[Skrzydła Luftwaffe] Me-109 "Dora" - GPM

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

[Skrzydła Luftwaffe] Me-109 "Dora" - GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Witam w mojej kolejnej relacji. Temat w sumie przypadkowy - Me-109 wersja D z GPMu, miała być relacja z budowy jednego z "japończyków", ale zawsze mi się bardzo podobała 109tka w malowaniu z Hiszpanii, więc gdy wpadła mi w łapki wycinanka z tym modelem niewiele myśląc od razu ja pociachałem. W tym przypadku nie jest ważne a ni wydawnictwo, a ni autor modelu - musze mieć taką 109tkę na półce i już.
Obrazek
Do modelu zaopatrzyłem się w laserowo wycinane wręgi, co zdecydowanie przyspieszyło pracę. Ogólnie rzecz biorąc chce po prostu skleić ten model, nie bawiąc się w wypasioną waloryzację, prawie "prosto z pudła".

Rozpocząłem zgodnie z instrukcją od części dziobowej. Na pasowanie części nie ma, co narzekać, bo jest bardzo dobre, przynajmniej, jeżeli chodzi o poszycie zewnętrzne. Z wręgami bywa już różnie, bywają za małe i to sporo, ale nic bo by mnie zniechęciło do dalszego sklejania.
Obrazek
Obrazek
Na tych zdjęciach wypatrzyłem właśnie że z jednej strony nie doklejona jest wnęka karabinu, poprawić będzie trzeba. We wlocie chłodnicy nakleiłem magiczna siateczkę ;-) co by lepiej to wyglądało.
Obrazek
Teraz to, co tygrysy lubią najbardziej i robota, w której szybko widać efekty - segmenty z kabiną. Nie jestem zadowolony jednak z tego, co zbudowałem, mogło, wyjśc zdecydowanie lepiej, bo pasowanie elementów jest bardzo dobre, co mnie zresztą bardzo pozytywnie zaskoczyło.
Już jakiś czas temu zacząłem sklejać ten model i tak naprawdę dzisiaj nie pamiętam, co zrobiłem, że na "9" są takie ciemne mazy... Nic to, będzie trzeba powalczyć później.
Obrazek
Obrazek
Przebarwienia oczywiście od supergluta, wszystko zniknie po lakierowaniu. W tym modelu staram się ograniczyć stosowanie tego kleju, ale czasami stare przyzwyczajenia biorą górę...
Obrazek
Po raz kolejny widać że cos m nie idzie ten model, spód wymiętoliołem niemiłosiernie...
Obrazek
Wszystkie segmenty kadłuba za kabina zostały podklejone dodatkową warstwa kartonu. Tak wykonane segmenty praktycznie same trzymają kształt i wręgi są prawie zbędne, ja wkleiłem dla spokojnego umysłu.
Obrazek
W tym momencie zakończyłem sklejanie tego modelu... Na czas jakiś oczywiście. Po odpoczynku przy SU-122 działam dalej i niedługo pokaże, co skleiłem.
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3232
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Wszystkie segmenty kadłuba za kabina zostały podklejone dodatkową warstwa kartonu. Tak wykonane segmenty praktycznie same trzymają kształt i wręgi są prawie zbędne
Czy ten dodatkowy karton uformowałeś przed sklejeniem ? Bo naklejenie poszycia na karton i późniejsze formowanie da pewnie kiepski efekt co przećwiczył mój brat w czasach późnego Gierka na modelu Zero z MM-a. Nie udało mu się tego potem porządnie skleić ale to były nasze pierwsze modele.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Tempest pisze:Czy ten dodatkowy karton uformowałeś przed sklejeniem ?
Pierwsze, co zrobiłem to odrysowałem cały segment na kartonie podobnym grubością do tego z wycinanki, nie musi być identyczny. Ja wykorzystałem arkusz z wręgami, skoro mam laserowe to nie był mi już potrzebny.
Odrysowany element wycinam po liniach, następnie zmniejszam go o szerokości pasków łączących, tych z ząbkami.
Marcin G czy Rowin pozbywają się oryginalnych pasków łączących, ja je zostawiam, i dopasowuje wewnętrzny karton właśnie do nich, zresztą widać to na zdjęciu nawet w tej relacji.
Samo kształtowanie przebiega dwu etapowo - najpierw zewnętrzne, prawie idealnie, następnie środek żeby tylko mniej więcej trzymało kształt. Potem sklejam to w całość i dopiero ostatecznie kształtuje. Takie podwójne poszycie oczywiście trochę trudniej się kształtuje, ale spokojnie da się to zrobić bez większych trudności.
Mam nadzieje, że wystarczająco opisałem moja metodę, ale jakby cos było nie jasne to pytajcie.
Pozdrawiam :pice:
ps.
Ta relacja w sposób oczywisty ma zmotywować Marzena do skończenia jego 109tki :zeby: Jak tak dalej pójdzie to skończę przed nim i dopiero będzie wstyd... :haha:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej :)
Powolutku dłubię dalej. Wykończyłem kabinkę, dodałem tylko kilka przewodów i zrobiłem wypukłe elementy konstrukcyjne w kabinie. Na wszystkich dzwigniach końcówki zrobiłem z takich fajnych maluśkich kuleczek, które znalazłem w nie wiadomo skąd pochodzącym pudełeczku. Przyklejone na supergluta i pomalowane.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tablica przyrządów też bez szaleństw - wypukłości to również magiczne kuleczki niewiadomego pochodzenia.
Obrazek
No i tyle widzieli tego wszystkiego, kabina oklejona. Całkiem ładnie spasowane oklejki.
Obrazek
Obrazek
Moja Dora doczekała się też ogonka. Szybko i sprawnie poszło.
Obrazek
Obrazek
Na dzień dzisiejszy kadłub jest połączony w całość. Planuje teraz przykleić osłonę kabiny i biorę się za skrzydła.
Obrazek
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Przegiąłeś Jackyl z tą walorką - niby po co pilotowi pojemnik na reklamówki z Ikei? :haha:

Obrazek
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 335
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

To dla młodych adeptów trudnej sztuki latania samolotem myśliwskim - po zakończonej akrobacji, żeby nie zabrudzić kabiny mieli pod ręką reklamóweczkę ;-) A potem sru ją za okno :D
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

...ekologicznie, znaczy się... :lol:
Awatar użytkownika
marek
Posty: 141
Rejestracja: pn mar 10 2003, 19:16
Lokalizacja: Świebodzin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek »

calkiem niezle ;]
ODPOWIEDZ