[R/G] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Piter73
Posty: 26
Rejestracja: wt gru 31 2019, 11:50

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter73 »

Wiadomo że jesteś mistrzem modeli autobusowych ale naprawdę jestem w szoku że udało się tak to wycignać. Bo wycinanka w orginale bez inwencji własnej to i przy dobrym wykonawstwie nie rokowała rewelacji. A na razie to bez ściemy powiem że to moim zdaniem twój najefektowniejszy wyrób autobusowy.
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Zrób mu też ładne tablice. Te mają dokładne wymiary w skali 1/25, więc jeśli coś nie będzie pasować, to jest to wina modelu, nie tablic.
ИМ to seria z obwodu kałuskiego, wzór tablic z lat 1946-1959.

http://www.replikitablic.pl/im.pdf
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3227
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ładnie wyszły te "skrzela", bez nich model wyglądałby trochę "łyso". Zastanawiam się czy miałoby to sens, czy byłoby widoczne powiedzmy patrząc na model z odległości metra gdyby pomalować "skrzela" wycinankowe na czarno aby wykonać imitację "dziur" przez które powietrze wpadało do przedziału silnikowego. Pewnie była by to niepotrzebnie wykonana robota bo patrząc na zdjęcie na ekranie wygląda jakby tam była czerń, dopiero na powiększeniu zauważyłem pod "skrzelami" nadruk ich imitacji zaproponowany przez projektanta modelu.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 423
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!

Arklas, czyli te wycinankowe tablice, to też fikcja? Powinienem się domyślić, że tak jest... :-? :lol:
Fajnie, ze znowu zaglądasz na forum. Dzięki za tablice. Zrobię podmiankę.

Tempest, pomysł z malowaniem wnętrz skrzeli przeszedł mi przez myśl ale w momencie układania ich na burcie wydał mi się zbyteczny. Są one na tyle nisko osadzone, że cień, który rzucają jest raczej wystarczający. Oczywiście rewelacyjnym rozwiązaniem były by nacięcia i widoczny silnik ale to by znacząco osłabiło konstrukcję. Niestety, to tylko karton.. :roll:

Mimo tematu tak innego, cieszę się, że ma on też swoich odbiorców. Jeszcze bardziej cieszę się z Waszego pozytywnego odbioru :D mojej pracy.

Dzisiaj znowu kilka drobiazgów nadających charakter tej oryginalnej konstrukcji.

Dorzuciłem zderzak tylny, który pierwotnie miał być płaskim paskiem. Trochę pracy kulką i dało się go nieco wyoblić. Przemalowałem go srebrną pactrą i wyszło takie cuś...
Obrazek Obrazek

Za namową Jakuba pobawiłem się trochę w nitowanie. Ten autobus jest cały nitowany i faktycznie wyglądałby trochę dziwnie gdybym pominął ten element. Na razie, w ramach testu zrobiłem to na kołnierzach dachowych wlotów powietrza. Zastosowałem kulki BGA 0,4mm. Myślę, ze wyszło znośnie, chociaż nie wziąłem pod uwagę warstwy farby. Na resztę pojazdu użyję kulek 0,3mm, by były one mniej widoczne.
Obrazek

Dorzuciłem także tylne światła na dachu. Nie jest może to jakiś super wyrób ale zaważywszy na zaproponowane w wycinance paski.... :zeby:
Obrazek
Obrazek

I tym sposobem dobrnąłem do montażu kół ale o tym w następnym wejściu antenowym...

Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 423
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!

Prace przy kołach trwają. Autor opracowania po raz kolejny wykazał się pomysłowością. O ile brak krążków w kołach nie stanowi większego problemu i można je sobie dorobić, to bieżnik jest już większym wyzwaniem.
Nie wiedzieć czemu wszystkie kostki i ząbki protektora są oddzielnie, przez co każdy element trzeba osobno wycinać, a muszę przyznać, że jest tego trochę.
Dodam, że kół w pojeździe jest siedem, razem z zapasowym.... :-?
Obrazek Obrazek
Felgi w opracowaniu to niestety jakieś s-f i wiele z rzeczywistością nie mają wspólnego. Korzystając z "barwionki" wydziergałem coś zbliżonego do oryginału. Dla porównania:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To, tak w skrócie...
Tymczasem pozdrawiam!
Paweł
Mateusz Skałecki
Posty: 469
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Te nity robią fajną robotę, może faktycznie troszkę za duże i pewnie 0,3 mm były by lepsze. Doradzę ci że najlepszy efekt daje ich spłaszczenie przed przyklejeniem. Połóż kilka kulek 0,3 mm na macie do cięcia i przyciśnij je płaską metalową linijką lub innym gładkim metalowym przedmiotem. zboczysz że z kulek zrobiły się nity płasko wypukłe. Oczywiście przyklejasz je płaską powierzchnią do ścianki. Zobaczysz że nie będą tak odstawać
jak cała kulka przyklejona bez spłaszczenia.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

A ja bym spróbował nałożyć nit na jeszcze płaski, niewklejony element i wcisnąć go mocno w papier. Przy pewnej kombinacji średnicy kulki i grubości papieru mogłoby wyjść całkiem jakoś.
Awatar użytkownika
Marcin_Matejko
Posty: 92
Rejestracja: ndz lip 18 2010, 15:50
x 3

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin_Matejko »

Imponująca praca, podziwiam :shock:
Per aspera ad astra
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 423
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!

Sporo czasu upłynęło od mojej ostatniej aktualizacji. Dziękuję Chłopaki za podpowiedzi. Zaopatrzyłem się już w kulki 0,25mm i 0.3mm. Zobaczymy, które okażą się bardziej odpowiednie. Z tym spłaszczaniem, to może być dobry pomysł. Chociaż z drugiej strony nie wiem, czy po nałożeniu odrobiny farby zabieg ten nie okaże się niewidoczny...
Koła mnie straszliwie zastopowały ale w końcu przebrnąłem przez ten etap i mogłem zabrać się za montaż zawieszenia. I tutaj ponownie okazało się, że autor wycinanki zastosował uproszczenia albo nie widział dokładnie oryginału...
Obrazek Obrazek
Nie zagłębiając się w różnice konstrukcyjne, przednie zawieszenie wykonałem wg wycinanki...no, prawie. Musiałem wzmocnić łączenie belki z bębnami kół, by pod ciężarem modelu się nie rozjechały. Tym samym zaniechałem montażu skrętnych kół.
Obrazek
Tylny most chwilowo jest osadzony "na sucho".
Obrazek
Będzie tam jeszcze trochę drobnicy, m. in. łączącej się z silnikiem. Muszę w związku z tym ustalić odległości między elementami.
Silnik, który w wycinance opracowany jest dosyć bogato, u mnie nie będzie specjalnie widoczny. Dorzucę od siebie rurę wydechową, bo autor o niej zapomniał.
Zderzak, trochę sztukaterii, nity i finito...
ObrazekObrazekObrazek
Tymczasem pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] ZIS/ZIŁ127, OREL BUMAŻNOE MODELIROWANIE, 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Te nity i sztukateria mocno pogłębią efekt WOW !
ODPOWIEDZ