[Relacja] BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomuel
Posty: 68
Rejestracja: pn lut 09 2009, 18:43
Lokalizacja: Miechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomuel »

A... tak, widać widać. Zagapiłem się trochę. Teraz się pokapowałem. OK.
:oops:
Budowałem na piasku/I zawaliło się.
Budowałem na skale/I zawaliło się.
Teraz budując, zacznę/Od dymu z komina.
/L. Staff/
MARINE TRAFFIC
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Paweł Masiak pisze:A jakby zrobił (pomalował) bez podkładu motip to co by się stało?
Malowanie bez podkładu ?, nie słyszałem o takim. Zawsze przed ostateczną warstwą farby kładzie się albo podkład albo gruntuje odpowiednimi specyfikami.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Paweł Masiak pisze: w szkole z j.polskiego miałem dostateczny :D :oops:
Jak ja chodziłem do szkoły, to za błędy ortograficzne dostawało się "linijką po łapach" + stukrotne, bezbłędne napisanie wyrazu w specjalnym zeszycie. I proszę, nauka nie poszła w las. ;-)

Przy okazji. Czasami wymiana zdań (zwłaszcza ostatnie kilka) w tej relacji przypomina rozmowę ślepego z głuchym :lol: Tomasz, podziwiam Twoją cierpliwość w budowie i wyjaśnianiu jej zawiłości :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Stosowanie farb podkładowych jest tak oczywiste, że pisanie o tym wydaje się być bezsensowne ale możliwe że faktycznie ktoś nie wie po co to się robi.
Przede wszystkim podkład pozwala wyłapać wszystkie niedokładności obrabianej powierzchni takie jak rysy po użyciu papieru ściernego o zbyt dużej gradacji, szczeliny, mikropory i podobne. Nie bez znaczenia są też właściwości farb do tzw wypełniania tych ubytków - oczywiście w ograniczonym zakresie. Najważniejszą zaś cechą farb podkładowych jest czynnik wiążący ostateczną warstwę lakieru z malowaną powierzchnią. Podkład należy nakładać na powierzchnie po ich wcześniejszym odtłuszczeniu, które osobiście wykonuję przecierając elementy szmatką nawilżoną rozcieńczalnikiem uniwersalnym. Do nieodtłuszczonej powierzchni farba nie będzie przylegała zbyt dobrze i w przyszłości może spowodować jej złuszczenie. Po wyschnięciu podkładu szlifuje go papierem ściernym 800, a następnie wygładzam przecierając watą metalową. Po tych zabiegach przedmuchuje całość strumieniem sprężonego powietrza i nakładam ostateczną warstwę lakieru - w tym konkretnym modelu matowe emalie Revell.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Ostatnio odebrałem zamówione wcześniej w firmie Master-Model Piotra Czerkasow toczone bulaje.
O ich jakości nie będę się rozpisywał bo widać to na poniższej fotce. Bulaj ma 5 mm średnicy.

Obrazek

Od razu po odebraniu ich zacząłem pierwsze testy z montażem na kawałku polistyrenu. Pierwszy test widoczny poniżej wydawał się dość zachęcający - nie wyszedł mi jedynie okapnik bulaja który wykonałem z paseczka polistyrenu. Czarne wewnętrzne kółko to folia z nośnika dyskietki 3,5". Dość uciążliwe jest także uzyskanie mosiężnej obwódki widocznej wewnątrz i do końca w sumie nie wiadomo czy powinna ona pozostać w naturalnym kolorze mosiądzu.

Obrazek

Po konsultacjach z innym Bismarckofilem doszliśmy do wniosku że jednak lepiej będzie pomalować je w całości na kolor szary co też uczyniłem i prezentuję poniżej. Także sam środek zamiast z folii zrobiłem po prostu kropelką czarnej satynowej farby.

Obrazek

Ocenę tych prób pozostawiam Wam - ja już chyba wybrałem. ;-)
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Bulaj bulajem, co widać, ale tymi liniami papilarnymi, to bym się nie chwalił tak ostentacyjnie. Ktoś może Cię namierzyć... :D :D :D
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Ostatnie foto bardziej przypomina render.
Struktura materiałów zupełnie niewidoczna! :shock:
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Ostatnia fotka to testowy bulaj pomalowany podkładem Motip. Jedynie czarne oczko wyszło tak dziwnie czarne, bo normalnie delikatnie odbija światło i na żywo faktycznie fajnie wygląda. Zważywszy dodatkowo na wielkość tego z efektu jestem w miarę zadowolony.
Greif
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 14:38
Lokalizacja: Motherwell/Scotland

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Greif »

Witam

Miodzio ,czekam na kadłub choć okręty to nie moja broszka zaglądam systematycznie. A Piotrek- fakt niepodważalny- jest mistrzem precyzji. Jak zawsze. Miło się ogląda postępy, czekam na resztę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

No tak 1/100. Swoją drogą mamy podobne linie ;-)
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
ODPOWIEDZ