[R/G] S/S Krosno (1:100 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 868

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wiem, że już przynudzam z tymi deskami, ale obiecuję, że to ostatnie wejście z tematem pokryw wersji beta.
Która to wersja, przerodzi się już w wersję do produkcji seryjnej :mrgreen: (małoseryjnej)

Uchwyty we wgłębieniach zupełnie nie wychodziły mi z papieru więc użyłem szarej ramki z modelu plastikowego wyciągniętej na gorąco.
Przyklejone bcg. Zaszła więc konieczność wzmocnienia połączenia, żeby nie odrywać ich przy mocniejszym dotknięciu.
Jako, że i tak przewidziane jest lakierowanie modelu na koniec (pieśń bardzo odległej przyszłości) uznałem, że lakier doskonale utrwali połączenie drewna i polistyrenu. Przypuszczeni to okazało się słuszne. Ale zapomniałem że lakier (połysk akrylowy Motip w sprayu) spowoduje ciemnienie drewna i wyciągnięcie wszelkich porów.
Wczoraj późnym wieczorem zbladłem nieco jak zobaczyłem efekt polakierowania tymże specyfikiem połowy pokryw:

Obrazek

Dzisiaj wieczorem ochoczo przystąpiłem do ratowania sytuacji. Dokończyłem drugą połówkę. Polakierowałem na połysk. Ostro ściemniało.
Mając na względzie słuszną współporadę Tempesta
Tempest pisze: wt maja 12 2020, 9:43 Pewnie zapuszczenie linii jakimś specyfikiem typu "panel line accent color" uwydatniło by ją
Olejami podkreśliłem linie i wgłębienia. Następnie rozjaśniłem wszystko cieniami Tamiya - Sand i i Light Sand i pomalowałem tym samym sprayem tylko w wersji Matt Varnish.

Ostatecznie efekt jest następujący:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I zostanie wdrożony do wykonania pozostałych pokryw.
Oczywiście uproszczenia są spore, ale z daleka obleci. Choć chyba z bliska lepiej wygląda :haha:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3280
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

ale z daleka obleci.
No obleci, obleci jednak stolik do kawy był z trzech desek składany a Twoje pokrywy z dwóch, ale to wynika pewnie z tego, że te otwory na dłonie są zbyt daleko od krawędzi i może trochę za duże więc trzecia deska by źle wyglądała.

Dawaj dalej, z tym już nic się nie da zrobić ale i tak świetnie to wygląda. :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 868

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Przykleiłem dwie pokrywy ładowni rufowych.
Warto zwrócić uwagę, że wg wycinanki, krawędzie pokryw są w kolorze "drewna", co wydaje się nieodpowiednie. Krawędzie pokryw to w istocie krawędzie luków, więc zrobiłem je szare z zapasu koloru, którego jest sporo w modelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Błędem było robienie pokryw na gotowo, ale pojednyczo, tzn. jedna pokrywa od początku do końca. W efekcie, mimo stosowania niby tych samych kroków, odcień dwóch pokryw różni się nieznacznie od siebie. Na lukach dziobowych obie pokrywy będę robił równolegle, żeby panować nad barwą.

I widok ogólny:

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3280
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Na lukach dziobowych obie pokrywy będę robił równolegle, żeby panować nad barwą
Niewielka ta różnica barw, pewnie w rzeczywistości mogło się też tak przydarzyć.

A może na dziobie jedną z pokryw zrób częściowo lub całkowicie przykrytą plandeką. Czy czujesz już dreszcz emocji jaki będzie towarzyszył wykonywaniu otworków przez które przewlekane były linki mocujące taką plandekę że o przewlekaniu przez nie linek nie wspomnę :?: :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
The End
Posty: 44
Rejestracja: śr sie 02 2006, 20:55

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: The End »

Siedzę cicho, ale stale śledzę :). Rzeczywiście luki z naturalnego drewna wyglądają lepiej. Mam nadzieję, że obejdzie się bez problemów przy dalszej budowie.
Gotowe:Ki 44 Shoki, Kubelwagen.
W między czasie zamiast klejenia ;)
Tutaj karton nie ma tajemnic :) Pozdrawiam ! The End vel Tomasz K
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 868

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tomek,
problemy? Nie sądzę. Raczej sam je sobie stwarzam :lol: .
Tempest pisze: ndz maja 17 2020, 19:10 ... wykonywaniu otworków przez które przewlekane były linki mocujące taką plandekę że o przewlekaniu przez nie linek nie wspomnę ...
Plandeki były mocowane bez otworków :mrgreen:
Link trochę nie w temacie, ale oddaje zasadę:
http://www.modelwarships.com/features/w ... 00136.html

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 868

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Statek miał 7 wind do obsługi bomów - 2 rodzaje.
Skończyłem windy skrajnych ładowni. Trochę są upierdliwe, bo trzeba drobne elementy wydłubywać z grubej tektury. Te trzy poniżej to jeszcze spoko, ale cztery kolejne dla ładowni 2 i 3 mają bardziej fikuśne kształty do wycięcia.

Obrazek

Obrazek

Kolor liny jest tymczasowy, będzie jeszcze barwiona. Na razie nie wiem czy iść w stronę liny stalowej czy "naturalnej" :roll:

Tak to wygląda na dziobie:

Obrazek

W zasadzie powinienem zacząć od barierek, ale póki co nie mam odpowiedniego drutu. 0,5 mm wychodzi za grubo, a 0,3 za cienko. Podejrzewam więc, że 0,4 będzie najlepszy. Muszę się w taki zaopatrzyć. Nie wiem jakiej grubości był oryginał, 4 cm może się wydawać trochę dużo, ale trzeba sprawdzić jak to wizualnie na modelu wyjdzie.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 868

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wind cd. i koniec zarazem :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Żeby było jak było to dodam, że numeracja literowa (wspaniała zbitka słów :haha:) przy tych windach jest pomylona w projekcie, ale części pomylić nie sposób, więc bajka. Poza tym jedno kółeczko nie jest oznaczone jako wymagające podklejenia milimetrową tekturą, ale w istocie podklejenia takiego wymaga. Wzmóżcie więc czujność ewentualni budowniczy Kielc.

Mam już mosiężny drut 0,4 więc pewnie przystąpię do konstruowania druciarni w postaci barierek.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3280
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Nie chciałbym zostać uznany z osobnika czepialskiego ale patrząc na zdjęcie dziobu widzę:

1. Jakieś zacieki chyba kleju - czy model będzie lakierowany i wtedy to zniknie ?

2. Bliżej dziobu pokład jakby minimalnie odstawał od burty, czy to się da jeszcze jakoś przygładzić ? No ale jak to kiedyś ktoś napisał chyba na żółtym forum Gryf Hobby (prehistoria), a może na innym - "zdjęcia są w makro, w rzeczywistości nic nie widać" :D

EDIT:

3. Winda kotwiczna - chyba nie w osi są te bębny(?) na które nawijane będą łańcuchy. Będzie bicie jak to się zacznie obracać :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 868

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest pisze: czw cze 04 2020, 22:04 Nie chciałbym zostać uznany z osobnika czepialskiego...
:lol: :lol: :haha:

Skąd w ogóle takie podejrzenie mogło się u Cię pojawić :zeby: ?

Ad. 1
To nie klej. To farba. Omsknął się pędzel przy retuszu. Lakierowany będzie, co pewnie jeszcze bardziej wyciągnie plamę. Może się jakoś zapudruje. Albo rzucę starą szmatę w 1:100.

Ad. 2
Pokład nie odstaje od burty, ani burta od pokładu. Przylegają do siebie niezwykle ściśle. Po prostu pokład wystaje w tym miejscu ponad burtę o setne milimetra, zaś ostra lampka z góry powoduje taki cień, jak szpara na but marynarza.
Czyli generalnie to makro ... :mrgreen:

Ad. EDIT
Kilka elementów składowych to kilka szans na błąd, z których skwapliwie skorzystałem :D . Wszystkie krążki są na jednym pręcie. Otworki w nich, jak widać, wyciąłem nie idealnie. Dojdzie łańcuch to nieco zamaskuje. Mam nadzieję. Albo i nie.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ