[Relacja] Parowóz OL-49 "Modelik"

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

[Relacja] Parowóz OL-49 "Modelik"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Witam wszystkich i może na początek coś o sobie.
Mam na imię Krzysztof i pięćdziesiątkę na karku. Ostatni model jaki kleiłem oglądał świat jakieś 40 lat temu. Jakoś przestało mnie to interesować. Niedawno jednak przytrafiła mi się przykra przygoda ze zdrowiem i tylko cudem jeszcze żyję i mogę się poruszać.
Po pobycie w szpitalu mogłem już chodzić i poruszać rękoma, a więc w ramach rozruchu stawów postanowiłem coś skleić (sam się dziwiłem tej decyzji). Na pierwszy ogień poszedł "Mały Modelarz" - Galeon "Smok".

ObrazekObrazek

Model wyszedł tragicznie! Stwierdziłem to gdy odwiedziłem to forum. Dla mnie jednak to był sukces. Przekonałem się, że mogę jeszcze "normalnie" żyć.
Wróciłem do pracy zawodowej i mimo dalszych problemów ze zdrowiem i ciągłym bólem rąk postanowiłem kontynuować wytwarzanie makulatury inaczej. Teraz na tapetę poszedł Parowóz OL-49.
Zamówiłem "Modelika" przez internet i... zaczęło się!

ObrazekObrazek

To teraz kilka fotek z budowy. Wycinanka zawiera niestety błędy, a i opisowi dużo brakuje do doskonałości i taki laik jak ja musi się nieźle nagłowić...

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony pn sty 12 2009, 14:16 przez kek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witam serdecznie na forum.

Miło, że pojawia się kolejna relacja z budowy parowozu. Bardzo chętnie będę towarzyszył budowie i jeśli tylko potrafię chętnie służę pomocą.

I od razu ... otwory w ostoi pod osie. Dlaczego ich od razu nie zrobiłeś?. Teraz będzie trochę trudniej. Widzę, że niektóre elementy malujesz, a inne są chyba tylko retuszowane (a może to zdjęcia oszukują). Czy będzie to dobrze grało? Części 18, 19, 20 trzeba było rozciąć i tą odciętą część wkleić w środek, wzmocnioną kartonem. Zaginałeś po linii i wyszła baryłka. Nie wklejaj skrzyni podymicznej. Trzeba będzie pasować.

Życzę miłej pracy i dużo zdrowia.
Nouth_lca
Posty: 28
Rejestracja: ndz sty 11 2009, 11:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nouth_lca »

Witam :)


Także jestem poczatkujacy;] Gratuluje wytrwałości i walki z wsłasnymi slabościami to duży plus. Nie znam sie na tym za bardzo ale życze powodzenia i bede przyglądał się pracą.


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Padawan
Posty: 24
Rejestracja: sob gru 20 2008, 11:20
Lokalizacja: Zielona Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Padawan »

Witam serdecznie. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg relacji.
Awatar użytkownika
milocha
Posty: 135
Rejestracja: wt gru 18 2007, 0:48
Lokalizacja: Warszawa/Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: milocha »

Witam, jestem pod wrażeniem odwagi, drugi modeli i od razu Ol, powodzonka życzę i czekam na dalszy przebieg relacji.

Pozdrawiam.

P.S. ale szynowce wysypały na forum jak grzyby po deszczu :)
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Dzięki wielkie za zauważenie moich "papierków" w tym całym natłoku arcydzieł.
@niki68 - wielkie dzięki za uwagi. Niestety niektóre już po czasie :-(
Co do malowania to mam kłopoty ze zdobyciem dobrych farb i jakoś sobie próbuję radzić. Ostatnio żona coś mi kupiła i korzystam z tego co mam. Nie mogę jej robić przykrości, a model i tak będzie tylko sprawdzianem moich możliwości i nie musi być ideałem. Chociaż nie mam zamiaru niczego "olewać".
A to osiągi po zmarnowaniu paru mililitrów kleju więcej:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

To na pewno nie będzie dobry model, ale staram się jak mogę. Nie wiem tylko czy nie porwałem się z motyką na Słońce...
projectps
Posty: 67
Rejestracja: czw sty 01 2009, 22:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: projectps »

Jesteś już kolejnym przypadkiem "byłego" modelarza, który wrócił po wielu latach do tego zajęcia.
W gronie znajomych mam też 70-cio latka, który opanował Parkinsona klejąc Dar Pomorza z zapałek i wykałaczek.
Życzę wytrwałości.
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Zrobiłem cylinder hamulcowy. Według mnie wyszedł dobrze (na zdjęciu tego niestety nie widać).

Obrazek

Następny jest silnik. Trochę z nim zachodu, błędy w wycinance. Ale na szczęście wiedziałem o tym z innych relacji i nie dałem się zaskoczyć ;-).

Obrazek Obrazek Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi...
Awatar użytkownika
Mechanik_Orzechowski
Posty: 2
Rejestracja: sob paź 25 2008, 18:14
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mechanik_Orzechowski »

Witam. Gratuluję udanego startu. Życzę cierpliwości i sukcesów przy Oelce oraz kolejnych modelach. Od niedawna sam przy niej troszkę dłubię, ale z racji ciągłego natłoku zajęć nie są to imponujące postępy. Przy okazji tego tematu nasunęło mi się pytanie do znawców zagadnienia odnośnie cylindra w układzie hamulcowym. Otóż na zdjęciach, które wyszperałem w Internecie i własnoręcznie zrobionych podczas zeszłorocznej „Costeriny” i „Nogatu” ( lok. Ol49-7) , cylinder ten wyraźnie jest umiejscowiony poziomo, natomiast w wycinance jest on w pozycji pionowej, jak na zdjęciu u kolegi Keka. Czy ta wersja z pionowym cylindrem odnosi się do parowozów Ol-49 z lat wcześniejszych czy też cylinder ten był umiejscawiany w ten sposób w zależności od danego egzemplarza serii OL-49 ? Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Z tego co słyszałem (nie sprawdzałem różnych egzemplarzy osobiście) to takie ułożenie cylindra jest tylko w tej wycinance.
Nie wiem czy już podawano link do planów:

http://plany.zonk.pl/Ol49/album03/gr03.html
ODPOWIEDZ