*[Relacja/Czołg] Pzkpfw V Panther - GPM

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

*[Relacja/Czołg] Pzkpfw V Panther - GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Witam wszystkich modelarzy otwieram swoją pierwszą relację, padło jak zwykle w moim przypadku na coś od dziadka Adolfa.
Obrazek

Model będzie wykonany w całkowitym standardzie, od siebie dodam tylko nity ponieważ te białe placki wyglądają co najmniej kiepsko, co do gąsienic w zależności od czasu jeżeli będę go miał w zapasie pomęczę gąsienice od "QN" jeżeli uczelnia nie da mi w spokoju kleić będę musiał przykleić te obrzydliwe żółte paski.

Model na dzień dzisiejszy zabrał mi ok. 14 godzin pracy do tego stanu jak na foto, dupa całkowicie już onitowana, płyta silnikowa zaczęta, ale kończył ją będę na samym końcu, wykonałem makietę silnika zamieszczoną w wycinance ( próbowałem zrobić zawiasy, ale niestety to jeszcze nie ten stopień zaawansowania, parę godzin pracy i kilkadziesiąt prób wylądowało w koszu ale nikt nie powie że nie próbowałem :D )

Wstępnie wyretuszowałem, na fotkach jeszcze widać gdzieniegdzie świeżą farbę i wikol, będę retuszował jeszcze raz pod koniec pracy nad modelem, nity retuszowałem na "buro" po skończeniu modelu będę je cieniował pod kolor na pancerzu. Środek zakleiłem czarnym brystolem (podejrzewałem że będzie świecił na biało biorąc pod uwagę otwarte włazy itp.)

A teraz zapraszam do obejrzenia fotek, pochwalić lub zbluzgać jak uważacie :zeby:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nowe fotki zamieszczę dopiero za tydzień w okolicach 2-3 lutego ponieważ dzisiaj wyjeżdżam, w toku pracy wałki skrętne, koła jezdne i napinające nity, wybijam w każdej wolnej chwili (igłą lekarską) a jest ich sporo potrzebnych na samo podwozie grubo ponad 1000 sztuk ( koła jezdne 960 sztuk nitów) na jezdnych wykonam je tylko na tej stronie zewnętrznej ponieważ nie chcę ugrzęznąć w samych nitach na miesiąc :x
Ostatnio zmieniony wt lut 26 2008, 11:36 przez HANS87, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Witam zamieszczam zdjęcia zrobionych przez ostatni tydzień elementów układu jezdnego.
Obrazek

Na zdjęciach prezentuję wydziobane bandaże do kół jezdnych, wałki skrętne i wózki.

Obrazek
Obrazek

Póki co dalej morduje nity wybiłem już ponad 250 potrzebuje jeszcze 2x tyle :P kończę majstrować koła napinające których fotki dodam najprawdopodobniej jutro, zrobiłem także na próbę (z części zapasowych) jedno koło jezdne, ale kompletnie mi się nie udało, spróbuję zrobić jeszcze raz i zamieszczę fotki niedługo.
Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Zamieszczam obiecane fotki kół napinających, teraz znikam pracować nad kołami jezdnymi efekty pracy wkrótce. Pozdrawiam HANS

Obrazek
Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Mam pytanie do znawców tego czołgu. Dopatrzyłem się pewnej nieścisłości w kołach jezdnych a mianowicie chodzi mi o to czy w instrukcji nei zastosowano uproszczenia w budowie kół jezdnych dla przykładu pokaże o co Mi chodzi:

Obrazek
tak wyglądają koła jezdne w instrukcji, a mnie się wydaję że powinny być podobne do tych które zrobił Enzo w swojej Panterze( zdjęcie zapożyczone z relacji Enza)

Obrazek

Jeżeli to jest błąd w opracowaniu, to już niepierwszy w tej wycinance.
maus
Posty: 38
Rejestracja: czw paź 04 2007, 17:01

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maus »

Niestety te koła są poprawne a na rysunku nie ma uproszczeń . poprostu te koła zostały tak zaprojektowane i nie maja tego załamania w formie pierścienia niestety.
Obrazek
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Hans, zresztą jaki tam Hans, Jaśko :haha:

Projekt modelu, który budujesz pochodzi mniej więcej z 96/97 roku i jest to po prostu przerobiony nieco "żółty gpm". Jeśli chcesz wypasa z dużą liczbą szczegółów i prawdziwie prawdziwszego merytorycznie™, a zawiedziony jesteś tym modelem,to zabierz się za panterę z Military Model.
Biorąc sie za starszy model musisz być gotów na przełknięcie "błędów merytorycznych" i uproszczeń, na które wówczas klienci się godzili. Przypuszczam, że u podstaw tego pogodzenia się ówczesnego ze światem leżał brak dostępu do inteneta. Wszyscy poszukiwacze prawdy prawdziwej historycznej skazani byli na taplanie się we własnej kałuży, a nie infekowanie umysłów młodzieży modelarskiej :haha:

A oczekiwanie "poprawności", hmmm...
To tak jakbyś od dużego Fiata z '84 oczekiwał, że będzie miał klimę, centralny zamek czy inne wspomaganie kierownicy, bo widziałeś takie w "Ceklasie" z roku bieżącego.
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Dzięki Maus za sprostowanie, wolałem się upewnić zanim przykleję.

Zabawny z Ciebie gośc Grzesiu, na drugię mam Jan.
Pisząc wcześniej że model ma błędy w opracowaniu, nie miałem na myśli progu jaki stawiała kiedyś technologia komputerowa, tak jak Ty próbujesz Mi to wytłumaczyć. Chodzi mi o fakt że autor popełnił już w wycinance gafę np. wózki z jednej strony kadłuba są skierowane do przod
u, a z drugiej do tyłu, po prostu jest to lustrane odbicie.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2283
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

:haha: Gdyby bylo lustrzane odbicie to właśnie byłoby dobrze :haha: Jeżeli jest tak jak piszesz to właśnie dlatego że elementy z jednej strony nie są lustrzanymi odbiciami tych z drugiej strony...
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Lustrzane odbicie na kartonie, po złożeniu jest odwrotnie.
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Hans pytasz chyba o wahacze. Czy tak?
Panther nie miała wózków,które występowały w Pz IV czy Shermanie.
Zawieszenie Panther to układ wahaczy opartych o wałki skrętne.Stąd wynikało przesunięcie strony lewej względem prawej.W niektórych konstrukcjach tak jak IS 2 czy Pz III wahacze były skierowane do tyłu,w innych jak Panther ,Tiger I czy KT z jednej strony były skierowane do tyłu ,a po przeciwnej do przodu.
Teraz tylko należy powtórzyć pytanie , o co dokładnie chiałeś zapytać ?
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
ODPOWIEDZ