[Relacja/Kolej] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz - FINAŁOWA GALERIA str. 41

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Znajdź 10 szczegółów różniących obrazki... było kiedyś w czasopismach takie coś ;)

Też bym obstawiał, że wnętrza nie ma, ale analizując dokładnie zewnętrze trafiłęm na malutkie potknięcie - ten mały kabłąk na krzyżulcu suwaka powinien zachodzić na zewnętrzne nakrętki - w końcu on ma je blokować właśnie.
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witek i Solo na innych forach podali prawie poprawną odpowiedź, jeden silnik składa się z 513 pojedynczych elementów, czyli dwa mają ich 1026.

Wnętrza silnika nie robiłem, bo go nie widać, a nawet gdyby zrobić te klapki na otworach rewizyjnych otwarte, to są one tak małe, że też nic nie byłoby widać. Sprężyny w zaworach bezpieczeństwa też nie ma, bo jej nie widać, a poza tym nie wiedziałem jak ją tam wstawić.

Z innych elementów brakuje tego, co na zdjęciach zakreśliłem kolorem:

Obrazek

Obrazek

Przegapiłem te elementy, jak widać wcale nie jestem taki precyzyjny.

Uboottd, ten kabłąk nie chciał mi się przykleić do tych nakrętek, są one z małymi ząbkami i jak dałem kleju, to mi się to zalewało. Ale miałem zapasowe takie nakrętki i zrobiłem je jeszcze raz w sposób jak widać na fotkach.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
jpl
Posty: 41
Rejestracja: wt lis 21 2006, 22:09

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jpl »

Precyzyjny pisze:Przegapiłem te elementy, jak widać wcale nie jestem taki precyzyjny.
Litości :!: :lol:

Model wspaniały, gratulacje :!: ;-)
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Ładne silniki były, prawda ? Były, gdyż już takie nie są. Męczyły mnie te za duże śruby na blaszanej otulinie cylindrów, kombinowałem jak je zmienić na mniejsze i umyśliłem sobie, że rozpuszczalnikiem delikatnie zmyję farby z boku silnika, odkleję te śrubki i dam mniejsze. Jak się można domyślić, rozpuszczalnik rozpłynął się na wszystkie strony i porobił brzydkie zacieki. Nie zastanawiając się długo, namoczyłem duży pędzelek w rozpuszczalniku i zmyłem farbę z całych silników. Nie wiedziałem jakie będą skutki, bo rozpuszczalnik mógł po prostu rozmiękczyć karton, spowodować jego napuchnięcie i zdeformowanie. Ale jak wcześniej pisałem większość powierzchni i krawędzi nasączyłem solidnie klejem cyjanoakrylowym. Po wstępnych oględzinach silniki chyba będą nadawać się do dalszej pracy. Na razie tak to wygląda:

Obrazek

Ale dopiąłem swego i zmieniłem śrubki na mniejsze. Jutro się to okaże, jak pomaluję silniki podkładem i wyjdą na jaw wszystkie babole, czy było po co, czy też muszę robić silniki od nowa. Jutro Wam napiszę jaki jest wynik.

Robert B. zapytał, czy zrobiłem sprężyny w zaworach bezpieczeństwa, potem dodał, że to był żart. Nie wiem, czy żartował, potem może się wyprze i powie, że to było na poważnie. Postanowiłem zrobić te sprężyny. Otworki w drewnianych zaworkach (w modelu) okazały się na tyle elastyczne, że można było je na chwilę rozszerzyć i wstawić tam sprężyny :)

Obrazek

Po pomalowaniu słabo je widać, ale są.

Obrazek

Pomalowałem na czarno jeden ze zdemontowanych elementów silnika, żeby zobaczyć jak to będzie wyglądać.

Obrazek

Po tym wszystkim żona powiedziała, że jestem pojechany. Nie wiem, czy powinienem się obrazić, czy nie.

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Rosynant
Posty: 131
Rejestracja: pn lip 17 2006, 18:43
Lokalizacja: Mysłowice
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rosynant »

Żony chyba tak mają, też już to słyszałem za każdym razem kiedy zaczynałem lokomotywę kkStB od nowa.
Ale w Dniu Kobiet należy im złożyć najlepsze życzenia choćby za to że cierpliwie znoszą nasze fanaberie.
A wracając do meritum tej relacji to silniki są naprawdę rewelacyjne. Mam też pytanie, jakim klejem przykleiłeś otulinę cylindrów do korpusu nasączonego kropelka?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Jak znam kobiety to w takich sprawach tylko udają, że się gniewają, bo tak naprawdę kochają (pozytywnie) pojechanych facetów :spoko:
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam.
Tak przeglądam tę, a i nie tylko tę relację Precyzyjnego i tak sobie pomyślałem, że to takie modelarskie "Haute couture".
Przeglądamy je by wiedzieć co i jak godzi się robić by model był na najwyższym poziomie, jakie detale muszą być zrobione.
Cóż wolę przeglądać takie relacje, niż kopać się po kostkach z innymi o mało ważne sprawy.
Wielki Szacun za Twoją pracę.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Precyzyjny pisze:Po tym wszystkim żona powiedziała, że jestem pojechany. Nie wiem, czy powinienem się obrazić, czy nie.
Najwyższym stopniem uznania na jakie może liczyć modelarz, jest posądzenie o zaawansowaną chorobę psychiczną ;>
I jest to NAJCZYSTSZA prawda.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Rosynant, duże powierzchnie, które uległyby zdeformowaniu, gdyby je kleić wikolem oraz wszystko co nasączone klejem cyjanoakrylowym, sklejam klejem uniwersalnym polimerowym "Dragon"
http://www.sklep-felix.pl/klej-uniwersa ... p-469.html

Pawlo100, dzięki za uznanie, musiałem użyć tłumacza do "Haute couture", skąd ty znasz takie wyrażenia ?
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Można jeszcze informację (pewnie bezpieczniej na priva) jaka firma w Gdyni albo okolicy tnie laserowo elementy kartonowe? Z innej beczki - Wikipedia podaje że w tym roku Pu29 został przetransportowany do Warszawy...
ODPOWIEDZ