Lancaster Andrzeja Ziobra

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Jak najbardziej Wujku, modelarstwo jest sztuką. Jednak nie sztuką zaliczaną do plastycznych( do której to kategorii Azawakh próbował wciągnąć modelarstwo) Ponieważ modelarstwo jest sztuką nie oznacza również , że modele to dzieła sztuki. A jeżeli uważasz, że jest inaczej to oprócz wyjętego z kontekstu zdania z Wilkipedi, podaj przynajmniej jakąś kategorię bądź dziedzinę sztuk plastycznych do której je zaliczysz. Wilkipedia którą przytaczasz podaję takich dziedzin, kierunków w sztuce, kategorii bardzo wiele. W żadnej nie znajdziesz jednak modelarstwa.

Pozdrawiam!
Piotr
P.s. Z całym szacunkiem dla Twojej fachowości.
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:chytry: :

To nie jest zdanie wyjęte z kontekstu . To pierwotne i najszersze pojęcie sztuki .
Mamy XXI wiek . Czytając wnikliwie te różne umieszczone na stronie Wikipedii definicje można się dowiedzieć m.in. o tym że :
" Sztuka począwszy od XIX wieku uniezależnia się od rzemiosła " .
To stwierdzenie od którego włos się na głowie jeży ...
Od wieków rzemieślnicy cechów różnych tworzyli arcydzieła . Obecnie ich kunszt został zdegradowany i wypchnięty poza ramy sztuki .

Niedługo sensacje i zdumienie będą wywoływały przedmioty wykonane ludzką ręką . W epoce wszechobecnych technologii przemysłowych i w ich następstwie umrze i rzemiosło i rękodzieło ... modelarstwo też przy okazji ma szanse odejść w niepamięć .
Do realizacji artystycznej myśli intelektualnej wystarczą maszyny .

Przeciwko takiemu pojmowaniu Sztuki coś się w Wujku buntuje .
Drzewiej facet jakiś coś wymyślał i następnie wykonywał . Niedługo wystarczy że wymyśli , resztę wykona komputerowo sterowana machina .

Tylko kto w wykonaniu tak pojętego dzieła sztuki będzie miał większy udział ...

Podpisano : Wujek - człek starej daty . Można by rzec Średniowieczny .
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Czym się różni portret jakieś damy z łąsiczką czy rzeźba dyskobola od modelu Lancastera. Wszystkie przedstawiają "obraz" a może "model" rzeczywistego przedmiotu. Różnią się materiałem z których je wykonano oraz innymi technikami użytymi do ich wykonania.

W naszych czasach mianem "Sztuki" określa się raczej inne dzieła niż dawniej. Dzisiejsza sztuka głównie ma szokować, wystarczy zanurzyć kilka karaluchów w farbie ułożyć je na kartce papieru i powstaje dzieło sztuki. Dziś mało który artysta potrafi wg mnie namalować realistyczny obraz taki jakie malował np Matejko.

Dyskusję trzeba by chyba przenieść do oddzielnego wątku. Dziś nie mam czasu ani wiedzy jak to się robi więc na razie zostawiam tutaj.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Wujek Andrzej pisze:To nie jest zdanie wyjęte z kontekstu .

Twierdzę jednak, że jest, ponieważ reszta tekstu nijak nie popiera Twojej teorii. Może oprócz jeszcze jednego zdania, a mianowicie:W starożytności sztukę pojmowano bowiem jako umiejętność wszelkiej wytwórczości. Ale czy dzisiejsze modelarstwo mamy rozpatrywać na podstawie starożytnych kanonów? Modelarstwo o jakim dyskutujemy jest współczesną dziedziną twórczości, A modelarz w odróżnieniu od artysty tworzącego w kategorii sztuk pięknych jest pozbawiony wolności twórczej, którą posiada ten drugi. Na tym właśnie polega subtelna różnica między dziełem sztuki, a dziełem wychodzącym z pod rąk modelarza. Ograniczenia utrzymujące w ryzach modelarstwo uniemożliwia wykorzystanie myśli twórczej, niepowtarzalnych wizji, spontaniczności( chyba, że weźmiemy pod uwagę NJM ;-) ), w stopniu w jakim towarzyszy to twórczości artystycznej w klasycznym pojęciu. Dlatego modelarstwa nie ma na liście sztuk plastycznych, czy też sztuk pięknych takich jak : malarstwo, rysunek, fotografia, szeroko pojęta grafika, rzeźba, architektura, scenografia, czy nawet rzemiosło artystyczne. Zgodzę się na twierdzenie że modelarstwo jest “swego rodzaju sztuką”, jednak jest zbyt wiele towarzyszących temu stwierdzeniu ALE, aby jednoznacznie zadeklarować: Modelarstwo jest Sztuką . Amen . Kropka i zakończyć to P.s. Fachowcy psiakręć ...
Wujek Andrzej pisze:Niedługo sensacje i zdumienie będą wywoływały przedmioty wykonane ludzką ręką . W epoce wszechobecnych technologii przemysłowych i w ich następstwie umrze i rzemiosło i rękodzieło ... modelarstwo też przy okazji ma szanse odejść w niepamięć .
Do realizacji artystycznej myśli intelektualnej wystarczą maszyny .
.
Naprawdę nie wiem skąd u Ciebie Wujku takie stwierdzenia sie biorą. Rękodzieło, Rzemiosło, oraz Twórczość Artystyczna ma się bardzo dobrze, nie umiera, a wręcz przeciwnie rośnie w siłę. Mogę na potwierdzenie tego podać wiele przykładów.(chyba że w Polsce jest inaczej?) Niestety na świecie przybywa ludności i w związku z tym rzemieślnicy nie wyrabiają na zakrętach ;-) . Uruchomiono w związku z tym masową produkcję różnego badziewia. Jednak Ci których na to stać zawsze będą cenić rękodzieło i z tego też tytułu nie ma ono szansy na śmierć. A tak odnośnie modelarstwa, to zauważ ile jest wpisów na naszym Forum typu: Powracam do modelarstwa... to też chyba o czymś świadczy.

Pozdrawiam!
Piotr
Ostatnio zmieniony pn cze 05 2006, 18:28 przez Rutek63, łącznie zmieniany 1 raz.
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Na mój prosty chłopski rozum to słowo sztuka ma przynajmniej dwa znaczenia. Pierwsze to zrobienie czegoś trudnego, wymagającego wysiłku, pomyślunku itd, drugie to wynik działalności artystycznej.
Dla mnie na miano sztuki przez duże S zasługuje to co w sobie łączy obydwa znaczenia, a modelarstwo przez odtworzenie tego co już było trudno do Sztuki zaliczyc, ale sztuką niewątpliwie jest.
Ostatnio zmieniony pn cze 05 2006, 20:18 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Azawakh
Posty: 31
Rejestracja: pt cze 02 2006, 23:23
Lokalizacja: Będzin

sztuka i rzemiosło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Azawakh »

Moi przyjaciele. Po częsci macie rację ponieważ to co robi Andrzej Ziober jest na pograniczu zarówno rzemiosła ale artytycznego i najprawdziwszej sztuki nowoczesnej. Tym samym, dla prac tego modelarza jak i innych twórców o podobnym poziomie powinna zostac utworzona oddzielna kategoria w dziedzinie sztuk plastycznych. Tego typu modele (czy to jeszcze jest model?) z powodzeniem można porównać do słynnych jajek Faberżer (nie wiem czy to tak się pisze i za ewnetualny błąd w opisowni przepraszam). Myslę, że to jednak jest sztuka i to wielka sztuka ale w niewilelkim formacie (porównanie z miniaturami malarskimi, których jestem zwolennikiem i twórcą). Dla mnei jako artysty plastyka zawsze modele na tym poziomie zawsze pzoostaną sztuką.
Awatar użytkownika
Azawakh
Posty: 31
Rejestracja: pt cze 02 2006, 23:23
Lokalizacja: Będzin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Azawakh »

No tak moi przyjaciele z jednym się po częsci znów zgodę a z tym, ż emodelarz budujący jakiś model redukcyjny jest ograncizony pewnymi barierami i tym samym nie może sobie pzowolic na więcej niż przewiduje oryginał ale malarz malujacy w sposób realistyczny (mam swój cykli pt Pies rasowy w Polsce) także ma podobne ograniczenia i nadal jest traktowany jako artysta a to co stworzy jest dziełem sztuki. Więc przez analogię modelarz tez jest artystą a o co stworzy dziełem sztuki (oczyywiście o ile nie jest to jakiś kicz).
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Azawakh pisze: malarz malujacy w sposób realistyczny (mam swój cykli pt Pies rasowy w Polsce) także ma podobne ograniczenia i nadal jest traktowany jako artysta a to co stworzy jest dziełem sztuki. Więc przez analogię modelarz tez jest artystą a o co stworzy dziełem sztuki (oczyywiście o ile nie jest to jakiś kicz).
Azawakh, Artysta ma wolność wyboru techniki i środków wyrazu, których modelarz nie posiada, dlatego analogia jest mocno naciągnięta. Nie zawsze też to co stworzy artysta jest od razu dziełem sztuki, czasami to tylko produkt działalności artystycznej. ;-)

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

Re: sztuka i rzemiosło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Azawakh pisze: Tym samym, dla prac tego modelarza jak i innych twórców o podobnym poziomie powinna zostac utworzona oddzielna kategoria w dziedzinie sztuk plastycznych.
Zostawmy może w spokoju Sztuki Plastyczne , a to co tworzą modelarze pokroju Andrzeja Ziobra nazwijmy po prostu dziełami Sztuki Modelarskiej i tyle.

Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

Matko... Niewystarczy, że nazwiemy Andrzeja świetnym modelarzem?
Po co to całe... bałwochwalstwo? Splendoru nie przyniesie a ociera się o śmieszność kolego Azawakh.

Pozdrawiam,
Maciej
ODPOWIEDZ