[R/G] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Eeee tm Piotr, żadna mina.
Fakt, nie przeszkadzają mi zanadto zdarzające się kFiatki wydawnicze. Poza tym chyba lubię takie modele :D
rowin pisze: pt mar 24 2023, 10:09 zrobiłbym cienki pasek (0.8-1m) i wkleiłbym na "krawędź natarcia" wlotu po obwodzie. Zgubi to ten okropny kartonowy efekt wydmuszki, jaki mają teraz te osłony.
O, to jest myśl. Faktycznie słabo wyglądają na końcach.
No to spróbujmy :mrgreen:
Nie jestem pewien o jakim kącie przyklejenia myślisz. Wybrałem na oko kąt taki, żeby imitować "zaokrąglenie".

Pasiatego dopasowywałem z odcinków pociętych na krótkie kawałeczki obejmujące dwa naprzemienne kolory, żeby jako tako zgrać linie.
Mohawka z 5 kawałków dobranych kolorami. Stałem się bowiem tyle co, szczęśliwym posiadaczem drugiej wycinanki - tak, na wszelki wypadek - któren właśnie nadszedł :haha:. W ogóle od listopada powstrzymywałem się z zakupami, ale nie dałem rady dłużej i znów poszedłem ostro :haha: :haha:
Przeglądanie modeli jest równie ekscytujące, co ich robienie ;-)

W efekcie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyglądają lepiej. Dzięki za podpowiedź.

Środek Mohawka zamierzam pomalować na "green zinc chromate".
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Porada Rowina i Twoje wykonanie zajefajne.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Świetna robota. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia odbiór całego okapowania. Kto wie, może nasi projektanci powinni pomyśleć w przyszłości o takim rozwiązaniu?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Kończąc zabawę z silniczkiem do Mohawka stanąłem przed zadaniem dodania detalu składającego się z dwóch walców i stożka ściętego. Wic polega na tym, że detal ma być z kartonu, i to w kolorze silnika (przypomnę, że jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem drugiej wycinanki Mohawka).
Walce nie stanowią problemu bo wzór jest prosty. 2pier. Rozwinięcie robi się samo. Jak kto umie mnożyć w głowie, to nawet mu kalkulator z telefonu niepotrzebny.
Gorzej ze stożkiem. Wzór jest duży i przerażający.
I weź to licz :haha:
Tak, tak. Powiecie – soM programy, same rozwijają. Prawie same sklejają. W ogóle, społeczeństwo informatyczne. Algorytm zrobi wszystko.
Może i tak. A może nie do końca.
Nie ujmując niczego programom do rozwijania brył, trzeba to potem na czymś wydrukować. Nie jestem specem od drukarek, ale mam tzw „zapas koloru” o wymiarach 1x1 cm. Jakaś drukarka to wciągnie? I wypluje z naniesionym konturem? Pomysły? ;-)

Chcąc „tradycyjnie” wykorzystać skrawek zadrukowanego kartonu, programy rozwijające można sE, co da zasady, wsadzić w dysk. ;-) No chyba, że podają jednocześnie wyniki liczbowe.

I do rzemiosła wkrada się IT, czyli generalnie przyśpieszenie i ułatwienie wszelakich obliczeń.
Sięgnąłem po pierwsze z brzegu znalezione w necie narzędzie – kalkulator rozwinięcia bryły. Zadaje się dane:

Obrazek

I wychodzi wynik:

Obrazek

Mam więc potrzebne trzy informacje. Średnica/promień dolny stożka, średnica/promień górny i kąt rozwarcia.

Teraz można sE klasycznie wykreślić cyrklem i kątomierzem na posiadanym kawałeczku kartonu, po niezadrukowanej stronie:

Obrazek

I włala:

Obrazek

Silnik gotowy:

Obrazek

Obrazek

Oba teraz idą do pudełeczka gdzie będą oczekiwać na kadłuby:

Obrazek

A ja zabieram się powoli za kabiny. :)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Super, ten detal jak być chciał wiedzieć to pompa oleju.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
YogiBaboo
Posty: 22
Rejestracja: ndz lis 08 2015, 16:25

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: YogiBaboo »

Fantastyczna praca, kapitalny efekt, to "zawinięcie" krawędzi też bardzo mi się podoba, świetny pomysł
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Mateusz Skałecki pisze: ndz mar 26 2023, 21:16 ten detal jak być chciał wiedzieć to pompa oleju
:mrgreen:

Tak, w sumie stoi napisane jak wół w "instrukcji" silnika. Nie byłem pewien czy dobrze zapamiętałem, a nie chciało mi się sprawdzać. Więc profilaktycznie go nie nazywałem :lol:

Dzięki.

Była jeszcze chwila czasu więc zacząłem kabinę Hawka.
To stresujący etap ;-) Cały czas człek myśli czy to się potem ładnie zamknie poszyciem. Trzeba przymierzać i pasować i przymierzać i ....
Oczywiście będę montował segmenty na pasek łączący, bo tak wolę, a to oznacza kolejne przymiarki i pasowania i szlifowania. Ale jak na końcu się jednak zamknie, to będzie radość :zeby:
Niedługo się przekonam.

Obrazek

Obrazek

Projekt przewiduje możliwość wykonania otwartego przedziału km-ów, (czyli oszpecenia modelu :haha:). Nie będę korzystał z tej opcji. Choć pootwierane modele są bardzo interesujące, to wybieram zamkniętą bryłę kadłuba, jak ładniejszą wg mnie.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Hawk rośnie.
Fotel - kartonową część z wycinanki zastąpiłem srebrnym kartonem.
Zabawnie wyglądają jakby "uchwyty" trzymające fotel, wyrastające z dziury w kadłubie. Magia :haha:
Nie zmieniam jednak na stelaż, jaki tam powinien być. Taki projekt. Choć takie "uchwyty" są narysowane w monografii AJ-Pressu. :roll:
W Mohawku się zastanowię co z tym począć ;-) .
Choć nie ma co przesadzać z dochodzeniem do prawdy, bo i tak jest więcej "nieścisłości" :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Drążek.
Pręt mosiężny x2, polistyrenowy x1 i trochę kartonu.
Można by jeszcze rozjaśnić farbę, ale i tak cały guzik będzie widać po zamknięciu burt, więc zostaje jak jest.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Ten mechanizm drążka to Twoja inwencja czy też projekt go przewidywał ? Tak czy inaczej wygląda elegancko.
ODPOWIEDZ