*[Relacja/Samolot] PWS-54 MM 12/1967

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

Pany.

Po co takie kombinacyje, w sklepach dla majsterkowiczów, gospodarczych itd. można kupić nożycowy kaletniczy wycinak do otworów.
Mam go i tam własnie nim można wycinać otwory o różnorakiej średnicy, nawet dział i sie nie psuje.
Jest to bardzo tanie.
Natomiast w sklepach szewskich można kupić wybijaki do otworów o większej średnicy, nie tylko okrągłe.

Pzdr.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Mogę prosić o zdjęcie/szic nożycowego kaletniczego wycinaka do otworów. Nie wiedziałem że w ogóle coś takiego jest. Czy to to samo co dziurkacz rewolwerowy?
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

Dokładnie jest to samo, tylko piszę co pisało na plakietce w sklepie.
Jakoś zapomniałem o tym fachowym stwierdzeniu.

Krakus

włóz kij do mrowiska a osy wylecą
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Można używać dziurkacza, sam również go sobie sprawiłem, jednak po pierwsze do sklejania cylindrów potrzebny jest środek, żeby były ustawione centrycznie, po drugie wycięte nim kółka są lekko zaoblone na brzegach, a po trzecie kółka w ten sposób wycięte nie są zbyt szerokie - choć może by i starczyły...

Można by spróbować, ale trzeba zrobić jakiś przyrządzik do szybkiego znajdowania środków wyciętych kółeczek.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

lehcyfer pisze:Można by spróbować, ale trzeba zrobić jakiś przyrządzik do szybkiego znajdowania środków wyciętych kółeczek.
W tym stwierdzeniu poznać doświadczonego modelarza.

Wycinak do otworów zwykły czy rewolwerowy jest zaprojektowany do wycinania otworów a nie kółeczek. Kółeczko, czyli odpad z takiego urządzenia jest odkształcone a obrzeże jest nierówne z tak zwanym grat'em. Pozdrawiam.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

W szkole nie uczyli jak wyznaczyć środek okręgu? ;-) Jeżeli nie, to mamy na forum, w przyklejonym poradniku bardzo ładną prezentację podaną przez Syzyfa. Poza tym, wystarczy jeden dysk z nakłutym dokładnie środkiem, który można używać jako wzornik. Kolejny sposób, to wydrukowane okręgi z zaznaczonymi środkami na przezroczystej folii. Pod taką przydaśkę z folii kładziemy wycięte z czarnego kartonu, nie pofałdowanego tuszem ;-) kółko i igłą nakłuwamy środek.
Idealnym narzędziem do wybijania dysków o zdecydowanie mniej odkształconych krawędziach, niż rewolwerem, jest odwrotna strona stalowego wiertła. Lekkie uderzenie niewielkim młotkiem załatwia sprawę. Papier położony na macie do wycinania. Jakiekolwiek wybijaki, rewolwery i wycinaki nie są dostępne w tak szerokiej gamie rozmiarów jak wiertła, z stąd taż przewaga metody jest oczywista. Zdarza się, że wiertła są zakończone stożkiem, w takim przypadku stożek należy zeszlifować. metoda sprawdzona praktycznie.
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Rutek, w tym co napisałeś widzę techniczny sens i powodzenie w wycinaniu kółeczek jak i wyznaczaniu środka. Wiertło można przeszlifować na powierzchnię płaską lub nawet leciutko wklęsłą (ale jest potrzebny dokładny szlif) Pozdrawiam.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Ostoja - akurat mój wycinak rewolwerowy, jest naostrzony od zewnątrz, co powoduje że wykonane nim otwory są znacznie zniekształcone, natomiast kółka wycina bardzo ładnie, oprócz delikatnego zaokrąglenia krawędzi związanego ze ściśnięciem warstw przez krawędź tnącą - można się go pozbyć naciskając kółko płaskim przedmiotem - wtedy warstwy kartonu zostaną ściśnięte na całej powierzchni niwelując zaokrąglenie.

Przyrząd Syzyfa znam - twój pomysł Rutku z przezroczystym szablonem bardzo mi się podoba.

Wycinanie prętami testowałem, niestety przy średnicach od kilku milimetrów w górę kółka miały postrzępione brzegi tak więc stosuję tę metodę do wycinania małych otworów (a preferuję wtedy raczej igły lekarskie).
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Lehcyfer, Średnica dysków na budowę modelu silnika to około 4mm. przy takiej średnicy siła przebicia jest na tyle duża, że postrzępienie jest minimalne, niewidoczne i do zlikwidowania. Dodam w tym miejscu, że cyrkiel tnący można tak zmodyfikować, aby dyski nim wycinane były znacznie mniejsze niż najmniejszy rozmiar osiągalny oryginalnie.

Pomysł z okręgami nadrukowanymi na folii nie jest mój. Pochodzi z forum. Przepraszam ale nie pamiętam w tym momencie jego autora. Z większością pomysłów jest zazwyczaj tak, że ktoś w przeszłości już to wymyślił.
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Miałem drobne kłopoty z internetem, ale prace posuwały się w tym czasie do przodu.

Wykładzina podłogowa w kabinie wklejona.

Obrazek

Fotele zostały zaopatrzone w pasy.

Obrazek
Obrazek

Fotele zabudowane w kabinie.

Obrazek
Obrazek

Sufit kabiny pasażerskiej z oświetleniem.

Obrazek
Obrazek

Centropłat wklejony.

Obrazek
Obrazek
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
ODPOWIEDZ