[relacja?] fiat621 poż.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
hornblower
Posty: 6
Rejestracja: pt lip 29 2005, 14:58
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hornblower »

Witam.
Od września zeszłego roku staram się śledzić te relację bo sam kiedyś skleiłem ten model. Niestety niczego interesującego nie mogę się dopatrzeć. Teoria, teoria, teoria. Sam nie udzielam się na forum, tylko je czytam ale chciałbym żeby ktoś coś pokazał. Tak zwyczajnie i po prostu. Zrobił jak potrafi i nie dorabiał filozofii. Ja zrobiłem tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Bez żadnych wielkich waloryzacji (lusterko, śruby w kołach, dzwonek) i jeszcze z błędami - nie pochyliłem szyby. Zrobiłem jak umiałem. I pokazuję.
Chciałbym zobaczyć jak ten model wychodzi komuś innemu. A tu tylko teoretyzowanie. Teraz nawet o kolorze farby. Litości.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

HAHAHA . Jesteś wielki :lol: Wpis roku :spoko: . Chciałbym też , żebyś zaczął kleić tu na forum . Bomba , załatwiłeś sprawę bez mydła ;-) Wreszcie w relacji Hurragana jest coś ciekawego w postaci modelu .

Piękne skwitowanie :spoko:
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

hornblower Robota pierwsza klasa. Dziękuję za wzbogacenie mojej relacji.
Mój pewnie tak śliczny nie będzie, między innymi dla tego, że nie będę go malował.
Dopiero robiąc wersję drugą tego modelu spróbuję szpachlowania, malowania i bardziej zaawansowanych technik. Jednak, aby zrobić zamierzaną drugą wersję (bardziej zbliżoną do oryginału), prowadzę modelarstwo śledczo-filozoficzne. Jeśli jest forum gdzie taki sposób prowadzenia relacji jest lepiej przyjmowany to dajcie znać.
Więc hornblower wybacz filozofowanie, rozprawę na temat kolorków i modelarstwo śledcze. Przepraszam wszystkich którym to przeszkadza, ale DLA MNIE budowanie modelu bez znajomości historii, szczegółów budowy i wielu innych spraw z tym związanych, jest sztuką dla sztuki (JEST TO WYŁĄCZNIE MÓJ SPOSÓB MYŚLENIA, I NINIEJSZA WYPOWIEDŹ NIE JEST PRÓBĄ NARZUCENIA GO INNYM)
A propos śledztwa: wiesz co zobaczyłby strażak po otwarciu tylnego schowka? - tylną belkę ramy. (w modelu sklejonym przez autora skrytka była rozwiązana inaczej)

Na dowód, że coś lepię a nie tylko piszę zamieszczam fotkę. Więcej będzie jak skończę część specjalną. (dolne skrytki są do wymiany, chciałem mazakiem podkreślić krawędzie a wyszło jak widać)
Obrazek

P.S. Proszę (ci do których to piszę wiedzą) nie robić z mojej "relacji śledczej" kolejnego pola bitwy. Chcecie mi nawtykać, podrwić, powymyślać kolejne określenia na to co robię i kim jestem, pokazać jak jestem głupi, udowodnić, że to co robię jest śmieszne, itd, itp to zapraszam na PW. Natomiast krytyka konstruktywna typu: "powichrowała ci się podłoga", "są szpary miedzy elementami" jest mile widziana.
szymon01
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 16 2010, 21:52

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szymon01 »

Ja uważam podobnie jak Hurragan76, że klejenie jakiegokolwiek modelu (czy renderowanie w moim przypadku) poprzedzone jest czytaniem i studiowaniem danego pojazdu, samolotu. Jeżeli czegoś nie widać na żadnej fotce, albo nie jest nigdzie napisane o tym to porównywanie z podobnymi konstrukcjami i kombinowanie jak to mogło być.Choć z drugiej strony trudno ukończyć taki model (co widać po moich PZL-48 i PZL-55), bo wciąż się coś poprawia, albo zmienia. Jeżeli moje wywody coś pomogły Hurraganowi76 to fajnie, że to co zbieram wiedzy o Fiacie z Pilicy komuś się na coś przyda.

Mały OT, poniżej moje rendery gdyby ktoś był zainteresowany:

PZL-48 Lampart (ukończony w jakiś 85%)
http://rendery.szymonkot.cal.pl/PZL-48%20Lampart.jpg

PZL-55
http://rendery.szymonkot.cal.pl/PZL.55% ... tnisku.jpg

RWD-22
http://rendery.szymonkot.cal.pl/RWD-22% ... wodzie.jpg

I żeby nie było totalnego OT dwa pożarnicze, jedne to jeszcze nie ukończony Fiat 621, w zasadzie goła geometria przed przeróbką na wersję z Pilicy i nieznanego typu wóz o nazwie "Bystry" również z Pilicy

http://rendery.szymonkot.cal.pl/Bystry.jpg
http://rendery.szymonkot.cal.pl/Fiat.jpg
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

cyrylus pisze: 3. W modelu są pewne niedociągnięcia np.: szczeliny na łączeniach błotników ze skrytkami.
kierownik pisze:A gdzie te szczeliny?

http://www.cardarmy.ru/gallery/auto/fiat621pozh.htm.
cyrylus pisze:A szczeliny... Na tym linku są fotki już po malowaniu
Współmodelarzu historyku cyrylusie. Chętnie zobaczę Twój model . Kierownik podał Ci linka do relacji Rosjanina , w której nie ma szpar . Zrecenzowałeś wycinankę wytykając błędy i specjalnie się nie wysiliłeś , wręcz zignorowałeś pytanie Kierownika twierdząc , że szpary zostały zamalowane . Szpara , to dziura , a dziura to "nic w czymś" .Jak można pomalować "nic"? Rosjanin to mistrz świata , który zamalowuje coś co nie istnieje. Nie spotkałem sie jeszcze z taką techniką - zamalowywania szpar . Śmiem twierdzić , że to co piszesz to bzdury. Wytknąłeś coś , a potem świńskim truchtem zamiotłeś sprawę pod dywan , jakimś głupkowatym zdaniem o malowaniu . Jakoś tak ... nieładnie ... Nie pomyślałeś , że to może Ty zrobiłeś błotniki za płytkie i stąd miałeś szpary obarczając winą projektanta ?

Powiem Ci jeszcze jedno współmodelarzu historyku cyrylusie . Duża wiedza teoretyczna często w niczym nie pomaga w modelarstwie .


Hurragan - czy w wycinance skrytka jest przewidziana jako otwierana ? Wydaje mi się , że chyba nie ( popraw mnie , jeżeli się mylę ) . Więc nie bardzo rozumiem , stwierdzenie o "widocznej belce " . Jak myślisz , na przykład -co zobaczysz po zdjęciu wieży czołgu , który jest zaprojektowany w opcji bez wnętrza ? Odpowiem Ci , że zobaczysz tekturowo - papierzasty środek .
Hurragan76 pisze:Natomiast krytyka konstruktywna typu: "powichrowała ci się podłoga", "są szpary miedzy elementami" jest mile widziana.
Wstaw zdjęcia z bliższej odległości niż półtora metra , choć te które zamieściłeś mówi wiele .

P.s. Gdzieś na jakimś zdjęciu na forum widziałem .... Kierownika w mundurze strażackim ....

P.s. Ciekawe jest to , że często zdarza się , że niektóre wątki przyciągają całymi masami osoby które, mają niewiele wspólnego z modelarstwem .
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Widziałeś Grzesiu moje zdjęcie w mundurze, bo jestem członkiem OSP od roku 1972. Mam srebrny medal "Za zasługi dla pożarnictwa".

A model - cóż, na nim się tego (projektowania) jeszcze uczyłem. Ale jako sędzia modelarski widziałem wiele sklejonych, i to w standardzie!
Jest tam mój błąd - brak oparć na jedną stronę.
Dodam, że to prosty model, zawiera wiele uproszczeń. I tak należy go "w standardzie" traktować.
Cieszę się, że "wypływają" archiwalne materiały źródłowe. Dzięki modelarstwu ...

Do kolegi - specjalisty od ram. Każdy samochód ciężarowy jest produkowany przede wszystkim jako podwozie do zabudowy. Producent określa jedynie punkty jej mocowania, ale także dopuszczalny zakres skracania zwisu tylnego! Może tak było i w tym przypadku? A może za drzwiczkami jest rzeczywiście rama, a pod i nad nią dopiero schowki? Nie wiem.

No i jeszcze jeden aspekt: modelarstwo rekreacyjne, a kartonowe w szczególności jest sztuką dla sztuki! Ale nie o tym tutaj nam dyskutować .
szymon01
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 16 2010, 21:52

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szymon01 »

Zgodnie z prośbą Hurragana na PM podsyłam fotki pompy z CMP w Mysłowicach, o ile się nie mylę w bibliotece SGSP mają książkę o tych pompach

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam. Huragan76 nie przejmuj się tym dogadywaniem. :) Warto szukać i pytać, a to forum jest jak najbardziej do tego. Im więcej się dowiesz tym lepszy model skleisz. Jak komuś nie pasuje to niech inne wątki czyta.
Pan szanowny grzegorz75 niech dokładnie czyta!!! Napisałem ...ZALAŁEM WIKOLEM... a potem pomalowałem. Jak będę miał czas i możliwość to dam fotki mojego modelu. Bez obaw. I wyluzuj panie grzegorz75 bo panu żyłka pęknie. Trochę kultury.
Pozdrawiam.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Jeszcze jedno... Nie zignorowałem Kierownika. Nawet mi to przez myśl nie przeszło.
Mam pytanie do wszystkich zainteresowanych: Kto wie gdzie w tym wozie był zbiornik paliwa? :lol:
szymon01
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 16 2010, 21:52

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szymon01 »

W wersji ciężarowej: w końcowej części ramy , za tylnymi wieszakami resorów zamocowany był poprzecznie zbiornik paliwa o pojemności 80 litrów. Pewnie wpasowany pomiędzy podłużnice ramy, bo pod ramą za tylnymi resorami niektóre ciężarówki miały koło zapasowe. W wersji pożarniczej też by raczej tam, był bo wersja była robiona na gotowym podwoziu z silnikiem, maską , itp, wątpię żeby zbiornik ruszano z tego miejsca.
ODPOWIEDZ