[R/G] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 302
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

gk pisze: wt paź 20 2020, 23:40
Najlepiej kleić w ogóle bez retuszu (oczywiście mowa o stykających się krawędziach), ale to trzeba mieć laser w rękach przy wycinaniu części. Zwykle i tak tu i ówdzie jakaś biel krawędzie przebija.
Spróbowałem więc retuszować po sklejeniu przylegające krawędzie (tak gdzie to było konieczne) za pomocą kredki akwarelowej nanoszonej pędzelkiem. Podmalowywałem delikatnie na łączeniu dwoma odcieniami zielonego, ziemistym i jakimś szarym, a następnie rozmazałem to paluchem i nadmiar ściągnąłem zwilżoną wodą chusteczka higieniczną. Taką akwarelę z uprzednio lakierowanego kartonu można usunąć praktycznie bez śladu.
Fantastyczna technika retuszu, którą sam praktykuję na poszyciu dna w okrętach. Zamiast palca możesz spróbować małym "pędzlem do makijażu", którego gęste i delikatne włosie super wciera drobinki ziaren kredki akwarelowej (lub pastelowej w moim przypadku). Efekt niebo, a ziemia w porównaniu z techniką retuszu przed sklejeniem... Oczywiście mówimy o retuszu kaponowanych arkuszy, z których można zetrzeć nadmiar po rozmazaniu koloru między dwoma sklejkami. Ale co ja tam będę mistrzowi tłumaczył :papa: :boje:
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Tak jak pisałem, relacja edukacyjna. Opis i uwagi oglądających skarbnicą wiedzy. To dla porządku , pokaż Grzegorzu i klej i te kredki przy następnym wejściu na wizję. Tak mnie zainspirowały Twoje ostatnie francuziaki, że po namyśle nabyłem kostuchę (pokrak piękny ale chyba trudniejszy) i będę coś partaczył (obok kończenia Wichra) ale bez upubliczniania.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2871
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 819

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: śr paź 21 2020, 17:18 nabyłem kostuchę (pokrak piękny ale chyba trudniejszy)
to nie są skomplikowane/trudne modele. Kostucha - większej uwagi wymaga jedynie ukształtowanie nosa, żeby krzywizny na poszczególnych oklejkach grały ze sobą i płynnie w siebie przechodziły. Reszta jest prosta jak budowa cepa (no tak, może jeszcze owiewkom kół trzeba poświęcić więcej czasu). A niniejszy pokrak - wg mnie trudność to symetryczne we wszystkie strony połączenie skrzydeł z kadłubem i jednoczesne dopasowanie oklejki od góry tych skrzydeł. Zresztą to już niedługo, więc pokaże jak tego nie robić :haha: Już wstępne przymiarki pokazują kłopoty. A może mi się tylko wydaje. Często tak mi się wydaje, że armagedon będzie, a potem okazuje się, że o... to już sklejone? :zeby:

Chciałeś kredki i klej (ten w płynie?) to proszę:

Obrazek

Kredki kupiłem tak naprawdę do plastikowych autek, żeby je nimi ciapać. Ale do papieru też są ok, jak się okazuje. Pędzelek zamoczony w wodzie i jazda :D

Żeby nie było całkiem bezmodelowo, to skrzydełka się formują:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Kredki do plastiku ? Nie wiedziałem, że coś takiego istnieje! To ze sklepu modelarskiego ? Klej to coś w stylu bcg ? Domyślam, się, że moje pytania budzą uśmiech politowania u kogoś, kto robi plastiki ale w czasach gdy ja je robiłem takich cudów nie było.
mr.jaro
Posty: 569
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Kredki to AK Interactive - dostepne w handlu z produktami dla modelarstwa plastikowego. Spoko, pytania nie maja prawa budzic smiechu, bo kiedys (i to wcale nie tak dawno) faktycznie takich rzeczy nie bylo.

A jak juz pisze, to i pochwale, bo sie nalezy - model bardzo cacy wychodzi.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2871
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 819

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: czw paź 22 2020, 9:39 Kredki do plastiku ?
No, do łeteringu i innych maziajów :)

Całkiem fajne efekty.
Przy czym te "zwykłe" kredki, co ich jest dużo w pudełku, działają tak samo za niższą cenę, ale z kolei te z AK mają fajne kolorki, że tak powiem, zwalniające od myślenia :haha:

Jak ktoś ma akurat 12 wolnych minut to tu może pooglądać zastosowanie:

https://www.youtube.com/watch?v=5I3S4-aQPkY

A co do kleju to tak, to taki bcg. Wszystkie te płynne gluty są podobne.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2871
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 819

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Skrzydła zasadniczo się skleiły.
Ewentualnych sklejających czeka dużo szlifowania szkieletu, gdyż wielkość dźwigara i żeberek nie uwzględnia sklejek do łączenia poszczególnych oklejek skrzydła. Pomijam już brak wcięć na te paski łączące.
Bez pasków części schodzą się idealnie. Z paskami, bez szlifowania szkieletu, się nie domkną.

Obrazek

Obrazek

Żeby lenistwo nie wygrało, zawczasu wyciąłem światła pozycyjne. Przewidywałem, że jeśli ich nie odetnę, to po sklejeniu może mi się nie chcieć ich robić i zostaną papierowe. Teraz już nie ma wyjścia.
Światła najprawdopodobniej będą tłoczone z folii. Inne ewentualne opcje to wypiłowanie z tworzywa lub zabawy z klejem światłoutwardzalnym.

Obrazek

I taka rodzinna fotka wykonanych jak dotąd elementów:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Pięknie sklejone skrzydła i cenne uwagi dla potencjalnych sklejaczy. Chyba teraz czeka Cię decydujące starcie przy uskrzydleniu kadłuba. Jestem pewien efektu ale liczę na kolejny dobry opis i wskazanie ewentualnych problemów. Pozycyjne wypiłowałbym z plastiku. Można dobrać idealnie pasujący kształt. Przy tłoczeniu trzeba będzie zrobić/wypiłować kopyto.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3232
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Nie ma co się powtarzać ale zrobię to: pięknie wychodzi.
gk pisze:Żeby lenistwo nie wygrało, zawczasu wyciąłem światła pozycyjne.
Ja też 15 lat temu wyciąłem światła w hellerowym P-47 w siedemdwójce i z tego właśnie powodu oraz zwycięstwie lenistwa nie mogę go zakończyć :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2871
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 819

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Zacieszam, ze się podoba, niemniej ja tradycyjnie mam wielki niedosyt z osiągniętego efektu. :-? :lol:
Jakoś cudze modele bardziej mi się podobają :zeby:

Niedziela upływa pod znakiem świateł pozycyjnych.
Po pierwsze nie wiem czy były kolorowe szkła, czy "białe" i kolorowe żarówki. Parę dostępnych w necie zdjęć jakoś mi tego nie rozstrzyga. Nie rozstrzyga mi nawet czy one tam w ogóle były :haha: :haha:
No ale skoro już wyciąłem dziury to trzeba je czymś zatkać.

Wybrałem tłoczenie, gdyż takiego typu światełek jeszcze nie robiłem w ten sposób. W plastikach to wklejałem docięte zgrubnie kostki pleksi i pilnikiem i papierem doprowadzałem rzecz do końca. Ale tutaj trzeba by na gotowo wypiłować i dopiero wklejać.
Stwierdziłem, że mniej roboty będzie z wytłoczeniem.

Najpierw zaślepiłem szarym kartonem dziury w skrzydłach:

Obrazek

potem z polistyrenu zrobiłem kopyto:

Obrazek

Nawet nie chciało mi się wyciągać opalarki, tylko paski folii podgrzewałem zapalniczką i "naciągałem" na kopyto umieszczone w imadełku. Myk, myk i parę kloszy gotowych:

Obrazek

Obrazek

Przymiarka "na sucho":

Obrazek

Wnętrza pokolorowałem lakierami clear tamiji. Z pręcików polistyrenu pomalowanych chromem powstała imitacja żarówek.
I już żarłoczny ślimak goni swoje, niczego nie spodziewające się, śniadanie:

Obrazek


Wetknąłem żarówki i przykleiłem klosze przy użyciu CA:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz trzeba to będzie poskładać do kupy :mrgreen:, albo może jeszcze odwlekę ten moment i zrobię śmigło i/lub koła ? :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ