HMS Nelson z 1943 roku skala 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stazi
Posty: 132
Rejestracja: śr lip 14 2004, 22:40
Lokalizacja: Iława

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stazi »

podsumujmy tuż przed półmetkiem:
kto był pierwszy z daną datą:

1940 Maciej
1941 Panczo
1942 Etherfrid
1943 Kopajt
1944 Stazi


pozostały już tylko: 39, 44, 45

ja obstawiam rok 1944 hehe

następnym myśliwym został 39 i 45 :-p

Vivit- najs łork

pozdro
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

"Bogdan mówi bankowy"
Ja bankowo obstawiam 1939 rok, choć mogę się mylić :lol:
UMBERTO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: UMBERTO »

to ja dam 45, coby wyczerpać mozliwości:)
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

No nie tak miała wyglądać zabawa widać jakby wprowadzić zasadę ucinamy palec za złą odpowiedź, więc nie wiem nie mówie może by coś z tego wyszło...:zeby: Nie ukrywam, że ktoś trafił bo nie daliście mi szansy...no to teraz może pojaśnie tym co nie trafili....
podpowiedź nr. 3.

-= QUIZ =-

W roku "XX" na pokładzie HMS Nelson podpisano ważny dokument.


w sobotę się wyjaśni wszystko...:D
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

To by było zawieszenie broni z Włochami w 43.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

no jesteście coraz lepsi....
ostatnia podpowiedź......formalna....

-= QUIZ =-

W roku "XX" HMS Nelson należał do formacji..

Obrazek

Jutro będzie zdjęcie prawej burty, które definitywnie rozwiąże sprawę....
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Relacja z budowy =-

Na pierwszy ogień poszła burta prawa, choć sam nie wiem dlaczego. Być może dlatego, że było najwięcej zdjęć i nie było problemów z ustaleniem jej faktycznego wyglądu w 1943r.
W okresie działań na morzu śródziemnym okręt posiadał kamuflaż, więc należało go odwzorować co skrupulatnie naniosłem. Oto wynik prac. Ze względu na rozmiar podzieliłem go na dwa zdjęcia, bo inaczej ze względu na długość nie było by widać nic....
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
piotrec
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 28 2003, 13:19
Lokalizacja: Ostrołęka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrec »

-=KAWIARENKA=-

Pozwolę sobie na "ochy, achy" bo prawdę mówiąc marzy mi się takie modelarstwo i to co Vivit wyczynia bardzo mi sie podoba, skrupulatnie, szczegółowo i od podstaw. A tym bardziej to doceniam bo z kartonu. Trzymam kciuki i życzę wytrwałości w dalszej budowie.
pozdrawiam
Obrazek
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Nawet się skubany nie pochwalił, że burta jest z jednego kawałka kartonu. Muszę chyba wybrać się na Rokosowo i z kimś dosadnie pogadać. He, he...

Uśmiech prawoburtowy,
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Relacja z budowy =-

Budowa jednostki od podstaw ma w sobie coś co mnie osobiście przypadło do gustu. Myśleć, myśleć i planować technologicznie....Zakres prac niczym nie różni się od "STANDARDOWEGO" (cokolwiek to słowo znaczy) modelarstwa. W pewnym momencie należy tylko pomalować kawałek kartonu farbką.
Toteż i ja zabrałem się za robotę normalnie jak zawsze.
1. Wycięcie pasa burtowego. - (sprawa dość prosta polegająca na pobraniu wymiarów ze szkieletu i rozwinięciu tego w linię prostą. Następnie w odległościach wręg dokonanie pomiarów wysokości i odznaczeniu tego od podstawy {w moim przypadku od lini wodnej}. W ten sposób powstał pas burtowy.)
2. Naniesienie detali. - (W następnym etapie nanosimy wszystkie istotne elementy które muszą znaleźć się na burcie takie jak : bulaje, drabinki, otwory kluzy kotwicznej, no i to wszystko co istotne dla wyglądu burty. W tym przypadku także linie podziału pasów blachy.
3. Wycięcie otworów bulai i drabinek. - (Taka tam dłubanina, wybijak z igły weterynaryjnej (omówiony w wątku o Junyo) i wycinanie około 130 otworów na burtę.... :x )
4. Nacinanie lini blach. - (Czynność prosta choć zarazem delikatna sama w sobie. Trzeba bardzo lekko naciskać nożyk aby nie przyciąć papieru. Tylko symbolicznie nacinamy aby powstał ślad.)
5. Wykonanie i przyklejenie okapników i drabinek. - (Na tym etapie wykonujemy okapniki i przyklejamy je za pomocą kleju Cyjano**** nad otworami bulai oraz wykonujemy drabinki {sposób także omówiony w wątku o Junyo})
6. Wstępne malowanie. - (czyli bazgrolenie farbą po kartonie w celu pokrycie białego koloru. Szczególną uwagę należy skupić na otworach bulai. W około nich malujemy już tak prawie na gotowo.)
6opcja Malowanie finalne. - (możemy pomalować burtę na gotowo oraz wykonać ponowne nacięcia łącznia blach, ale będzie to okupione zwiększoną uwagą potem)
7. Mocowanie bulai. - (Na tym etapie montujemy imitację bulai na swoim miejscu, zabezpieczając je od drugiej strony klejem cyjano**** przed wypadnięciem. )
8. Przyklejenie folii. - (Mając wklejone bulaje, od strony wewnętrznej przyklejamy folię, która ma za zadanie imitować szybę oraz możemy pomalować jak farbą bądź przykleić czarną kartkę...{sposobów mnóstwo})
9. Przyklejenie burty do modelu. - (Czynności niczym się nie różniąca od normalnego trybu...zatem bez komentarza)
9opcja Malowanie burty. - (Na tym etapie możemy pomalować ostatecznie burtę i męczyć się z nacięciami lini blach)
10. Retusz końcowy. - (Na tym etapie retuszujemy część łącznia pokładu z burtą)

Uffff to tak troszkę w skrócie ile czynności należy wykonać przy burcie. A jest ich dwie . :shock:

Ustalając taką technologię możemy uzyskać taki oto rezultat.
Obrazek

Tak wygląda to mniej więcej w naturze prz świetle dziennym. Biorąc pod uwagę, że to mój pierwszy model malowany chyba nie jest tak najgorzej. No ale to Wy musicie ocenić. Mnie sie nawet podoba.

Dla dociekliwych zrobiłem zdjęcie w ogromnym zbliżeniu. Sam byłem ciekaw efektów.....oto one
Obrazek
Widoczne smugi (normalnie niewidoczne) są efektem załamania światła lampy. Dla tych co będą grzmieli, że coś nie równo powiem, że bulaj ma wymiary 2,5mm. Na moim monitorze ma 9mm :shock: Zatem musicie wziąć to pod uwagę....starałem się aby wyszło dobrze.

W razie wątpliwości pytać.....
Ostatnio zmieniony czw lis 24 2005, 11:45 przez Vivit, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
ODPOWIEDZ