[R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 272
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 110

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi

Od czego by tu zacząć...
Może od tego, że zdecydowałem, że mój model Vindicatora będzie przystosowany do startu z katapulty. Zewnętrznie ostatnie 30 wyprodukowanych SB2U-2 wyróżniało się: zagłówkiem pilota, szeklą na kółku ogonowym i hakami do liny katapulty pod centropłatem. Pierwotnie dywizjon VS-72 otrzymał samoloty właśnie z końcówki tej serii. Tego konkretnego egzemplarza zdjęcie mam jedno więc jest jak gra w totka. 50% szans - albo trafię albo nie.

Łezkowatego kształtu zagłówek i kozioł przeciwkapotażowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zagłówek był "odkręcany" aby umożliwić podniesienie samolotu na linie.

Obrazek

Drobiazgi: schowanko na linę, zbiornik płynu hydraulicznego i "message tube" do przekazywania wiadomości i drobnych przedmiotów między członkami załogi.

Obrazek

Półka na ponton ratunkowy:

Obrazek

No i ponton. Zdjęcia mam dwa. Jedno z muzeum gdzie jest w paskudnym jakimś gumowanym pokrowcu koloru wściekle żółtego. Drugie zdjęcie jest z roku 1935 i przedstawia ponton w pokrowcu chyba brezentowym (tak mi to wygląda) na zamek błyskawiczny :P Jako wzór wybrałem zdjęcie archiwalne. Ponton jest z czegoś w rodzaju pianki gr. 1mm i faktycznie raczej był żółty. Brezentowy pokrowiec jest z chusteczki higienicznej obrabianej BCG.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby w kabinie pilota nie było tak łyso, dodałem wzmocnienia burt nad ramą i wskaźnik położenia klap.

Obrazek

W kabinie strzelca dorobiłem przestrzenne stukadełko do nadawania morsem.

Obrazek

I tu nastąpiła awaria, nie wiem jakim cudem ale na półkę u strzelca spadła mi ogromna wstrętna kropla cyjanoakrylu. Były nerwy, klątwy, rwanie itd. Ale nie zdobyłem się na wykonanie tej półki jeszcze raz. Szlifowałem, malowałem, kładłem wash, potem znowu szlifowałem itd... Po zlepieniu wszystkiego w całość prezentuje się tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Objętość posta wyszła duża ale to naprawdę niewielki etap budowy modelu. Został do zrobienia kaem i można szklić.
Pzdr.
BES.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Swietnie Ci to wychodzi. Naprawde jestem pod ogromnym wrazeniem. Doskonale widac jak z prostej wycinanki, mozna zrobic kawal dobrego modelu. Czekam na kolejna aktualizacje.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

BES.
rządzisz.

Możesz zdradzić z jakiej dokumentacji korzystasz, i czy jest ona dostępna internetowo, czy trzeba inwestować pln-y?
I czy nie ma tam gdzieś obok takiej dokumentacji do Vought OS2U Kingfisher ? :chytry:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 272
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 110

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Dziękuję. I cieszę się, że się podoba. Przykładam się na ile czas i wyobraźnia pozwalają. Ale będę stał na stanowisku, że łatwiej jest tak zabawić się uproszczonym modelem niż skleić porządnie np. wiadomego Thunderbolta.

Z jakich książek korzystam napisałem w pierwszym poście.

Obrazek

Jest jeszcze jedna pozycja o Vindicatorze serii Squadron/Signal ale tego już nie kupowałem. Z tego co jest dostępne w sieci ciężko by było ten model tak szczegółowo przerobić. Np. tylko u Gintera spotkałem się ze zdjęciami gołej ramy. Tak że trzeba przygotować dewizy i mieć wujka w Czikago. A nie, czekaj. XXI wiek. Sklep na A bogatego faceta na B. I za 3 dni masz pod drzwiami. Niestety Jankesi się cenią. Do Kingfishera jest Pictorial.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 272
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 110

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi,
<fanfary>
Kontynuuję prace nad Vindicatorem. Zaraz po skończeniu Antka zabrałem się za ostatni szczegół wyposażenia kabiny strzelca - obronny KM. QN uratował mi sporo czasu swoim projektem. Pewnie bym i rozrysował sobie go sam ale ile by to trwało nie potrafię powiedzieć. Przy pomniejszaniu z 1:25 do 1:33 nie zawracałem sobie zbytnio głowy różnicami (głównie wymiarowymi) między M1919 a ANM2. Tak tylko informacyjnie, lotnicza wersja tego karabinu miała nieco mniejszy i odlekczony korpus i stosowane były też lżejsze adaptery do mocowania do obrotnicy. QN rozrysował karabin bardzo szczegółowo ale i tak dodałem parę szczegółów i wycięć:

Obrazek

Następnie pomalowałem karabin z pędzla cały na gunmetal grey.

Obrazek

Następnie całość black matt ze szpraja. Jak wyschło poprzecierałem patyczkiem do uszu, wykałaczką, auto papierkiem 2000 i poobracałem w paluchach. Dodałem resztę imitacji adaptera, koszyk skrzynki amunicyjnej ( w oryginale ammunition box albo ammunition can), celownik. I otrzymałem taką imitację karabinu maszynowego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak się zastanawiam czy nie jest za mały i za "chudy". Ale w sumie długość ma dobrą - 40" = 31mm

I jeszcze coś z zupełnie innej beczki bo mi to spać nie daje. Odkryłem, że w VS72 SB2U-2 latały z innymi siedziskami pilota - Type H armored seat. To co ja mam to jest aluminium bucket seat. Problem jest w tym, że wymiana siedziska na tym etapie budowy modelu to żaden problem ale nie mam pojęcia jak to typu H wyglądało. Oprócz górnej części oparcia. No i jestem w kropce.

Obrazek
Pzdr.
BES.
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

A można wiedzie z jakiego źródła jest informacja o tych fotelach? Czy to z tego zdjęcia, czy tam był jakiś opis?
Myślę że chodziło o to aby wypełnić tę dziurę między zagłówkiem a fotelem blachą więc to pewnie tylko przedłużenie fotela.

Nie myślałeś aby zrobi otwarte klapy? Szacunek za samodzielną lufę do KMu.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 272
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 110

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Mateusz, zdjęcie wyżej jest poglądowe, bo takie znalazłem w Internecie. Swoje twierdzenie opieram na zdjęciach samolotów z VS72 z pierwszej połowy 1942 roku oraz na dosłownie jednym zdaniu z Pictoriala. Pod jednym zdjęciem przedstawiającym kokpit SB2U-3 napisano: cyt. "Kiedy w 1940 roku rozpoczęły się dostawy SB2U-3(...) aluminium bucket seats zostały wkrótce wymienione na większe Type H armored seats". Niestety ani w jednej ani w drugiej publikacji, które posiadam nie ma zdjęcia Vindicatora, które w sposób czytelny pokazywało by to siedzenie.

Wizja w jaki sposób model będzie sklejony powstała jeszcze przed rozpoczęciem całej zabawy i nie przewidywała otwartych klap. Samolot będzie "poskładany".
Pzdr.
BES.
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Ok, ale ty masz tę wcześniejszą wersje SB2U-2 a nie SB2U-3. Nie jestem ekspertem od tej maszyny ale chyba SB2U-3 miał poszerzony statecznik poziomy, silnik zamieniono z R-1535-96 na R-1535-102 i właśnie dodano opancerzenie załogi.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 272
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 110

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

SB2U-1/2/3 służyły wszystkie równocześnie. 3 - zbudowany na zamówienie Marines. I z tego co piszą w Pictorialu dodawane w toku służby opancerzenie nie było zależne od wersji. Stąd wniosek, że powinienem mieć fotel również opancerzony, skoro inne samoloty z tej jednostki go mają. Tzn. na zdjęciach widać, że fotel jest inny niż w modelu.
Pzdr.
BES.
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Ja znalazłem tylko taki rysunek z wersji dla Francózów. Takie przekroje to jednak w większości S-F. Na fotce to wygląda jakby do tyłu fotela była przymocowana płyta pancerna.
Obrazek
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
ODPOWIEDZ