[relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Nie mam zamiaru nakładać każdej kosteczki osobno. Troche ciężko w tej skali zastosować w miarę równo szpachlę na całej powierzchni czołgu
Są różne formy zimmeritu.
Ja sugerowałem sie takim rysunkiem (mam nadzieję, że widać równe kostki na wieży)

Obrazek
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

yaa pisze:ze zimmerit to kosteczki naklejane jak elementy pancerza reakcyjnego
Hehe chyba chodziło Ci o pancerz reaktywny ;-)

Qrcze kolejna relacja o której istnieniu zapomniałem.
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Czas na chyba najtrudniejszą część budowy: zimmerit. Mam nadzieję, że ten , który go wymyślił został rozstrzelany, pokrojony na kawałki, utopiony, spalony na stosie, albo ponosi najcięższą karę: do końca świata będzie robił zimmerit na modelach w 1:72 :twisted:
Ale do rzeczy. Uzbrojony w najnowszy numer Militariów XX wieku (gdzie jest fajowy artykuł o Powstańczych Panterach oraz próby rekonstrukcji komputerowej wyglądu tych czołgów) oraz w duże zasoby cierpliwości zabrałem się do pracy.
Wykonałem najpierw dwa spore "plastry" zimmeritu (fotka pierwsza). Teraz mogę sobie z nich odcinać potrzebne mi fragmenty.
Jak wyglądają początki nakładania zimmeritu przedstawia fotka druga.
Na trzeciej fotce widać ciężki owoc jakichś dwóch godzin pracy. Nie jest to jeszcze produkt finalny, bo jeszcze łatać to i owo będę, a później malowanko, ale efekcik uzyskany wydaje mi się nienajgorszy. Dodałem jednostkę porównawczą dla zobrazowania wielkości.

Obrazek Obrazek Obrazek
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Walka z zimmeritem trwa dalej. Niestety nie wszędzie da się wykorzystać przygotowane wczęśniej "plastry". Z boku wanny kadłuba jest od ciula i jeszcze trochę otworków na osprzęt i przyklejając z "plastra" bym je pozaklejał, i mógłbym mieć problem z zamocowaniem pewnych elementów na kadłubie (nie bardzo bym wiedział gdzie).
Postanowiłem więc nałożyć szpachle bezpośrednio na kadłub, wcześniej zatykając otworki drucikami. Po zaschnięciu szpachli druciki zostały wyciągnięte i otworki były widoczne. Całość przeszlifowałem papierem ściernym, a następnie przy pomocy rysika wydłubałem kostkę. Na razie z jednej strony, bo to strasznie żmudna robota. Kawałki szpachli poodpadały, ale dało to dość realistyczny efekt, bo na "żywych" czołgach tyż to troche odpadało.
Jak wyszło widać poniżej.

Obrazek Obrazek Obrazek
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Czy realistycznie, to nie mam zielonego pojęcia, bo nigdy nie widziałem zimmereitu na "żywo", ale mi sie podoba, to co do tej pory widzę.

gulus
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Yunior pisze:
yaa pisze:ze zimmerit to kosteczki naklejane jak elementy pancerza reakcyjnego
Hehe chyba chodziło Ci o pancerz reaktywny ;-)
Yunior, co sie mnie czepiasz? Przeciez napisalem, ze nie jestem specem od pancerki :jezyk2: Poza tym kazdy wie o co chodzi ;-)
Pulpetto, co to jest za szpachla, ktorej uzywasz? Bardzo sie kruszy przy nacinaniu?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

yaa pisze:
Yunior pisze:
yaa pisze:ze zimmerit to kosteczki naklejane jak elementy pancerza reakcyjnego
Hehe chyba chodziło Ci o pancerz reaktywny ;-)
Yunior, co sie mnie czepiasz? Przeciez napisalem, ze nie jestem specem od pancerki :jezyk2: Poza tym kazdy wie o co chodzi ;-)
Pulpetto, co to jest za szpachla, ktorej uzywasz? Bardzo sie kruszy przy nacinaniu?

Pozdrawiam.
Yaa ja się nie czepiam. poprostu zwracam uwagę że to sie nazywa inaczej. Jeszcze ktoś zobaczy Twoją wypowiedź i zacznie używać złego określenia, i po co ?

P.S. Hehe ja się też na pancerce nie znam :mrgreen:
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Gulus: ja też "na żywo" nie widziałem zimmeritu, miałem na myśli fotki czołgów z tamtego okresu. Fajnie, że nie tylko mi się podoba ;-)

Yaa: szpachla, której używam to zwykła szpachla akrylowa do drewna "woodfix". Trochę się kruszy, zwłaszcza, gdy jest zbyt cienko nałożona. Ale całkiem dobrze się z nią współpracuje.

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Są blaszki fototrawione Parta, w skali 1/72 z zimmereitem do róznych czołgów, nie koniecznie musza pasować do Twojego, ale zawsze jako wzór mogłyby się przydać.

gulus
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Sprawdziłem i nawet dwa z tych zestawów wyglądają nieco podobnie do tego co ja robie :chytry:
Przyznam się szczerze, że przed przystąpieniem do wykonania zimmeritu poszukałem i przejrzałem trochę dostępnych fotek Powstańczych Panter, i nie tylko Powstańczych. Na podstawie tych fotek, a także ostatnich "Militariów XX wieku" robię taki wzorek jak widać.
Postanowiłem spróbować zmontować to sam, bo mi to sprawia frajdę, a poza tym to mój pierwszy "plastik" od jakichś 15 lat, więc nie ma co szaleć.
Dzięki bardzo za podpowiedź, bo dzięki temu przekonałem się, że to co robię nie odbiega aż tak bardzo od rzeczywistego wyglądu (na razie, zobaczymy co z tego wyjdzie, jak to pomaluję ;-) ). To na razie tyle.
Pozdrawiam i zapraszam do dalszego oglądania
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
ODPOWIEDZ