ORP Wicher - 1:100 [relacja z budowy]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Przystąpiłem do budowy górnej części pomostu nawigacyjnego. Na razie góra pomostu nie jest przyklejona, podobnie z konstrukcją wieży dla drugiego reflektora.

Obrazek
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

jhradca pisze:Dłuższa przerwa wakacyjna nie sprzyja postępom prac....
Niestety mam ten sam problem ;-) . Jednakże nie ma tego złego......
Nareszcie zobaczyłem kadłub Wichra w całej okazałości :eek: :shock: .
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Bardzo się cieszę, że wznowiłeś prace stoczniowe Jarku. Na zdjęciach prezentujących cały model widać od razu, że to nie jakaś miniaturka w skali 1:300 ;-) , a poważny model.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Powoli uzbrajam pomost. Nie bardzo mi wyszło przylepienie drutu na obrzeżu pomostu. Będę to jeszcze poprawiał. Przylepiłem też po obu stronach pomostu nawigacyjnego pojemniki, których nie uwzględniono ani w planach ani w wycinance, widac je na zdjęciach w monografii.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Jarku, Czy ta obudowa pomostu zrobiona jest z kartonu, czy z polistyrenu? Fantastycznie zrobiłeś półokrągłe wyprofilowanie. :spoko:

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Piotr, tylko "żeberka" są z polistyrenu, obudowa jest wyprofilowanym kartonem i można by taką zrobić nawet w standardzie, trzeba tylko zrobić ją z trzech elementów a nie jednego jak w wycinance.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

W skutek analizy zdjęć zerwałem ożebrowanie pomostu i zrobiłem je od nowa bo poprzednie miało mniej właściwe ustawienie. Obecne też mi do końca nie pasuje ale każde źródło pokazuje nieco inaczej więc i obecne nie jest idealne.
Zrobiłem zasadniczą część lunet tj. podstawy i podnoszone wysięgniki w pozycji lekko wysuniętej, stąd wystają ponad obrzeże pomostu.

Zrobiłem podpory sponsonów które jest takie jak na zdjęciu w monografii czyli z dwoma słupkami i nietypowym kształtem podpory. Podobnie jak w wielu innych miejscach ani wycinanka ani plany nie pokazują właściwego kształtu i przede wszystkim pokazują tylko jeden centralnie połozony słupek.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Z coraz większym zachwytem oglądam Twoją relację Jarku. Muszę jednak przyznać, że poziom grozy, który mnie ogarnia wzrasta równomiernie do poziomu zachwytu. Nawet nie chcę myśleć co będzie, kiedy podejmę próby odwzorowania tego wszystkiego w skali 1:200.
Z drugiej strony, elementem bardzo mobilizującym do budowy tego konkretnego modelu, jest wnikliwy reserch który wykonujesz. Przyspieszy i ułatwi budowę modelu w przypadku tych, którzy zechcą się wzorować na Twojej relacji.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Niestety ponowna przerwa wynikła z seryjnego pecha. Najpierw zepsuł mi się dotychczasowy aparat. Ponieważ nie opłaca się go naprawić, kupiłem nowy teoretycznie dużo lepszy. Niestety ten także się zepsuł i powędrował do serwisu gwarancyjnego i czekam na powrót (i jeszcze poczekam ze dwa tygodnie). No i zostałem w zasadzie bez aparatu bo mam jeszcze dyktafon z "aparatem" o rozdzielczości 320 na 240. Ponieważ między czasie grzebię przy Wichrze postanowiłem skorzystać z rad odnośnie zdjęć takim badziewiem gorszym niż najgorszy aparat w komórce lub kamerka internetowa i spróbować pokazać Wam choć trochę.

Moim zdaniem zdjęcia mają pierwszy stopień jakości tzn. coś widać na tyle, że można pokazać.

Obrazek
Awatar użytkownika
Madolo
Posty: 45
Rejestracja: wt mar 08 2005, 10:22
Lokalizacja: Grecja obecnie Tripoli - na dluzej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Madolo »

Witam po dluzszej przerwie...
Chyle czola Jarku przed Twoim kunsztem i mistrzostwem.....troche banalnie to brzmi ale wierz mi - BRAK mi slow ogladajac Twoje wykonanie.
Przepraszam ale "NADAJE' z kafejki internetowej z Tripoli i nie ma polskich ogonkow......nie chce im mieszac w ustawieniach kompa :D
W miare mozliwosci bede sledzil i podziwial perfekcyjne wykonanie "Wichra"
Pozdrawiam
[/list]
    Pozdrawiam z Grecji
    ODPOWIEDZ