[Relacja] Statek "Emilia"

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Wydzióbałeś ten napis Syzyfie w taśmie malarskiej?
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Zenit Jurka- piękny to wiemy :cool: , Ty gadaj lepiej szybko jak żeś szabloniki zrobił i to wymalował :chytry: , czy jak to zrobione , bo takie malutkie ?
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Znając Syzyfa to zapewne wydzięciolił te literki.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Dzięciolenia w taśmie oczywiście próbowałem, ale to była całkowita porażka :-? . Trzeba lat ćwiczeń albo talentu Wujka.
Poza tym na taśmie musi być naniesiony napis. Okazało się, że wydruk z atramentówki rozpływa się po taśmie. Tak więc szukałem innych metod a co z tego wynikło opisałem tutaj
Moje modele: archiwum
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Jesteś naszym Archimedesem modelarstwa .. :shock:
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Cóż... upojne uczucie euforii po rozwiązaniu jakiegoś problemu nie jest mi obce :cool: ale, żeby zaraz z gołym tyłkiem po ulicach biegać :lol: .

Wracam do mojego stateczku. Obecnie usiłuję dociec jak wyglądały bulaje na poszyciu na rufie. Niestety w dokumentacji są jedynie kółeczka - brak przekrojów bocznych. Przejrzałem więc trochę materiałów z innych jednostek. Znalazłem tylko jeden rysunek z takim przekrojem (holownik "Bogdan" - przekrój B-B zaznaczony na czerwono):
Obrazek
U mnie chyba powinno to wyglądać podobnie, z tym że obręcz raczej była malowana a nie mosiężna (chodzi o fragment pierścienia wystający na zewnątrz).
Zrobiłem więc na próbę taki bulaj. Technika dość prosta: dwie rurki z kalki technicznej wsunięte jedna w drugą. Ta wewnątrz ma być oparciem dla kółeczka z czarnej folii (środek dyskietki). W burcie wywiercony otwór i całość wklejona w środek.
Zewnętrzna średnica obręczy wynosi 4 mm, czyli chyba będzie dobra w skali 1:100.
Tak to wyszło:
Obrazek Obrazek

W makro wygląda to niespecjalnie, ale dobrze sobie taką próbę zrobić bo widać, że nie będzie to proste do wykonania.
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Z tymi bulajami trochę wyrwałem się przed orkiestrę. Doszedłem do takiego wniosku, gdy zacząłem spisywać sobie plan. Okazało się bowiem, że muszę narzucić pewną kolejność wykonywania i malowania niektórych elementów. W przeciwnym wypadku łatwo będzie coś uszkodzić. Dlatego sporządziłem na kartce harmonogram kolejnych etapów - bulaje wypadły dopiero na pozycji nr 5.
Powrócę więc do nich później, a dzisiaj czas na pozycję nr 1 z tej listy, czyli zakończenie wału napędzającego śrubę. Brakuje jeszcze tzw. stopy steru ale ona ma wysoką pozycję na liście :D i będzie zrobiona później.
Obrazek
Jest to tulejka sklejona z kalki technicznej, wklejona "w statek" Super Glue, opaćkana szpachlą i wyszlifowana:
Obrazek
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Witam po dłuuuugiej przerwie :razz: .

Ostatnio trochę zapuściłem się modelarsko, kadłub obrósł kurzem a relacja została zapomniana ;-) .
Aby nadać jej odpowiedni pęd i kierunek postanowiłem zrobić śrubę i ster.

Śrubę zrobiłem z kawałka szprychy rowerowej oklejonej tulejką z kalki technicznej, która została oszlifowana. Do tego przykleiłem na styk 3 "łopaty".
Nieco bardziej skomplikowana jest konstrukcja steru. Jest on mocowany z jednej strony bezpośrednio do rufy a z drugiej ma "stopę" podtrzymującą go od dołu. Zrobienie tej stopy w tym momencie jest mi trochę nie na rękę, bo łatwo jest ją uszkodzić.
Dlatego dokleję ją bezpośrednio przed malowaniem. Śrubę i ster chcę zamocować dopiero po pomalowaniu całości. Tak więc postanowiłem zrobić ster w taki sposób aby można go było założyć (oraz śrubę) już po pomalowaniu kadłuba. Dlatego wewnątrz steru są wklejone 2 tulejki jako prowadnice dla drutu (igły).
Obrazek Obrazek
Okazało się również, że trochę zbyt ostro wyszlifowałem koniec kadłuba w okolicach śruby i czeka mnie trochę poprawek szpachlą :paker:
Tak to wygląda zmontowane "na sucho":
Obrazek Obrazek
Moje modele: archiwum
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

No nareszcie Syzyfie :)
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
yachcik2
Posty: 204
Rejestracja: śr wrz 21 2005, 10:05
Lokalizacja: Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yachcik2 »

Bry!

Jak dla mnie - Bomba!, podziwiam naprawdę podziwiam...i zasięgam inspirację do moich pływadeł.....

pozdrawiam - Sail
ODPOWIEDZ