Ardeny 1944r.Sturmhaubitze 42. Diorama 1/35.

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Robert Karwan
Posty: 283
Rejestracja: pn mar 01 2004, 17:26
Lokalizacja: Pruszków

Ardeny 1944r. Sturmhaubitze 42. Diorama 1/35.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Karwan »

Obrazek

Niemiecka ofensywa w Ardenach. Grudzień 1944r. Popłoch w oddziałach amerykańskich spowodował niszczenie składów paliwa w obawie przed ich zdobyciem przez nacierające oddziały Niemieckie. Jeden z takich zniszczonych przez Amerykanów składów znajdował się np. pod Stavelot. Ale nie wszystko udało się Amerykanom zniszczyć. Gdzieś w Ardenach znajdowały się również inne malutkie składy, których nie udało się na czas zniszczyć. I to jest właśnie pomysł na dokończenie tej dioramki. :) Uzupełnieniem scenerii będzie właśnie wspomniany wcześniej Jeepek z Italeri. Dwie figurki żywiczne jako załoga StuHa i zestaw figurek Dragona „Ambush at Poteau ( Ardennes 1944 ). No i oczywiście mały składzik paliwa do którego muszę jeszcze dodać dwa „pięterka” kanisterków. Sposób wykonania podstawki jest taki sam jak w poprzednich tematach.
Obrazek


Pozdrawiam ;-)
leyek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: leyek »

Cześć
Znów ekstra pomysł na dioramke :spoko:

Z czego są karnistry, sam robiłeś ?
I jeszcze jedno pytanie : Co robisz, żeby ta płytka gipsowa ci się nie kruszyła ??
Robert Karwan
Posty: 283
Rejestracja: pn mar 01 2004, 17:26
Lokalizacja: Pruszków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Karwan »

Witam :lol: Lejek kanistry pochodzą z zestawu Italeri. Natomiast opis podstawki i sposobu jej wykonania znajdziesz tutaj:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=1875

Pozdrawiam ;-)
Ostatnio zmieniony pn sty 24 2005, 21:39 przez Robert Karwan, łącznie zmieniany 1 raz.
Robert Karwan
Posty: 283
Rejestracja: pn mar 01 2004, 17:26
Lokalizacja: Pruszków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Karwan »

Obrazek

Prace powoli posuwają się do przodu. Pomalowałem już całą podstawkę. Ale zrobiłem to w trochę inny sposób niż dotychczas. Chciałem aby podłoże „ziemia” miały zbliżony kolor co zabłocenia na StuHu. Dlatego na początek zmieszałem dwa kolory Pactry tj. czarny i A53, z przewagą Weatheringu. Powstałym w ten sposób kolorem pomalowałem całą podstawkę. Następnie w zwykłej wodzie rozpuściłem pigment firmy Kremer w kolorze Umbra Naturalna Cypryjska ( pisałem o nich wcześniej przy okazji brudzenia błotkiem StuHa ) i takim roztworem pokryłem całą podstawkę. Eksperyment się udał – błotko na StuHu i na podstawce mają zbliżony odcień. Następnie "posiałem" trochę trawki utrwaliłem ją rozcieńczonym wikolem. Na trawkę posypałem jeszcze dodatkowo zasuszonych i rozdrobnionych roślinek i również utrwaliłem wikolem. Następną czynnością było wykonanie składu paliwa. W tym celu dociąłem dwa niewielkie kawałeczki styropianu ( widać to na poprzenich zdjęciach) i po doklejeniu do podstawki obłożyłem to kanistrami i pomalowałem kolorem A114 ANA 513 Pactry i pocieniowałem rozcieńczoną w benzynie lakowej farbą olejną Raw Umber. Jeepa już wstępnie zabrudziłem i ubłociłem.

składzik paliwa.....
Obrazek

i ubłocony Jeepek....
Obrazek



Pozdrawiam ;-)
Ostatnio zmieniony pn sty 24 2005, 21:40 przez Robert Karwan, łącznie zmieniany 1 raz.
Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Robert jak zwykle... :spoko: Mnie interesuje szczególnie pojawienie się śniegu na dioramie :?: , bo to przecież Ardeny więc na pewno będzie ;-)
Ukończone: M 113 Fitter
Robert Karwan
Posty: 283
Rejestracja: pn mar 01 2004, 17:26
Lokalizacja: Pruszków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Karwan »

Paweł śniegu na pewno trochę będzie, ale niewielkich ilościach.


Pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

Robert śledzę Twoje poczynania z pełnym podziwem, ale zastanawia mnie to obłocenie jeepa zwałszcza na tylnym błotniku. Czy nie powinno one być bardzie rozmazane-rozchlapane w kierunku tyłu samochodu??
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
Robert Karwan
Posty: 283
Rejestracja: pn mar 01 2004, 17:26
Lokalizacja: Pruszków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Karwan »

Dzięki Jari, miło że Ci się podoba. :spoko: . Ale Jeepek jest jeszcze nie skończony. Tak wygląda model po pierwszym "błocie". Jego nadmiar na pewno zostanie usunięty i tam gdzie trzeba będzie rozmazane.


Pozdrawiam. ;-)
Robert Karwan
Posty: 283
Rejestracja: pn mar 01 2004, 17:26
Lokalizacja: Pruszków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Karwan »

Obrazek

Witam. :lol: I oto na dioramce pojawił się nowy element – drzewo. Ostatnio pojawiło się w sieci kilka dioram z podobnymi drzewkami a sposób ich wykonania nie wydawał mi się aż tak trudny. Podglądając innych modelarzy zastanawiałem się jak bardzo jest to pracochłonne i ile materiału trzeba na takie drzewko iglaste zużyć. Materiał to w miarę prosty patyczek oraz paprotka do przybierania kwiatów do nabycia w każdej kwiaciarni ( 2 zł za gałązkę). Na to konkretnie drzewko zużyłem dwie gałązki paprotki. W patyczku nawierciłem wiertłem 1mm. ok. 50 otworków. Starając się zachować proporcje poprzycinałem paprotkę i już tak przygotowane „gałęzie” umieściłem na pniu drzewa. Gałązki wklejałem na wikol. Zamierzam to utrwalić rozcieńczonym wikolem i matowym lakierem bezbarwnym co myślę że odpowiednio zabezpieczy przed obsypaniem się drzewka . Samo wykonanie drzewka zabrało mi ok. dwóch godzin.


inne ujęcie.....
Obrazek


zupełnie zmieniło to wygląd całej scenki..... zastanawiam się nad drugim, trochę mniejszym, przy Jeepku.
Obrazek



Pozdrawiam. ;-)
leyek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: leyek »

:shock: Szczęka w okolicach rozporka.
Ale spoko drzewko :shock:
A ten pień to całkowicie rozbraja.
ODPOWIEDZ