem. Ponadto przewertuj wiele relacji no i oczywiście patenty modelarskie na tym i innych forach.

Jednak powiem Wam Panowie, że to sklejanie okrętów – no może poza kadłubem – to powtarzające się sekwencje pudełek, walców czy drutów, które trzeba tylko poskładać w odpowiednie miejsca.
Powodzenia życzę Rodakowi zza morza.
Podam jeszcze pewną zmianę kropki, Tamta, kredkowa mi nie pasowała.

Obrazek
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
tomaszolemski
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 26 2010, 23:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomaszolemski »

Dziekuje za lektury i tytuly ..poszperam w kanadyjskich bibliotekach i mam nadzieje, ze cos znajde. Co do Bismarcka to jeszcze dluga droga....narazie codziennie czytam rozne relacje a Twoja Art to taka codzienna dawka nauki modelarstwa przed snem. Zima szaleje udalo mi sie znalezc sklep w USA i zamowilem dwa samoloty niemieckie z II wojny swiatowej. Bismarck niestety tylko do przegladania narazie. Narazie wciaz walcze z technika sklejania i ucze sie nowych metod na pamietnym Schleswigu Holstainie. Pozdrowienia i jeszcze raz dziekuje za lektury.
cierpliwosc to skarb jakiego nie mozna kupic...

W budowie: Bf 109 E-4

zbudowane: Ju 87 d-3

Olo
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

tomaszolemski pisze:udalo mi sie znalezc sklep w USA i zamowilem dwa samoloty niemieckie z II wojny swiatowej.
Ciekawe jakie samoloty i z jakiej "stajni" są te wycinanki i za ile?

Art, może ta kropka będzie za gruba i za bardzo będzie odstawała od powierzchni na której będzie naklejona. Pozdrawiam i podglądam dalej.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
ODPOWIEDZ