*[Relacja/Kolej] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 -Dodatek

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zremb
Posty: 91
Rejestracja: ndz mar 26 2006, 21:09
Lokalizacja: Trójmiasto; Rumia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zremb »

Gratuluję fotki tygodnia.
Wykonanie modelu obłędne.
Pozdrawiam.
Historia uczy nas, że ludzkość niczego sie od niej nie nauczyła.
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Dziękuję wszystkim "komplemenciarzom" za miłe słowa. Fajnie jak ktoś docenia moją pracę nad tym modelem i że się komuś podoba.

Trochę się zdziwiłem, że fotka boku parowozu ze sprężarką zagościła na stronie głównej jako zdjęcie tygodnia. Zazwyczaj trafiają sie tam modele całkowicie wykonane. Zdjęcia modeli będących w trakcie budowy to rzadkość.

Rowin jak będziesz chciał zobaczyć moje modele, to zapraszam na majowy konkurs w Radomiu. Jakby nie było, do Radomia masz z Lublina o wiele bliżej niż do Wrocławia. Co do latadeł to mam w planach sklejenie łodzi latającej Short Sunderland, ale na razie leży na półce i czeka na swoją kolej.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Dafi1982
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 05 2008, 12:04
Lokalizacja: Trzebinia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dafi1982 »

Witam.
Jestem bardzo początkującym modelarzem. Poziomu Precyzyjnego raczej nigdy nie osiągne. Świetna robota wszystkie modele zapierają dech w piersiach. Jak prawdziwe! Pozdrawiam
W stoczni:
RICHELIEU (AH)
Zwodowano:
24.05.2008 IJN I-25 OTSU GATA (AH) - (pierwszy model)
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Sprężarka została już przyklejona na stałe, wszystkie rury podłączone. Dorobiłem jakiś zbiornik na rurze doprowadzającej parę (to coś podobne do tłumika), przedłużyłem tą rurę w okolice silników.

Obrazek

Następnie zabrałem się za zawory przy piasecznicy. Zrobiłem zdjęcie porównawcze z groszem. Przez swoją wielkość niepozornie wyglądają, ale pracy było przy nich sporo. Z jednej strony dorobiłem też pomost i stopnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dorobiłem smarownicę, odchodzą od niej przewody olejowe do silników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Położyłem też rurki, które kończą się w okolicach dymnicy, ale nie wiem do czego służą.

Obrazek

Pomosty boczne wzdłuż walczaka zostały już przyklejone na stałe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zrobiłem też podesty pod budką maszynisty.

Obrazek

Obrazek

A tutaj porównanie do wcześniej robionego parowozu TKp30, przy czy należy pamiętać, że do Ty2 będzie jeszcze podczepiony z tyłu tender, trochę dłuższy od tego małego parowozu.

Obrazek

Mam nadzieję, że moje relacje się Wam przydają, może nawet nie tylko zwolennikom sklejania lokomotyw. Czy modelarze robiący modele inne niż kolejowe mogą coś z moich relacji podpatrzyć i przenieść do swoich modeli ?

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Dzisiaj kolejny mały kroczek przy budowie modelu. Zrobiłem taki zawór znajdujący się na górze stojaka kotła:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zrobiłem następne elementy układu sprężonego powietrza. Ten walcowaty zbiornik to chyba jakiś filtr albo odwadniacz sprężonego powietrza dopływającego ze sprężarki. Ale do czego służyła wężownica, to nie mam pojęcia. W innych parowozach nie spotkałem czegoś takiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj widoczek ogólny na ostatnio zrobione elementy:

Obrazek

A to mała ciekawostka, model o całkowitej długości 92 cm powstaje na stoliku o wymiarach 70 cm x 70 cm. Niestety na stoliku z powodu ciasnoty panuje ciągły chaos (żeby nie napisać bałagan). Jednym z urządzeń, jakie często używam w czasie pracy modelarskiej, jest pocket PC. Wyświetlam na nim zdjęcia detali prawdziwego parowozu, żeby móc je zrobić podobnie w moim modelu.

Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Adamowicz
Posty: 153
Rejestracja: pt lut 18 2005, 8:28
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adamowicz »

Pierwsze trzy zdjęcia to kwintesencja tego modelu - diabeł tkwi w szczegółach. Po obejrzeniu wcześniej zdjęć sprężarki długo dochodziłem do siebie.

Cylindryczny zbiornik to zdaje się odolejacz, a wężownica pełni funkcję skraplacza i chłodnicy. Sprężone powietrze silnie się ogrzewa w trakcie sprężania, a po ostygnięciu w zbiornikach zmniejszałoby swoje ciśnienie, przez co skuteczność hamowania byłaby gorsza. Dlatego też lepiej jest schłodzić je gdzieś po drodze, a przy okazji pozbyć się wilgoci, od której rdzewiałoby wnętrze zbiorników i cylindra hamulcowego. Podobne elementy były instalowane na parowozach Ty23 i Ty1.

Powodzenia w dalszej budowie!
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Adamowicz dzięki za miły komentarz i wyjaśnienie. Nie jestem jakimś super znawcą mechaniki parowozowej i zawsze takie uwagi poszerzają mój zakres wiedzy w tym temacie.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
izi
Posty: 107
Rejestracja: czw mar 02 2006, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: izi »

Kurcze, aż głupio mi się odzywać, bo nie kleję nawet w połowie tak precyzyjnie jak Ty, ale w tym doskonałym modelu razi mnie jedna, jedyna rzecz.

W wężownicy, na fotkach, jest widać łączenie środkowej rurki :/
Czy to tak ma być?
Jeżeli nie, to czy nie dasz rady tego jakoś zamaskować?
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

Rozmiar śrub i nitów.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Właśnie zamawiam sobie Ty2. Jestem zafascynowany relacją. Mam małe pytanie, jaki rozmiar śrub i nitów jest potrzebny do tego modelu? Byłbym wdzięczny za orientacyjną ilość.
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

Śruby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Jak mogłem przegapić to w Pana relacji? Jeżeli nic się nie zmieniło, to potrzebne są śruby 1,5. Tak około 2000 szt. Nie wiem czy Pan wie, ale staje sie Pan powoli guru modelarstwa kolejowego. Tak powiedział jeden z moich młodych modelarzy w szkole. Nie zaprzeczyłem ... :)
ODPOWIEDZ