[R] Jak-3

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

[R] Jak-3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Witam
Chcąc się bardziej zdyscyplinować w modelarskich początkach postanowiłem przystąpić do konkursu. Wystartuję z moim pierwszym w życiu samolotem a czwartym modelem w ogóle (dwa z nich nie skończone :) ). Będzie to popularny ostatnio na forach internetowych Jak-3 z Orlika. jeden nawet jeśli dobrze pamiętam bierze już udział w tym konkursie. W związku z moim dyletanctwem wszystkich chętnych proszę o słowa krytyki nawet bolesnej. Na przywitanie jedna fotka tablicy rozdzielczej, troszkę ciemna ale nie mam wieczorem warunków do lepszego fotografowania. Z lenistwa i obawy o swoje umiejętności użyję w modelu laserowo wycinanych wręg produkcji gpm. Pozdrawiam
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob sie 30 2008, 20:02 przez wikpac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Witaj!

To, że fotka jest ciemna, nie wynika z warunków świetlnych, tylko ze zbyt jasnego tła.

Tu i tu się nauczysz, jaki powinno mieć tło.

Tu się nauczysz, jak poprawić zbyt ciemne zdjęcie.

Zmień też balans bieli na żarówkowy, bo wydaje mi się, że robiłeś na "auto".

A sama tablica bardzo ładna. :spoko:
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Witamy w konkursie.
Jak na czwarty model to tablica bardzo ladna.
Czekamy na wiecej no i mam nadzieje ze rady Lukasza okaza sie pomocne. Pamietaj ze zdjecia i samo prowadzenie relacji takze bedzie brane pod uwage przy ocenie.
Powodzenia!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

( 1- maj konkurs) Jak-3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Witam ponownie. Robota z braku czasu wlecze się niemiłosiernie. Idąc za radami pokombinowałem z robieniem zdjęć w pseudo namiocie. Efekt nie zupełnie dobry ale chyba lepszy niż pierwsza fotka. Muszę spróbować jeszcze z ciemniejszym tłem. Na razie efekt pracy-troszkę szkieletu i jakaś skrzynka znajdująca się za głową pilota (nie wiem co to jest - może radio). Szkielet klejony super glue, reszta bcg. Widać niedoróbki retuszu.
Obrazek

jak widać muszę popracować nad kadrowaniem zdjęć :)
Pozdrawiam
wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

( 1- maj konkurs) Jak-3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Witam
Dzisiaj znowu jeden elemencik-drążek pilota. W pierwszej chwili jak zobaczyłem wielkość elementów chciałem go wykonać od podstaw z jakiegoś drutu i szlifowanej tekturki nasączonej super glue. Ale skoro standard do standard, pomęczyłem się. Nie wyszło to idealnie, zgubiłem nawet jeden mały fragmencik, który dorobiłem i "pomalowałem" ołówkiem. Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

(1-szy maj) Jak-3 - relacja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Lecimy dalej z drobinami kabiny pilota. Dzisiaj jedna fotka.
Pozdrawiam
Obrazek
wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

Pasy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Witam
Jestem na etapie klejenia pasów przy fotelu pilota. Sam fotel był dla mnie trudnym elementem, szczególnie siedzisko. Nie wiem z czego "miseczka" na spadochron była wykonana? Chcąc zatuszować brak dokładności zalałem krawędzie wikolem, a następnie przybrudziłem metalizerem. Zastanawiam się czy nie jest to błąd? Podobny dylemat mam odnośnie sprzączek, w wycinance są koloru brązowego, ja zrobiłem jedną srebrną. Nie wiem czy tak zostawić czy coś zmieniać? Zresztą będzie to trudne bo w szale tworzenia przykleiłem już pas do fotela :). Pozdrawiam

Obrazek
wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

Jak-3 konkurs pierwszomajowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Witam
Od ostatniej wizyty przybyła rama kabiny.
Poniżej fotka pokazująca części przed montażem
Obrazek
a tutaj po :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz pora powklejać te mikroskopijne przełączniki, wajchy i pokrętła.
Pozdrawiam
wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

Oklejanie poszycia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Witam
Od ostatniej wizyty przybyło kilka drobiazgów w kabinie pilota
Obrazek
Następnie zabrałem się za oklejanie poszycia. Wewnętrzne poszło dosyć gładko, ale przy zewnętrznym nie było już tak przyjemnie. Uświadomiłem sobie, że poprawne sklejenie latadełka to jest sztuka. Ogólnie z pewnej części pracy jestem zadowolony, a część po prostu spartoliłem. Poniżej widok ogólny
Obrazek
teraz inne ujęcie
Obrazek
spód poszycia
Obrazek
zbliżenia na łączenie segmentów
Obrazek
Obrazek
A teraz to co mnie przeraża - w trakcie sklejania poświęciłem całą uwagę na spasowaniu poszycia zewnętrznego, ale zapomniałem o krawędziach łączących z poszyciem wewnętrznym. Z prawej strony wyszło ok, ale z lewej powstało przesuniecie 1,5 mm. Obrazuje to poniższa fotka. Zastanawiam się teraz czy będzie to poważnie rzutowało na dalszy przebieg prac? Czy powstaną gdzieś na dalszym etapie braki w pasowaniu?
Obrazek
Pozdrawiam
wikpac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 12 2006, 10:48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikpac »

Witam
Dzisiaj kilka fotek z prac nad przednimi segmentami. Ciężka to robota. Kształtowanie, pasowanie, znowu kształtowanie. Myślałem, że klejenie latadełka jest prostsze :) Model troszku się świeci - to efekt wzmacniania poszycia szelakiem. Na koniec go zmatuję.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ