[Relacja] A6M2 Zero Model 21

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

O jak się cieszę że, odkurzyleś relację, super, super.
Nie wiem czym się kompromitujesz ?? Naprawdę, nie wiem - budowa modeli AH sprzed 2000 roku to wielkie wyzwanie zresztą chyba nie tylko tego wydawnictwa. Ja nadal trzymam kciuki :).

Odnośnie kolorystyki to nic Ci nie doradzę bo sam mam zawsze z tym kłopoty jak muszę sam coś dobrać. Ale jak sam piszesz mam model zero podejrzyj jaki tam może być kolor, odcień - chyba że nie masz do czego porównać, to już inna sprawa. Mogę podejrzeć i napisać jutro.

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Tak sobie pomyślałem Uri, że chociaż ty będziesz zadowolony ze relacja ruszyła :) czas najwyższy ją kończyć to juz się ciągnie ze dwa lata :twisted:.
Mam te wycinankę, ale też pamiętam jak QN mówił coś o tym iż ten jaskrawy kolorek z tej wycinanki wcale nie jest daleki od prawdy historycznej.
Nie mam tylko zielonego pojęcia z jakimi kolorami podejść do mieszania by uzyskać coś zbliżonego.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
-BARTEK-
Posty: 110
Rejestracja: pn lut 12 2007, 20:56
Lokalizacja: Kołobrzeg/okolica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -BARTEK- »

Piterski, ja też tu zaglądam (też miałem przerwę przez mały wypadek w trakcie remontu strychu-stąd moja relacja też się ślimaczy), nie martw się ja swój model F16 z MM wykonywałem prawie rok z przerwami po 3 miesiące i jakoś takoś wyszedł (nie mam czasu skończyć-brakuje mu tylko dwóch zbiorników podwieszanych).

Trzymam kciuki :spoko:

P.S. Sam mam ten model i już parę razy do niego podchodziłem, dzięki Twojej relacji wiem co mnie czeka.

Pozdrawiam

Bartek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Dziękuje Bartek za wsparcie ale szczerze to nie polecam Ci sklejać tego modelu. I nie dlatego że mi nie wychodzi, ale po prostu szkoda na niego czasu. Lepiej już się zabrać za nowe opracowanie. Sklejali je na pewno Uri, Messer. Ja go wybrałem bo myślałem, że będzie szybko i przyjemnie :twisted:
Model na pewno dokończę zawsze się czegoś nauczę, a po drugie nie należę do modelarzy, którzy zaczynają i nie kończ modeli. Może długo to trwa ale zawsze do końca, no może z dosłownie jednym małym wyjątkiem ;-)
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Ciekawe wnętrze się zapowiada ;-) Postaram się pomóc w dobraniu koloru wnętrza:

Zielonkawy, niebieskawy metaliczny (aotake-iro) - wnętrza kabin, tablice przyrządów
Ten kolor to w rzeczywistości zabezpieczający lakier bezbarwny o żółtawym odcieniu z niewielką domieszką kolorowego pigmentu niebieskiego lub zielonego, zmieniający odcień w zależności od grubości warstw, stopnia zużycia, rodzaju pokrytej powierzchni itp.

Federal standard 595 - x5109, x4148, x4108
Humbrol - 50, 157 lub 70% H109 + 30% H88
Testors - 2119
Tamiya - X13
Gunze Sangyo - H46, H56, H57, H63

Numery farb odpowiedników rzeczywistych kolorów podaję za "Tabelą barw samolotów Lotnictw Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii w latach 1941-1945" zamieszczona w magazynie "SuperModel" nr 1/2006

Mam nadzieję że takie info jest wystarczające :lol:
Pozdrawiam :pice:
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

POGADUCHY
Czas na kolejna aktualizację tej nieszczęsnej relacji. Miałem wielka ochotę wyrzucić ten model bo w porównaniu do Ławoczkina jest w stanie wręcz żałosnym. No ale włożyłem w niego dużo pracy i szkoda było mi ją zmarnować. Tym bardziej, że do końca wiele już nie zostało.
Doszedłem do wniosku że warto go skończyć i potraktować jako swoisty poligon doświadczalny i wprawkę przed nowymi modelami, no ale zdaje się że się powtarzam :-).


RELACJA
Eksperyment czy nie to jednak niech jednak nie będzie totalna abstrakcja za poradą kolegi Jackyla i w oparciu o opis koloru jaki był stosowany w Zerach
JaCkyl pisze:Zielonkawy, niebieskawy metaliczny (aotake-iro) - wnętrza kabin, tablice przyrządów
Ten kolor to w rzeczywistości zabezpieczający lakier bezbarwny o żółtawym odcieniu z niewielką domieszką kolorowego pigmentu niebieskiego lub zielonego, zmieniający odcień w zależności od grubości warstw, stopnia zużycia, rodzaju pokrytej powierzchni itp.
Stanęło na Humbrolu 50. Pomalowałem nim całe wnętrze kabiny.
Na zdjęciach poniżej widać efekty dotychczasowej pracy. Po tym co z tymi częściami przeszedłem, jeden z elementów wykonywałem trzy razy :roll: , przekonałem sie jak trudnym zadaniem jest czyste i wysoko estetyczne wykonanie takich drobiazgów. Tym samym wzrósł mój dystans i podziw dla wielu wybitnych modelarzy prezentujących relacje z budowy modeli Halińskiego.

No to teraz jeszcze zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek
W panelu na ostatnim zdjęciu brakuje jeszcze jednego elementu, chyba instalacji tlenowej. Do wykończenia została jeszcze podłoga fotel orczyk i parę innych drobiazgów. potem wszystko zniknie w czeluściach kabiny.

WSKAZÓWKI I UWAGI
Proszę traktować tę relację z przymrużeniem oka. Wypada mi bowiem ja dokończyć a potem niech tonie w odmętach forum.
Spotkałem się z bardzo przychylnymi opiniami po zakończeniu relacji z Ławoczkina. Ten model rozpocząłem budować dużo wcześniej i praca nad nim niewątpliwie przyczyniła się do późniejszego rezultatu w budowie Ła-7. Myślę ze wysiłek tu włożony zaprocentuje też w kolejnych modelach i z tego względu warto go skończyć.


CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

RELACJA
Czas kończyć już ten element modelu. Oto kilka bardzo kiepskich fotek. Niestety nie potrafię sfotografować tego sensownie przy sztucznym świetle tak by zachować odpowiednią tonacje barw. Postaram się to zrobić w świetle dziennym, przed zamknięciem kabiny.
Zostało założyć pasy do fotela, przymocować zadki karabinów w kabinie i zrobić celownik.
Więcej nic nie piszę bo naprawdę nie ma się czym zachwycać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

RELACJA
Praktycznie, bo nie ma jeszcze celownika, zakończyłem wyposażanie kabiny.
Z tej radości wstawiam trzy ujęcia. Niestety zdjęcia dalej mi się nie podobają. Otarcia farby wyglądają bowiem jak szare plamy.
Nie są połyskliwe, ale to tylko na zdjęciach. Będzie okazja zrobię zdjęcia w świetle naturalnym i zobaczymy.

Obrazek Obrazek Obrazek
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Piterski widać że te wszystkie pytania które zadajesz z pozoru czasami nawet śmieszne, nie idą na marne i zdobytą w ten sposób wiedzę potrafisz wykorzystać.
Kabina cud miód :D , aż się prosi abyś wziął się za jakiś porządnie opracowany model.
Awatar użytkownika
Artur Domański
Posty: 476
Rejestracja: ndz mar 07 2004, 12:20
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Artur Domański »

Kabinka fajnie wykonana, ale musze stwierdzic ze jest w złym kolorze. Jest zdecydowanie za zielona, powinna miec bardziej niebieskawy odcień, taki jak ja tej fotce maja kolor wneki podwozia
Obrazek
Chyba ze zdjecie przekłamuje tzn. zostało zrobione przy nienaturalnym swietle i dlatego wyszło przeklamanie kolorków
Powoli coś tam dłubię
ODPOWIEDZ