[R] Wagon Ghs 1:25 - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

TadeuszD
Posty: 35
Rejestracja: wt maja 22 2012, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TadeuszD »

Jako, że siedzę troche w modelach kolejowych, to dorzucę trochę dziegciu do beczki miodu. ;-)

- Coś jest nie tak z proporcjami koła. Szerokość obręczy to ok. 130-140mm, zaś obrzeże ma zaledwie 27-36mm wysokości. U ciebie te elementy mają zbyt zbliżoną wielkość.
- Juz to ktoś napisał, ale powtórzę - resory są zbyt ugięte. Nawet zakładając, że są już tak wyeksploatowane, to przerwa pomiędzy maźnicą a płaskownikami łączącymi od dołu blachy widłowe powinna być wtedy wyraźnie większa.
- Wagony tego typu miały podłogę drewnianą. Od spodu powinno być więc widoczne deskowanie.
- Na koniec parę słów na temat patyny - na wagonie jest zdecydowanie za dużo rdzy! Rdzy nie powinno być aż tyle na drewnie podłogi i ścian. Co najwyżej delikatne zacieki idące w dół od okuć... Za to powinno być tam więcej sadzy (dym parowozów) i ogólnych zabrudzeń. Rdzy nie powinno być w okolicach elementów układu biegowego wagonu - wideł, maźnic i resorów oraz elementów układu hamulcowego. Te części były w trakcie eksploatacji smarowane, a osiadający na smarze brud tworzył grubą powłokę "antykorozyjną". Ta ilość rdzy, która umieściłeś na podwoziu, bardziej pasowałaby do modelu wraku stojącego 25 lat w krzakach, niż wagonowi w eksploatacji. ;-)
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Jako że to mój pierwszy tego typu projekt od podstaw praktycznie z jednego rysunku rzutu bocznego to myślę że nie najgorzej.

Przyznaje się bez bicia obręcze fakt trochę za duże ale to po to żeby się wagon lepiej trzymał podstawki :) a tak na prawdę to po sprawdzeniu okazało się że dałem nie te okręgi do wycięcia laserowego i tak zostało :)

Resory musiały być płaskie bo ugięte by mi nie wlazły bo zrobiłem za krótkie widły maźnicze i za wysoko mi wyszła maźnica ale poprawki wniesione do projektu 3d.

To że miały drewniana podłogę to wiem widać deskowanie od góry bo pod spód mało kto zagląda po prostu wyszło tu na wierzch a właściwie na spód moje lenistwo :)

W świetle dziennym na żywo ta rdza jest mniej widoczna zdjęcia są robione przy świetle sztucznym przy dużym kontraście samego przedmiotu a białego tła dlatego to tak wygląda.

Poza tym można uznać że wagon stoi na bocznicy zapomniany przez cofających się Niemców :D

O większej ilości błędów pisać nie będę nie chce się pogrążać ;-)
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
TadeuszD
Posty: 35
Rejestracja: wt maja 22 2012, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TadeuszD »

Skoro opracowałeś ten model na podstawie jednego rzutu, to szacun. :)

Gdybyś chciał nieco urealnić patynę tego wagonu, to można dodać nieco tłustej czerni tam, gdzie maźnica styka się z blachami widłowymi, oraz w okolicach dekla maźnicy (szczególnie koło tej klapki rewizyjnej).
Powodzenia w następnych modelach.
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Dzięki Tadeuszu za cenne uwagi. Na pewno przydadzą się przy budowie następnych modeli. Jak wcześniej napisałem nie chce już tam nic kombinować bo znając życie pewnie bym przedobrzył i zepsuł efekt
:D
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
ODPOWIEDZ