[R/G] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

W projekcie jest nieco inaczej. Nie ma tego dolnego cięgna.
Górne cięgno zrobiłem źle. Powinno być nad dolnym, a nie obok (zasugerowałem się P-40E). Już poprawione :zeby: :

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tablica. Rozważałem pomalowanie jej na czarno, ale ostatecznie zostawiłem w kolorach "naturalnych":

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Kulki do rebalingu ciąg dalszy ? A ramki zegarów jak robiłeś ? Tylko malowane brzegi otworów czy robiłeś wystające kryzy ? Wygląda rewelacyjnie.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tak, jednostronnie spłaszczone kulki 0,2. Sprawdza mi się spłaszczanie na tekturze piwnej.
Obramowania z drutu miedzianego powlekanego 0,1. Drut tradycyjnie nawijany w sprężynkę na wiertle odpowiedniej średnicy, rozcięty na kółeczka i przyklejany na rozcieńczony wikol. Otwory oszklone BCG i tak przygotowany front przyklejany do elementu z zegarami.

Obrazek

Moje ograniczone zaufanie do projektu Hawka przeszło w stan absolutnego braku zaufania:

Obrazek

Obrazek

Do wyboru - albo zgrywamy linię okien, albo biały pas na kadłubie i linie podziału. Wybór między dżumą a cholerą :haha:
Poza tym tylny segment ma mniejszą o milimetr szerokość w stosunku do przedniego.
Da się dopasować, jak sądzę. Jednak skleję sobie całość segmentów kabinowych w skorupkę i potem nasunę na szkielet kabiny, bo inaczej tego nie widzę.

I jeszcze zestaw pudełek na burty kabiny:

Obrazek

Widać zamalowane miejsce na pokrętło, które przesunę centymetr wyżej i na jakiś zbiorniczek, który jest narysowany 2 razy za duży. Dorobię go. Dodam też pewnie te, jak mniemam, flary (naboje) na lewej burcie.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
YogiBaboo
Posty: 22
Rejestracja: ndz lis 08 2015, 16:25

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: YogiBaboo »

Zegary rewelacyjne, ale z tym przesunięciem "kolorów" to się Autor wyjątkowo nie popisał...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

W miejscu zaznaczonym strzałkami, o ile nie robi się wnętrza przedziału km-ów, warto zostawić wypuszczone ząbki z zielonego elementu wnętrza. Ja przez gapiostwo tego nie zrobiłem. Trzeba będzie dokleić kawałek wręgi, żeby kolejny segment miał podparcie na obwodzie:

Obrazek

Taki zespół można już spokojnie pasować do szkieletu:

Obrazek

Obrazek

Pierwsza przymiarka - szkielet wchodzi w segmenty za mało o 2 mm na długość:

Obrazek

Nie na darmo jednak Chińczycy wynaleźli papier ścierny. Po oszlifowaniu elementy w miarę pasują:

Obrazek

Tutaj odcięte już niebieskie szybki:

Obrazek


YogiBaboo pisze: ndz kwie 02 2023, 21:03 ...z tym przesunięciem "kolorów"...
linii nie poprawię, ale temat białego pasa łatwo dało się zamaskować :D
Oczywiście po przeciwnej stronie kokardy pasek będzie pewnie 0,5 mm wyżej/niżej się zaczynał, ale mam nadzieję, że nie będzie to w ogóle rzucać się w oczy.

Obrazek

Może coś z tego będzie, ale jeszcze segmenty w stronę dziobu muszą siąść. Jak to pójdzie, to myślę, że już z górki ;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Gdybyś organizował jakieś warsztaty modelarskie to wpisz mnie na listę uczestników w kategorii zapalony początkujący amator standardu. Warsztaty mogłyby być poświęcone pamięci Wujka Andrzeja a modelem instruktażowym Ford Tfc. A retusz paska wyszedł bardzo dobrze, gdyby nie zbliżenie nikt by nie zauważył.
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Elegancko Grzegorzu. Kulki 0,2mm, no proszę.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Jarek, sam bym poszedł popatrzyć na takie.
Mateusz Skałecki pisze: wt kwie 04 2023, 13:54 Kulki 0,2mm, no proszę.
Spodobały mi się w Twoich prezentacjach i musiałem wypróbować.
Te 0,2 to prawie ich nie widać jak się nakleja :haha: ale i tak ostatecznie wydają się relatywnie duże ;-)
Jak pisałeś, na rozcieńczony wikol kleją się idealnie.

To męczenia Hawka cd.
Pasowanie segmentu. Wielokrotnie przymierzany, docinany na szwie (w tym celu prezentuję ścinki :haha: ile docinam i czym) i przymierzany, i kształtowany i przymierzany:

Obrazek

Złapany na szwie taśmą nasunięty na sucho na ząbki poprzedzającego segmentu, wydaje się ok:

Obrazek

Obrazek

Można wkleić pasek dla kolejnego segmentu i połączyć sklejką na szwie. Paski łączące, dla ułatwienia, wycinane z drukniętego na kartonie skanu arkusza z elementami kadłuba. Nadal na sucho. Jeszcze trzeba wetknąć wręgę, ale najpierw solidnie ją oszlifować:

Obrazek

Zeszlifowana połowa zielonego paska na obwodzie, żeby sobie dobrze wchodziła w koniec segmentu:

Obrazek

I dobrze żarło, ale zdechło :haha:. Na sam koniec dałem za dużo kleju w płynie na obwodzie i troszkę za bardzo ściągnęło krawędzie. Na sucho pasowało doskonale, a po wyschnięciu nie tak jakbym chciał. Pod światło to tak sE wygląda. Co by jednak nie mówić, obleci :lol: :

Obrazek

Obrazek

Linia okna kiepsko wygląda. Otworzę kabinę to zniknie :haha:

I od spodu - widać różnicę jak zostanie mała szparka na szwie (powstaje cień) i jak się lepiej dopasuje:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Dwie pierwsze sklejki pasują fajnie do siebie. Gorzej współpracują z wręgami, które generalnie wydają się lekko za duże. Trzeba je oczywiście mocno szlifować pod katem, zgodnie z układem krzywizn, ale i tak jakieś wielkie. Co nie jest oczywiście istotnym problemem.
Zrobiłem je teraz, żeby dopasować do kadłuba, bo po przyklejeniu oklejki poprzedzającej nie dałoby się wygodnie dopracować kąta zeszlifowania wręgi.
Przymiarka:

Obrazek

Teraz przykleję ten brakujący element poszycia na przedziałem km-ów i potem na gotowo przednią część.

Przymiarka z silnikiem:

Obrazek

I przymiarka przedświąteczna. Chyba najlepiej będzie wsadzić do wielkanocnego koszyka dziobem do góry :zeby: :

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ