O wszystkim i o niczym

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ESP
Posty: 136
Rejestracja: pt sty 14 2005, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ESP »

trzy grosze pisze:
ESP pisze: 2WW to waska linia?

Nie napisałem, że IIWŚ to mało tematów, ale że Wydawnictwo Haliński ma określony profil i wyda tylko część z nich. Na podstawie tego, co wyszło w ostatnich czterech latach oceniam, że z Twojej listy wylatują: śmigłowce, duże bombowce oraz maszyny powojenne i takie, które nie odegrały zbyt dużej roli jak np. Meteor.
Poza tym wydaje mi się, że dokładne opracowanie modelu wymaga porządnej dokumentacji. Z tym jest różnie, szczególnie, że autor pracuje nad egzeplarzem samolotu o określonych oznaczeniach, a forumowi bywalcy nie zostawiają dużego marginesu na błąd. Musi więc wybrać Spitfire'a Zumbacha, żeby nie tworzyć SF.

Mosquito to chyba ostatni popularny i przeoczony temat. Pachnie mi to porządnym wysypem, który mnie wcale nie zmartwi.

Ta dyskusja i tak będzie wycięta, po co to piszę?
hahaha
to zem sie usmial
1. na mojej liscie nie ma duzych bombowcow - hal raczej nie wyda Privatera/Liberatora/Fortece ani Lancaster'a/Halifax'a bo kosztowalby chyba ze 120pln ;-)
2.jedyne bombowce jakie sa to 1-2 silnikowe - czyli lekkie/srednie - hal juz takie maszyny wydawal - Ju88, Bf110, SBD, Val
3. na mojej liscie sa w wiekszosci maszyny bardzo popularne i z dosyc dobrymi zrodlami do opacowania - nawet jezeli chodzi o konkretne "numery"
4. smiglowce Hal tez wydawal - hokum, mi24
5. powojenne maszyny tez sie trafialy u Hala - np linia eFow: F4 F14 F15 F16 F18 czy Tornado ;)
max_factor666

Post autor: max_factor666 »

:D no ja już nie mogę...
Panie Partyzancie, proszę nie przesadzać, bo nie wydaje mi sie żeby był Pan aż tak wspaniały... poza tym jak już, to powinien napisać to ktoś, a nie Pan sam o sobie! To tak nie wypada... ;-) A z tym robieniem z siebie cudotwórcy to mnie powaliło na kolana! :D
Nie Pan jedyny kleił modele z tamtego okresu, nie tylko Panu one sie sklejały...więc czym tu sie chwalić!? Ja naprawdę na Pana miejscu bym wyluzował, bo forum jest też od tego, że jeżeli ktoś ma z czymś problem, to pisze o tym i prosi o rade, jeżeli Pan ma to gdzieś - spoko...ale są tu ludzie którzy z chęcią pomogą innym dobrą radą! Nikt uczony z nieba nie spadł! :D
Pozdrawiam!
max
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

Post autor: Marek P. »

max_factor666: chłopcze... a o czym ja piszę do jasnej cholery? Jak nie o tym, że to forum jest od tego jak ktoś ma problem ze sklejeniem modelu to to jest odpowiednie miejsce! Po prostu pisze, że ma problem z tym i z tym w modelu i zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże bo modelarze (CI PRAWDZIWI) to bardzo uczynni ludzie i zawsze pomogą skleić model!
Wspomnienie o modelach z lat wcześniejszych to nawiązanie do tego, że wszystko da się skleić bez utraty zdrowia i uszczerbków na psychice.
Gdzieś mam problemy emocjonalene ludzi, ich problemy związane z przemyśleniami na temat wydawnictw, samych modeli i opisywanie tego jak problemu psychicznego i narzucanie innym swoich opinni.

Więc zamiast czepiać się i wymyślać tego czego nie napisałem TO CZYTAJ! Albo naucz się czytać ze zrozumieniem. Bo teraz wyszedłeś na.... (sam sobie wpisz nazwę samca owcy) :-)))
Obrazek
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

Post autor: Marek P. »

Słowo "CUD" odonosi się do tego, że modele z tego okresu się sklejały i jest formą autoironii...
Boże dlaczego ludzie nie czytają tego na co chcą dać dopowiedź? A jeszcze gorzej: czytają bez rozumienia! Co cię dzieje z tymi szkołami? Sam nie wiem czy kończą je tacy ludzie czy tacy tam uczą... Bieda.
Obrazek
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

Post autor: rout »

Marku , daj juz spokoj. innych nie 'naprawisz' a tylko sam siebie wystawiasz ma swego rodzaju smiesznosc. nie gadasz calkiem glupio ale co z tego ?
'nie ruszaj G. to nie bedzie smierdzialo'..
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

Post autor: Marek P. »

rout: ale to całkiem przyjemne. Ja tam śmieszności się nie boję. Jeśli normalność i normalne podejście ma być śmiesznością, to z miłą chęcią stanę po tej stronie barykady z uśmiechem.
Jeśli słowa o tym, żeby forum modelarskie było miejscem dla modelarz, a nie dla "zdesperowanych i rozhisteryzowanych bab z ozorami na wierzchu", są śmieszne - to niech to będzie NAJŚMIESZNIEJSZE FORUM MODELARSKIE, a nie centrum rozwiązywania problemów psychicznych i emocjonalnych...
WIĘC NIECH BĘDZIE ŚMIESZNIE: z nożyczkami, klejem, nożykami i modelami!
Obrazek
trzy grosze
Posty: 16
Rejestracja: pt sie 04 2006, 17:38

Post autor: trzy grosze »

Dobrze, że nie zarabiam na chleb pisaniem, bo najwyraźniej mam problemy z klarownym formułowaniem myśli.
ESP pisze:1. na mojej liscie nie ma duzych bombowcow - hal raczej nie wyda Privatera/Liberatora/Fortece ani Lancaster'a/Halifax'a bo kosztowalby chyba ze 120pln ;-)
2.jedyne bombowce jakie sa to 1-2 silnikowe - czyli lekkie/srednie - hal juz takie maszyny wydawal - Ju88, Bf110, SBD, Val
Ponieważ rozmawiamy o papierowych zabawkach nie użyłem określeń taktycznych: lekki, średni, ciężki. Zauważyłem, że Hal wydaje nie tylko myśliwce. Na Twojej liście są bombowce różnej wielkości i użyłem słowa "duże" tylko w kontekście odpowiedzi na Twój konkretny post. Uważam, że model o rozpiętości 60cm w skali 1:33 jest duży, a chyba największym modelem samolotu z IIWŚ wydanym przez Andrzeja Halińskiego jest jak dotąd Ju88. Wcale się temu nie dziwię, bo łatwiej znaleźć miejsce na okręt długości 1,5m niż na takie lotnicze kobyły.
ESP pisze:3. na mojej liscie sa w wiekszosci maszyny bardzo popularne i z dosyc dobrymi zrodlami do opacowania - nawet jezeli chodzi o konkretne "numery"
W wiekszości być może popularne, ale bardzo popularne na pewno nie. Popytaj znajomych i z maszyn IIWŚ zostaną najprawdopodobniej Mosquito, Corsair i Lightning ;-) Ale faktycznie z Meteorem trochę się zapędziłem - jestem sobie w stanie wyobrazić, że Andrzej Haliński to wyda, choć raczej nie wcześniej niż Me262 (to nie jest zarzut!).
Jak dotąd pominąłem, że nie każde dobrze udokumentowane malowanie zapewni dobrą sprzedaż. Spodziewam się, że wcześniej doczekasz się "Pengie" Gładycha niż Buffalo czy Texana. Temu też się nie dziwę.
ESP pisze:4. smiglowce Hal tez wydawal - hokum, mi24
5. powojenne maszyny tez sie trafialy u Hala - np linia eFow: F4 F14 F15 F16 F18 czy Tornado ;)
I wszystkie w ciągu ostatnich czterech lat?
Zauważ, że wydawnictwo odpuściło takiego samograja jak Mig-29(!).
Choć może to atrakcyjny temat tylko dla patrzącego z zewnątrz. Profesjonalna firma analizuje wyniki sprzedaży. Każdy, kto miałby dziś w ofercie model Harriera (moim zdaniem kolejny samograj) z 1998 roku musiałby dojść do wniosku, że na razie trzeba poczekać na lepszą koniunkturę dla maszyn współczesnych.

A kilku tematów prawdopodobnie nie zobaczysz u pp. Halińskich z powodu założeń przyjętych w tym wydawnictwie. Od kilku lat modele opracowuje ten sam mały zespół, który może w ciągu roku przygotować i wydać na odpowiednim poziomie tylko 2 duże modele i 4-5 mniejszych. Więcej jest fizyczną niemożliwością dla kilku osób, szczególnie gdy chcą utrzymać jakość. Część z tych modeli to Mustangi i Pantery, bo przy 7 modelach rocznie nie ma miejsca na eksperymenty z szukaniem niszy rynkowej. W takim systemie pracy można w jednym roku wydać T-100 i Helldivera, ale w następnym trzeba już szukać nowej roboty, bo pozostałe 5 modeli nie odrobi strat spowodowanych ukłonem w kierunku wyrafinowanych miłośników militariów.
Żeby przygotować więcej modeli rocznie Andrzej Haliński musiałby zmienić podejście, np. rozszerzyć grono projektantów. Jednak tak często obrywa na forach za modele wydane wcześniej w innym składzie, że nie sądze by się na to zdecydował.
ESP
Posty: 136
Rejestracja: pt sty 14 2005, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ESP »

@trzy grosze
no to widze ze zesmy sie nie zrozumieli :)
ale teraz jest juz wszystko i jasne - i musze przyznac ci racje :)

Pozdrawiam serdecznie
Konrad
max_factor666

Post autor: max_factor666 »

W sumie ma Pan trochę racji, Panie Marku, przesadziłem - sorki! Ale nadal sądzę że każdy może wywalić tu swoje żale, jakie ma do wydawnictw, może napisać co mu sie nie podoba w danym modelu!
I jak Pan ma to gdzieś, to już Pana problem! I nie zauważyłem żeby ktokolwiek narzucał tu komuś swoją opinie na dany temat!
Pozdrawiam
max
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

Post autor: Marek P. »

To napisz co się nie podoba w modelu jak go robisz! Przecież to proste. Znajdzie się wiele osób, które pomogą ci wybrnąć z kłopotu. TO JEST MODELARSTWO. Nie komentuj, nie konfabuluj (nie pisz o tym czego nie widzisz na własne oczy i nie jest to wynikiem twojego doświadczenia) nie pisz opinni - bo to jest narzucanie swojego zdania. Wystarczy tylko prześledzić to co jest napisane w postach opisujących skeljanie modeli: 3/4 wpisów to bzdury i wymysły, pouczenia teoretyków... przecież to krew może zalać człowieka! Tych co mogą pomóc i znają się na tym po prostu traktuje się jak "gupów wioskowych" bo się "madrzą, wywyższaja, popisują" itd... Najwięcej widać krzykaczy, blagierów, teoretyków. To jest normalne?

Nie zauważyłeś żeby ktoś narzucał komuś swoją opinię? Dziwne? A czym jest pisanie o tym co się myśli o jakimś wydawnictwie, że jest takie a takie, że te modele są słuszne a inne nie, że dba się o kieszenie innych... Znam fora (niestety nie polskie) gdzie za takie "nienarzucanie własnych opinii" "stawiają do kąta".

A jak się ma żal do wydawcy czy wydawnictwa to większości dysponują oni telefonami i e-mailami. Proste pytanie: jaki sens ma pisanie "na Berdyczów" jak można bezpośrednio zwrócić się do adresata i otrzymanie odpowiedzi. Większość wydawnictw odpowiada grzecznie na grzecznie zadane pytania.
A takie pisanie "ad hoc" na forum żali i pretensji przeradza się w bezsensowny lament i wylewnie pomyj, bo zazwyczaj w takich dyskujach bierze udział grupa "teoretyków i fachowców" od wszytskiego....

Dlatego mam gdzieś takie zachowania i tematy.
Obrazek
Zablokowany