Sd.Kfz. 265 by Bartosz [relacja z budowy]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

Sd.Kfz. 265 by Bartosz [relacja z budowy]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Witam w kolejnej relacji z budowy
Po ukończeniu Panzer 38(t) z GPMu postanowiłem zrobić cos małego i szybkiego, w czerwcu wyjeżdżam na dłuższy okres i chciałbym ten model skończyć do tego czasu.
Mój wybór padł na wkładkę do czasopisma Kartonowy FAN – Niemiecki lekki czołg rozpoznawczy SD.Kfz. 265. Sam model w formie 2D fajnie się prezentuje, jest to komputerowe przerysowanie starszego opracowania autora Dariusza Zygmańskiego.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po zrobieniu skanow, zabrałem się ochoczo do rozcinania wycinanki. Szkielet nakleiłem na tekturę 0,9mm autor zaleca 1mm. Skleiłem go w jedna całość i zacząłem mierzyć poszycie… i w tej chwili mój zapał ostygł, okazało się ze owe poszycie jest za małe w stosunku do szkieletu. Dugo się nie zastanawiając postanowiłem skleić konstrukcje pudełkowo naklejając poszycie na tekturę. To posuniecie jednak nic nie dało ponieważ w dalszym ciągu wymiary poszczególnych części się nie zgadzały ze sobą. Skończyło się na docinaniu niemal każdej części poszycia. Jak by tego było mało to ten karton dziwnie się mechaci i wychodzą jakieś niteczki z niego (lakierowałem model przed wycięciem tak samo jak poprzedni czołg). Ten model będzie dobra bazą do eksperymentów z lakierowaniem, muszę zamówić błyszczący lakier humbrola i matowy pactry.To co widać na zdjęciach męczyłem 3 dni, postaram się go dokończyć, ale za żadne skarby świata nie polecam go nikomu :evil:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na dodatek w czasie niezliczonych manewrów kadłubem w czasie retuszowania, zdążyłem go upaćkać od brudnych palców .
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

nie przejmuj sie , teraz bedzie z gorki .
aha - przewierc tez otwory na kola napinajace - od wew. strony widac ośki tych kół.
Awatar użytkownika
szkodnik_I
Posty: 37
Rejestracja: pt mar 16 2007, 21:58
Lokalizacja: Sosnowiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szkodnik_I »

czy model ten jest dostępny w sklepie czy udało ci się go zdobyć w jakiś inny sposób?
mam już sklejony panzer I a i c, i poluję na ten model już od jakiegoś czasu
pozdrawiam
zboral

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zboral »

kolejny fajny modelik
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Aż się łezka w oku kręci. Ze wzruszenia i ze śmiechu. Pamiętam jak dziś, że był to mój pierwszy model kartonowy z jakim miałem stycznośc. Wyszedł mi , jakby to powiedziec, dośc oryginalnie. Wpadłem na pomysl "walorki" i obiłem go blachą ( taką co się rynny robi) , po czym na sie dziwiłem czemu się podwozie załamało ^^

Będe obserwował twoje zmagania z tym modelem , bo po relacji z 38t można się spodziewac, że mimo przeciwności losu wyjdzie ci fajny model.

P.S
Ja też na niego poluje, musze się z nim zmierzyc jeszcze raz, tym razem bez blachy :twisted:
Awatar użytkownika
-BARTEK-
Posty: 110
Rejestracja: pn lut 12 2007, 20:56
Lokalizacja: Kołobrzeg/okolica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -BARTEK- »

A ja posiadam takowy model (z MODELCARDU-stare wydanie) :twisted:
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Miał być model w standardzie na dwa miesiące roboty, a wyszło że będzie malowany i prace na pewno się wydłuża. W tym modelu praktycznie wszystko jest do poprawienia. Zacząłem od uplastycznienia różnych klapek włazów innych elementów. Wykonałem również testowo dwa ogniwka gąsienicy, które zapożyczyłem od QNa mam nadzieje ze się nie pogniewa;).

Obrazek Obrazek

Dopiero teraz do mnie dociera jak głęboko zabrnąłem rozpoczynając ten model.
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Prezentuje dalsze postępy z prac:

Układ wentylacyjny
Najpierw wyciąłem miejsce na siateczkę, wkleiłem ja na cyjanopanie oraz pomalowałem na czarno, miejsce cięcia zaszpachlowałem. Na samej górze przykleiłem element z wycinanki.
Obrazek Obrazek Obrazek


Chciałem wykonach takie zgrubienie pod błotnikiem na którym znajdują się nity czy jakieś tam śrubki. W tym celu wydrukowałem fragment błotnika, przyciąłem do pożądanego kształtu i wzbogaciłem o kilka nitów. (te nierówności na białej części to ślady po ołówku)
Obrazek Obrazek Obrazek


Wykonałem również jakieś element których nie umiem nazwać, a znajdują się pomiędzy kadłubem, a kolami.
Obrazek Obrazek Obrazek
dr Manfred
Posty: 421
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Ładnie, ładnie... :)
Jaką farba będziesz malował ten model: akrylową czy olejną ? Pędzlem czy aerografem ?

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Witam
Będę malował pactra i aerografem tzn. takim pistolecikiem ze słoiczkiem, wiedzę dotyczącą malowania zaczerpnąłem:
TU
oraz
TU


Dzisiaj wykonałem cos takiego
Obrazek Obrazek Obrazek


uplastyczniłem również spód kadłuba (na jednym ze zdjęć widać czym nakładam nity).
Obrazek Obrazek
[
ODPOWIEDZ