[Relacja] ORP Błyskawica MM 97r

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

[Relacja] ORP Błyskawica MM 97r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Witam w kolejnej relacji. :)

Chciałbym przedstawić kolegą budowę niszczyciela ORP Błyskawica wydawnictwa Mały Modelarz . Model został wydany w 1997 roku a autorem opracowania jest Roman Kobierski. Wersja w której opracowano model przedstawia stan Błyskawicy z 1944 roku.
Okręt sklejam od paru tygodni. Na początku skleiłem nadbudówkę dziobową.
Obrazek Obrazek Obrazek
Następnie wziąłem sie za szkielet. Nie było w nim żadnych większych błędów. Wszystkie wymiary były w miarę do zaakceptowania . Przy oklejaniu poszycia zastosowałem technikę którą polecał autor modelu a więc na wręgi nakleiłem paski papieru. Oklejanie zacząłem od śródokręcia posuwajac się do dziobu i rufy.
Obrazek Obrazek

Po dnie przyszła pora na burty.

Obrazek ObrazekObrazek.
Jako że dysponuje pozostałościami burt postanowiłem wykonać we własnym zakresie pasy pancerza.
Na koniec systematycznie aż powoli powstają wszelakie drobne elementy. Mam juz sklejoną szalupę i motorówkę.
Obrazek .
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob kwie 12 2008, 11:33 przez ramm, łącznie zmieniany 1 raz.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Rogacz
Posty: 19
Rejestracja: czw sty 31 2008, 0:11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rogacz »

Czyżbym widział kredkę pastelową czarną na motorówce? Jeśli tak to z tego co wiem drobnicę retuszuje się farbami.
Ogólnie to jestem bardzo zaciekawiony efektem końcowym ,bo na wakacje planuję ORP Burzę.
Będę śledzić i Życzę dużo wolnego czasu :D
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Dzieki Rogaczu żółte częsci to kredka ale już szare to rozwodniona akwarela. Sądze ze ORP Burza to dobry wybór i sam wezmę go pod uwagę ;)
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Rogacz
Posty: 19
Rejestracja: czw sty 31 2008, 0:11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rogacz »

A jeszcze zapytam o miejsce u góry przy prawej drabince (i lewej trochę też) na tym zdjęciu.
http://i245.photobucket.com/albums/gg54 ... az1133.jpg
Ta ostra zieleń rzuca się w oczy trochę : )

Ja jestem początkującym modelarzem i pewnie dlatego do retuszu od jakiegoś czasu (od połowy drugiego modelu) używam 12 kolorowych plakatówek. Nieźle "zipią" i na moje umiejętności spisują się doskonale.
Zapytam dlaczego akwarele? To przecież farby wodne ,a woda rozmiękcza papier. ramm czy mógłbyś mi łopatologicznie wyjaśnić? (:
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Jak widać na tym zdjęciu http://i245.photobucket.com/albums/gg54 ... raz962.jpg po sklejeniu powstała mi 1mm szpara. Ten pokład powinien dolegać do nadbudówki a u mnie był za krótki. Wstawiłem tam trochę podciętego kartonu i wyretuszowałem. Do retuszu używam pędzelka 00 i wcale nie mam problemu ze zmiękczaniem papieru. Spróbuj a sie przekonasz. A akwarele dlatego bo łatwo sie kolory miesza.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Relingi
Przed przyklejeniem pokładu do nadbudówki lub do kadłuba najlepiej wykonać w nim otwory pod nasze słupki. Ja wykorzystuje do tego malutką igiełkę, a czasami wiertło 0,4 mm
Obrazek
Słupki wkładamy w dziurki i przyklejamy od strony niezadrukowanej spuer glue. W przypadku jeżeli ma być widoczny spód pokładu odcinamy naddatek.
Obrazek
Następnie każdy słupek czyszczę watą nasączoną odrobiną alkoholu, aby pozbyć się brudu oraz tłuszczu, który utrudniłby nam klejenie.
Obrazek
Na pierwszy słupek naklejam w odpowiedniej wysokości żyłkę wędkarską, naciągam ją równo aż do ostatniego słupka i tam też przyklejam.
Obrazek Obrazek

Cążkami do paznokci odcinam naddatek oraz maluję całość, farba przyklei nam niedoklejone części
Obrazek Obrazek



Jako słupki zastosowałem drucik 0,3 mm oraz żyłkę 0,08mm
Ostatnio zmieniony ndz kwie 20 2008, 22:31 przez ramm, łącznie zmieniany 2 razy.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Żeby otrzymać równą wysokość słupków zrób sobie odpowiednie "narzędzie" -małą tulejkę zwiniętą z papieru o średnicy wewnętrznej trochę większej od średnicy słupka i wysokości takiej jak ma być reling. Wsadzasz taką rurkę na słupek, cążkami obcinasz nadmiar drutu i masz wszystkie słupki równe. A zamiast żyłki polecam drut z cewek - cienki, prosty, ładnie sie klei i dobrze maluje.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Od ostatniej poważniejszej aktualizacji zbudowałem:
a) Napęd (wykonany w standardzie)
Obrazek Obrazek Obrazek
b) nadbudówkę rufową
Obrazek Obrazek
c) górną część nadbudówki dziobowej
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
d) Oerlikony i relingi
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do ostatniego podpunktu mam jedno ale. Oerlikony sa stanowczo za duże, po sklejeniu mają 1,2 mm (na skalę 1:1 2,4 metra :!: )
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

W kolejnym etapie budowy zająłem się śródokręciem. Brak schematów sprawia ze części trzeba naklejać na wyczucie.
Obrazek Obrazek

Polskie niszczyciele typu "Grom" były budowane wg polskich założeń. Jako pierwsze zostały wyposażone w działka Bofors. Umieszczono je w osi okrętu tak, że mogły strzelać wszystkie jednocześnie. Niezwykle nowoczesne wówczas rozwiązanie.
Obrazek Obrazek

Działka Bofors zaprojektowałem samodzielnie. Nie powalają na kolana
Obrazek Obrazek

Detale na dziobie Błyskawicy:
Obrazek.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

ramm pisze: Obrazek
Cienie na iluminatorach powinny być z tej samej strony, a TY zrobiłeś jakąś mozaikę - dziwnie to wygląda.
ODPOWIEDZ