[RELACJA] Bismarck GPM

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Poke
Posty: 18
Rejestracja: sob lis 15 2003, 12:10
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poke »

Maluje humbrolkami a sklejam klejem poliuretanowym z GPMu. Tutaj (w antwerpi) nie za bardzo wiem gdzie moge kupic tego BCG. Co do retuszu to malowalem krawedz i troche nie zadrukowanej czesci papieru, o tak:

Obrazek

Odlewy sa przyłapane na kropelke kleju zeby pokazac jak to sie prezentuje. Z nimi tez mialem problem bo farba sie nie chciala trzymac ale kapiel w rozpuszczalniku zalatwila problem :) I mam jeszcze jedno pytanie, jak przyklejacie relingi? I czy robic to jak juz bede mial cala nadbudowke skonczona czy na poczatku budowy?
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Witaj.

Tak jak LASZLIK powiedział, retusz postaraj się kłaść tylko na krawędzie, wtedy nie powinieneś mieć żadnego problemu z połączeniem części ze sobą.
Zastosuj się do wskazówki LEHCYFERA: "I znowu jak bumerang wraca sprawa retuszu - rób go po wycięciu części, przed sklejaniem - najlepiej trzymać część pionowo w jednej dłoni, wilgotny pędzel w drugiej, po stronie nienadrukowanej i przesuwać go wzdłuż krawędzi. na stole chusteczka higieniczna do szybkiego zbierania nadmiaru farby i to wszystko. "

Co do relingów proponowałbym tak:
1. zrobić otwory (dziurki) gdzie relingi będą się stykały z podłożem.
2. wykonać nadbudówkę i przykleić ją do całości.
3. umieścić w otworach relingi (uważaj by nie wystawały pod spodem).
4. np. super glue, kropelką "zalać" miejsca łączenia relingu i podłoża, a wtedy nie będziesz miał powyginanych relingów ;-)

Ale jeśli starzy wyjadacze okrętowi uważają inaczej niech pomogą :lol:

Następnym razem nie przyklejaj surówek do modelu, bo przy zrywaniu możesz uszkodzić nadruk, a tego z pewnością byś nie chciał.

POWODZENIA :!:

Pozdrawiam, Jacek.

Ps. Co do kleju BCG, najprędzej znajdziesz go w sklepie papierniczym pod nazwą: BRAND CLEAR GLUE
Awatar użytkownika
Poke
Posty: 18
Rejestracja: sob lis 15 2003, 12:10
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poke »

troche przerwy w pracy i mozna bylo sie zajac modelem. Zrobilem tak jak napisales jacku i relingi zostawiam na koniec. Doszedlem rowniez do wniosku ze skleje cala nadbudowke i dopiero bede bawic sie z detalami. Co do retuszu to niestety nie mam tak wprawnej reki jak starzy wyjadacze. Tak sie przedstawiaja prace:

Obrazek

trzgicznie wyszly mi te wiezyczki i musialem je pomalowac. W ogole to jak tak patrze na te zdjecia to mam wrazenie ze ogladam nie swoj model :( holernie wylapuja kazdy blad.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elementy fototrawine 4 razy mylem rozpuszczalnikiem a i tak farba brzydko kryje :( nie wiem co robie zle.

Poskladalem rownierz szkielety paru czesci

Obrazek

Wiem ze tragedia... ale trzeba bylo zobaczyc moj pierwszy model z papieru :)
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Tak patrzę na te białe linie i coś mnie w środku tak skręca tak... :/

Zaglądnij do miejscowego sklepu Citadel Miniatures - no takiego z figurkami do Warhammera i innych gier bitewnych i kup czarnego washa - nazywa się "Badab Black". To rozrzedzona farbka akrylowa, która dość delikatnie barwi na bardziej szaro niż czarno a zbiera się w zagłębieniach. Jak będziesz ją ostrożnie nakładać to nawet jak ci się pędzel omsknie efekt będzie wyglądał na waloryzację - lekkie przyciemnienie koloru. Modelowi już nic nie zaszkodzi więc warto spróbować - efekt może być o niebo lepszy niż to co jest teraz.

Co do malowania fototrawek - trzeba to robić rozrzedzoną farbą i kilka razy - pojedyncze malowanie nigdy nie chwyci. Możesz spróbować podgrzać w płomieniu zapalniczki i umyć już zimną - przetestuj na jakiś nadmiarowych...
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
vatras390
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 09 2008, 20:33
Lokalizacja: Częstochowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vatras390 »

Mozesz tez kupic kolorowe kredki i probowac retuszu wlasnie nimi, tylko z tą różnicą, że przed pociagnieciem brzegu krędkę ślinisz;p
Skończony Ju 87 z GPM.
W budowie HMS Hood.
radek111
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 05 2009, 10:09
Lokalizacja: ok.Radomia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: radek111 »

Czesc Poke .
obejrzałem twoja relacje i szczerze mówiac wywaliłeś kasę w błoto bo model z tymi dodatkami kosztuje sporo .Nie chcę ci udzielac rad bo chyba każdy napisał wystarczająco dużo uwag odnośnie twojego sklejania .
Jeśli chodzi o sam model to jest on dobrze opracowany i bez wielkich problemów da się skleic ,może troche pracochłonny ale dla chcącego nic trudnego .Mam nadzieje że nie zrezygnowałeś ze sklejania bo na takim etapie relacji szkoda go wyżucac ,a tak to jak skleisz będziesz miał chociaż satysfakcje że dobrnołeś do końca i na pewno ciut więcej doświadczenia w sklejaniu modeli kartonowych .
podaje ci link do relacji użytkownika mariaaa111 na forum konradusa ,koleś klei ten sam model co ty z GPM-u ,może ci to coś pomoże .
http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 78&filtr=0
pozdrawiam
maniek121176
Posty: 2
Rejestracja: czw lis 26 2009, 18:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maniek121176 »

witam.ja tez mam zamiar budowac Bismarcka'i tu mała rada dla kolegi;przy tak dużym kadłubie wskazane jest podposzycie by uniknąc zapadania się tego właściwego,co niewątpliwie nastąpi.
maniek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

maniek121176 pisze:przy tak dużym kadłubie wskazane jest podposzycie by uniknąc zapadania się tego właściwego,co niewątpliwie nastąpi.
Bzdury waść gadasz, wykonałem bez podposzycia kilka kadłubów w swoim życiu i w żadnym nie zapadło się poszycie. W prezentowanym tutaj modelu ciężko stwierdzić cokolwiek ale takie generalizowanie że przy dużym kadłubie coś niewątpliwie nastąpi to herezja.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Nie przejmÓj się maniek dwanaście jedenaście siedemdziesiąt sześć , Tomasz D to współforumowicz, który tylko wszystkich poŁucza , kłUci się i miesza z błotem , jak się tylko jakiś inny współmodelarz o coś zapyta .

Fajnie , ze masz "zamiar" . Ja mam zamiar zaraz się ogolić , wyprasować czarny garnitur , a wieczorem mam zamiar rozrzucić gnój na polu .
Awatar użytkownika
zygamun
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 02 2010, 16:15
Lokalizacja: Zwierzyniec
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zygamun »

Mam nadzieję,że ten Bismarck nie polegnie,jak Bismarck kolegi Szeryfa :snajper: .Fatum jakoweś,czy co... :diabel:
ODPOWIEDZ