[Relacja/Galeria] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 83

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

laszlik - właśnie zmierzyłem średnice kół z wycinanki oraz kół Eduarda i masz racje. W przypadku AH stosunek średnicy felgi do opony to ~0,61, natomiast w przypadku Eduarda ~0,55. Zauważyłem też, że mimo skali 1:32 to koła żywiczne są mniejsze - 21,3mm, gdzie w wycinance jest to 21,8mm. Poxipolu użyłem do usztywnienia kół w poprzednim Mustangu. Ale ma on dwie zasadnicze wady - po pierwsze bezbarwny jest on tych przez chwile i bardzo szybko żółknie, nawet jeśli używany jest we wnękach gdzie dociera stosunkowo mało światła. Drugim problem jest jego gęstość, co utrudnia nałożenie go w przypadku tego modelu, tak aby nie ubrudzić elementów wokół. Po osadzeniu goleni na szablonie i wysunięciu jej maksymalnie do przodu odsłania się ok 2mm kawałek szablonu który można posmarować klejem - bo o tyle trzeba cofnąć goleń, aby była w docelowym położeniu. Żeby mieć możliwość korekcji położenia goleni złapałem ją wstępnie butaprenem, a gdy byłem zadowolony z pozycji zalałem łączenie klejem CA. Góra goleni nie dotyka sufitu wnęki, ani tej części w która wchodzi szablon - wtedy łatwiej byłoby usztywnić całość. Aktualnie goleń przyklejona jest do drutu, a drut do modelu

Obrazek
Obrazek

greatgonzo - owszem, gumowa część jest zbyt cienka, jednak jeśli chodzi o jej długość to wzorowałem się na poniższych zdjęciach. Według mnie widoczny jest dość duży 'zapas' przewodu i coś podobnego zrobiłem u siebie. Na szczęście przewód jest z cyny więc bez problemu powinienem być w stanie odciąć ten kawałek i zastąpić czymś grubszym. Pomyśle o tym, oraz o wspomnianym przez Ciebie widelczyku gdy będę kończył podwozie, ponieważ i tak mam zamiar dodać jeszcze jeden czy dwa detale :)

Obrazek
Obrazek

Dziękuję za uwagi i wskazówki :)
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 265
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 107

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hej,
Ja w Thunderbolcie ogarnąłem te gumowe kawałki izolacją pojedynczej żyły przewodu alarmowego. Rurka metalowa z drutu stalowego od Abera 0,4mm.
Relacja jeszcze nie spadła daleko to możesz sobie zobaczyć czy by Ci odpowiadało.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 83

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Witam w jednej z końcowych odsłon relacji (przynajmniej w tym dziale :) )

Jeśli chodzi o zbyt cienką część przewodu hamulcowego - odpuściłem. Próbowałem jakoś dojść ostrzem tak aby nie narobić za dużo szkód, ale było ciężko, a pewnie jeszcze ciężej byłoby wkleić to z powrotem. Uznałem, że lepszy trochę za cienki przewód niż brak przewodu.

Model uzupełniłem o wszystkie brakujące detale:
-rurka Pitota
Obrazek

-reflektor do lądowania. Na zdjęciach wygląda okropnie, jednak na żywo te wszystkie włoski i nierówne krawędzie nie rzucają się tak w oczy
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-siłowniki klap podwozia
Obrazek

-światła pozycyjne. Wykonane z przezroczystego plastiku pomalowanego transparentna farbą. Widziałem na zdjęciach, że tylna część świateł była osłonięta, więc ja zamalowałem na kolor poszycia. Przez to efekt przezroczystości na światłach trochę zanikł.
Obrazek

-lusterka. Maszyna oznaczona 472 308 (mimo iż wg źródeł jest to Ridge Runner IV) posiadała dwa lusterka na wiatrochronie. Wykorzystując zapas elementów na kołpak śmigła wyciąłem dwa zestawy komponentów. Chyba po raz pierwszy udało mi się skleić kopułę z listków, tak żeby wyglądała znośnie - z czego się bardzo cieszyłem :) szkoda że druga nie wyszła równie dobrze.
Obrazek

-zbiorniki paliwa. A właściwie brak zbiorników. Z racji że rozcięcia na listkach sięgają aż do krawędzi elementów postanowiłem skleić 3 części w całość, a następnie rozciąć w niewidocznym miejscu. O ile sam plan był dobry to wykonanie się nie powiodło - głównie tylnej części, z dłuższymi listkami - i zbiornik wylądował w koszu. Na szczęście drugi był jeszcze nie ruszony więc zeskanowałem go, obrysowałem w Rhino i planuję wydrukować na kartonie który już pomalowałem aerografem na kolor odpowiadający kolorowi wydruku. Dzięki temu odpada zabawa z doborem koloru wydruku do koloru modelu, oraz byłem w stanie uzyskać lekko metaliczną powierzchnię. Jak wszystko pójdzie dobrze będę miał zestaw 14 zbiorników z których mam nadzieję uda wybrać mi się dwa, które będą się nadawały do podwieszenia :)
Obrazek

-pylony podskrzydłowe i działka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-celownik oraz płyta pancerna
Obrazek

-wloty i wyloty powietrza
Obrazek
Obrazek

-owiewka. Biorąc pod uwagę od czego zaczynałem, to przejrzystość po 2 kąpielach w Sidoluxie jest niezła. Na ujęciu od przodu wygląda na niemal całkowicie matową, jednak zewnętrzne zdjęcia lepiej oddają jej rzeczywisty wygląd
Obrazek

-śmigło. Na zdjęciach które przeglądałem skręcenie łopat jest niewielkie, tak więc u siebie też tylko delikatnie skręciłem.
Obrazek
Obrazek

-klapy. Miejsce oraz sposób przyklejenia elementu w kształcie L nie jest w instrukcji jasno opisany więc opierałem się na zdjęciach. Z końca tego elementu powinien wychodzić popychacz który powinien być wklejony do odpowiednich elementów w kadłubie. Z przyklejonym górnym przejściem skrzydło-kadłub nie ma tam dojścia, więc ten element pominąłem
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-lotki. Tu również oddzieliłem trymery, trochę zwaloryzowałem popychacze, aby nie doklejać po prostu kawałka drutu na styk.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-ster wysokości. Również oddzieliłem trymery.
Obrazek

Oczywiście wszystkie anteny i radary też są na swoim miejscu, ale nie ma sensu fotografować każdego kawałka drutu :)

To by było na tyle jeśli chodzi o model samolotu. Poniżej wrzucam parę zdjęć, głownie dlatego że po przyklejeniu go do podstawki dostęp do spodu będzie niemożliwy. Gdy przeglądałem zdjęcia Mustangów przed rozpoczęciem budowy natknąłem się na poniższe zdjęcie i ono stało się inspiracją do małej dioramy.
Obrazek

Tak więc zakupiłem wszystkie potrzebne dodatki do Mustanga i mogę się teraz brać za dioramę (o ile 2 modele + figurka na podstawce to już diorama). Z racji że jest to już obszar modelarstwa plastikowego relację będę prowadził w odpowiednim dziale, a tutaj wrzucę oficjalną galerię końcową jak wszystkie dodatki będą skończone.
Obrazek

Wspomniane zdjęcia jako wstęp do galerii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Dziękuję za udział w relacji, oraz niesamowicie pomocne wsparcie merytoryczne!
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wspaniale zbudowany model :spoko:
Pomysł z prezentacją interesujący. Najbardziej ciekaw jestem modelki :zeby:

Szkoda tylko łopat śmigła. Wyglądają jak postawione w chorągiewkę. Prawie.

Jako samolotowy laik, który przystąpił do budowy samolotów, starałem się zgłębiać niedawno temat śmigła i co nieco wiedzy łyknąłem. Oczywiście 95 % teorii nie zrozumiałem :haha:, ale z takim ustawieniem to pewnie by nie ruszył z miejsca.

A propos skręcenia łopat, to czy nie jest tak, że one były skręcone, ale te "nakładki" to wizualnie niwelowały?

Ciekawi mnie ten temat. Może Laszlik technicznie coś podrzuci. Choć nie wiem czy teraz zagląda do makulatury, skoro poszedł w plastik :haha:

Czekam na resztę :faja:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Zagląda, zagląda.
Model bardzo zacny wyszedł, ale te łopaty faktycznie za bardzo w chorągiewkę.
Na ziemi powinny wyglądać tak jak na tym zdjęciu.
https://images.app.goo.gl/moGG1u4GqXc54XQP6
Dobrze by było je poprawić. Powinny być też nieco bardziej skręcone. Te nakładki u ich nasady, wręcz przeciwnie, nie niwelowały, a jeszcze bardziej wizualnie pogłębiały skręcenie.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 83

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Dziękuje, co do łopat to już zauważyłem swój błąd - za bardzo zaufałem instrukcji, gdzie były one przedstawione właśnie pod takim kątem. Łopaty są sklejone klejem CA, dodatkowo są zatopione w Poxipolu wewnątrz kołpaka - tak więc już są nie do ruszenia. Co prawda łopaty mógłbym wykonać ze skanów, ale elementów na drugi kołpak już nie mam, z kolei jeśli chciałbym wykorzystać żywiczny z Eduarda, to nie uda mi się tak idealnie trafić z odcieniem.

Ja też jestem ciekaw jak mi wyjdzie figurka. O ile z modelami samochodów mam jakieś doświadczenie i nie powinno by tragedii, to do tej pory pomalowałem dwie figurki z czego żadna nie wyszła rewelacyjnie :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Szkoda. Tak na przyszłość, to rendery instrukcji u Hala często wprowadzają w błąd i kierunkują sklejającego w złą stronę. Szczególnie w przypadku łopat śmigieł. Gdybym zawierzył instrukcji przy robieniu śmigła od Foki, otrzymałbym mniej więcej coś, co Ty. Tak właśnie zrobił ktoś, kto sklejał ten model na rosyjskim forum i zaraz go tam za to wypunktowali. Tyle że on jeszcze miał szansę to poprawić.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1083
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 147

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Piękny qnik ;-)
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 83

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Po ponad rocznej przerwie zapraszam to ostatniej aktualizacji - przyszedł czas na galerie końcowa :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 537
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 76

Re: [Relacja/Galeria] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Mustangi wyborne zaiste. :D Gratuluję wspaniałego efektu końcowego długiej pracy.
Dla oczu miód, wspaniałe. :) Miło bardzo popatrzyć i podziwiać. :)
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
ODPOWIEDZ