*[Relacja/Samolot] Supermarine Spitfire Vb (Kartonowy Arsenał 1/2005)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Niestety nie mam. Żmudne mieszanie z próbami na niewykorzystanych sklejkach (miałem tylko jeden egzemplarz modelu), to wszystko.

Co do różnic w kolorze, to na początku też miałem wrażenie, że zmiana oświetlenia psuje mi efekt. Potem jednak doszedłem do wniosku, że ta wcześniejsza próba była po prostu niedoskonała, ponieważ przy porządnym naturalnym oświetleniu również było widać różnicę nawet z daleka. Być może kluczowa jest tutaj nie barwa światła, lecz jego natężenie, tzn. jasność...

Może trzeba spróbować metody Syzyfa?
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Czytam i próbuję zrozumieć o co chodzi Rowinowi, ale ni dudu... Po pierwsze - na Twoim Hurricanie Rowin różnice w retuszu były tego kalibru, że przestał mnie zachwycać, więc wpisywanie co to u Ciebie jest "w porównianiu z innymi" wygląda śmiesznie.

Po drugie - model Swingera jest bardzo dobry i zrobił wszystko, co się dało. Czytaj uważnie to o rastrze i nie wpadaj tak często w zadumę na swój temat - będzie "wymierniej" :-)

Fajny model Swinger.
Pozdrawiam
TAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

no właśnie o to mi chodziło!!!! wiedziałem, że czegoś mi brakuje, Tadziu dziękuję, Twój komentarz jest idealny!!
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

No widzisz - wymiernie i na temat - jak chcesz to potrafisz :-) Proszę bardzo.
TAD
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Mam jeszcze takie pytanie odnośnie Pactry mat. Mam buteleczkę 10ml Pactra Acrylic Enamel (Water Wah-up) A48 Clear Matt. Czy to jest ta Pactra, o której mówił Sicore, czy jest jakaś inna wersja?
Drugie pytanie - jak będzie wyglądać owiewka, jeśli pokryć ją Humbrolem Gloss potem Pactrą matt? Czy trzeba maskować? Pytam, bo wydaje mi się, że ktoś kiedyś opisywał na forum, jeśli się nakłada lakier na owiewkę, robi się ona bardziej czysta i przezroczysta. Chcę się upewnić czy to prawda.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Na owiewkę raczej się nie nakłada lakieru olejnego - owszem ktoś to zrobił, ale zostały mu smugi i zacieki. Na owiewkę stosują np. Clearfix. Zresztą zrób próbę na skrawku folii z owiewki i się sam przekonasz.

Poza tym - owiewki drugowojennych samolotów nie powinny być aż tak czyste i przeroczyste, jak to się często robi na forach.
TAD
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

tad pisze:Na owiewkę raczej się nie nakłada lakieru olejnego - owszem ktoś to zrobił, ale zostały mu smugi i zacieki.
Olejny lakier też można, ja praktycznie używam tylko olejnych na całość modelu, czyli na owiewkę też. Trzeba tylko umieć polakierować nim foliową owiewkę. Najlepsze efekty będą przy użyciu aerografu, ale pędzlem też się da to zrobić dobrze.

Reynevan - jeżeli polakierujesz lakierem matowym to jak sama nazwa lakieru szybka stanie się matowa. Dlatego do lakierowania kabin używaj lakieru błyszczącego.
tad pisze: Na owiewkę stosują np. Clearfix. Zresztą zrób próbę na skrawku folii z owiewki i się sam przekonasz.
Clearfix nie nadaje się raczej do dużych powierzchni tylko np. do reflektorków, zegarów itp. Raz spróbowałem nałożyć Clearfixa na owiewkę i skutki były takie że powstały praktycznie nie do usunięcia pęcherzyki powietrza. Widać ten nieudany eksperyment w relacji z mojego Ki-61 która jest w archiwum forum.
tad pisze: Poza tym - owiewki drugowojennych samolotów nie powinny być aż tak czyste i przeroczyste, jak to się często robi na forach.
Może nie powinny ale takie błyszczące i przeźroczyste są ładniejsze :haha:
Pozdrawiam :pice:
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Jackyl ale właśnie jeden z Twoich modeli miałem na myśli, gdy pisałem o lakierze olejnym na owiewkę... Nie pamiętam który to był, ale wyszło ze smugami i zaciekami i raczej pogorszyło całość.
TAD
ODPOWIEDZ