[R] CASA C 295 M; 1:33; budowa testowa

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Części skrzydeł. Wszystko na razie jeszcze nie sklejone i nie „wypieszczone”, tylko poukładane obok siebie, żeby było widać konstrukcję. W oryginale zastosowana jest także przy łączeniu części skrzydeł metoda wręga do wręgi – dla mnie to za trudne – zamieniłem na wręga/pasek łączący.

Obrazek

Obrazek

Takie duże to będzie – rozpiętość skrzydeł w modelu 78 cm. Konstrukcja skrzydła jest moim zdaniem wystarczająco stabilna.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 10:34 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Skrzydła zmontowane...

Obrazek

...i przytwierdzone do kadłuba. Kształtowanie krawędzi spływu skrzydła w miejscu montowania lotki i sama lotka (jej krawędź natarcia) jest stosunkowo trudne – należy tutaj bardzo uważnie przeczytać instrukcję klejenia.
Pasowanie przedniej części podstawy centropłata do kadłuba nie jest idealne (widać małą szczelinę), ale dla mnie ok. – to chyba jednak sprawa wykonania a nie konstrukcji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do schnięcia włożyłem sklejone skrzydła w książkę, tzn. w trzy położone obok siebie książki - tak dużej jednej książki (rozpiętość skrzydeł 78 cm) to nawet ja nie mam.:D
O wiele prościej (i skuteczniej dla wyniku) byłoby położyć skrzydła na stole i przykryć je/dociążyć deską/listewką odpowiedniej wielkości – pomiędzy skrzydła i twarde części gąbka (opakowania części komputera). Ale na ten pomysł wpadłem za późno.
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 10:35 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Źle w stosunku do oryginału wygląda ułożenie skrzydła na podstawie centropłata:
Obrazek[/code]

Podejrzewam, że jednak lepszym pomysłem jest centropłat z podstawą jako jeden element, niż kompletne skrzydło ułożone na podstawie...

Czasami aż mnie ręce świerzbią, aby samemu narysować jakiegoś fix'd wing A/C. Mam wrażenie, że byłbym lepszy niż Sz.P. Aviator. Tylko mocy przerobowych brak.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Zgadza się – źle przykleiłem owiewkę okrywającą przejście podstawy centropłata na centropłat (jak zwykle nie zrozumiałem rysunku :D) – na szczęście da się to poprawić.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Wątpię, czy to Twój błąd.
Górna przednia krawędź podstawy powinna niemal całkowicie zakrywać krawędź natarcia skrzydła, a ja nie widzę tu wystarczającej ilości materiału.

Wracając jeszcze do mojego poprzedniego postu - skoro elementy skrzydła posiadają kesony, to co stało na przeszkodzie aby zaprojektować całość tak jak sugerowałem (skrzydło L/P do modułu centropłata) ?
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

strk pisze:Wracając jeszcze do mojego poprzedniego postu - skoro elementy skrzydła posiadają kesony, to co stało na przeszkodzie aby zaprojektować całość tak jak sugerowałem (skrzydło L/P do modułu centropłata) ?
Nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem, ale skrzydła L/P łączą się przecież z centropłatem. Czy też masz na myśli, że centropłat można by zrobić zamiast z trzech z jednego elementu?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Tak, czyli jeden element (podstawa+centropłat razem)+skrzydło L/P
Awatar użytkownika
Paolo vanKossi
Posty: 39
Rejestracja: śr mar 10 2010, 18:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paolo vanKossi »

Kształt owiewki kabiny pilota też jest zaprojektowany do bani
Pozdrawiam
Paolo
----------------------------------------------------------
Kleję bo lubię a nie dlatego, że potrafię

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Ha!
Poczekajmy na gondole podwozia i zespoly napedowe...
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Korektura owiewki. Jednak różni się nieco od oryginału – chyba jakiś kompromis ze strony konstruktora. Na kolor proszę nie zwracać uwagi – to wynik mojej działalności (dodrukowanie chyba przy innych nastawieniach drukarki).

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 10:36 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ