[relacja] P-51D Mustang

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
maxym3d
Posty: 10
Rejestracja: czw mar 12 2009, 0:00

[relacja] P-51D Mustang

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maxym3d »

Witam wszystkich forumowiczów !

To forum natchnęło mnie aby po prawie 20 letniej przerwie wrócić do tego pięknego hobby. Oczywiście o samolotach nie zapomniałem i w tym czasie tworzyłem sobie ich wirtualne odpowiedniki w przestrzeni 3D i to nawet z dobrym skutkiem:

http://www.max3d.pl/bitwa/09-3d/maxym.html

i temat omawiający opracowanie powyższego projektu:

http://www.max3d.pl/forum/showthread.ph ... hp?t=18571

Od pewnego czasu przygotowuję sobie również niewielki warszat.
Na początek tak dla przypomnienia i "rozruszania ręki":

Obrazek
(wydanie Haliński 05-2005).

Będzie w standardzie (bez domalówek itp.).
Dla utrudnienia zeskanowałem go i pomniejszyłem, co w efekcie końcowym dało mi skalę 1:40 z oryginału 1:33 (szczególnie zależy mi na wypracowaniu precyzji).
Ostatnio zmieniony ndz mar 22 2009, 19:12 przez maxym3d, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maxym3d
Posty: 10
Rejestracja: czw mar 12 2009, 0:00

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maxym3d »

A oto pierwsze wypociny:

Obrazek Obrazek

Jak narazie mój niezbędny warsztat to podstatwowe narzędzia ( nożyczki, nożyk, skalpel, pędzelek, penseta, ulubiony klej wikol i akrylowy lakier do podłogi :cool: ). I ostatnia zdobycz - wygrzebany w piwnicy komplet iglaków ( w weekend kolejne poszukiwania, mam tam sporo z potrzebnego wyposarzenia).
Ostatnio zmieniony ndz mar 22 2009, 19:13 przez maxym3d, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Witaj @maxym3d. Widzę kolejnego modelarza z dawnych lat. Siadam wygodnie i oglądam co dalej wydziergasz. Powodzenia...
Awatar użytkownika
maxym3d
Posty: 10
Rejestracja: czw mar 12 2009, 0:00

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maxym3d »

Jeszcze dziś pierwsze próby mini obrabiania na przykładzie części burt kabiny pilota:

Obrazek Obrazek

... i na dziś koniec dziergania.
Ostatnio zmieniony ndz mar 22 2009, 19:18 przez maxym3d, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Newman
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 14 2004, 15:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Newman »

Patrze, że z grubej rury pojechałeś po tak długiej przerwie :D

maxym3d pisze:Będzie w standardzie (bez domalówek itp.).
Mam do Ciebie prośbę- nie rezygnuj z retuszu części. Mały nakład pracy a efekt jest o niebo lepszy niż w modelu z białymi krawędziami. Najzwyklejsze plakatówki, albo tempery będą się nadawać. Szkoda żeby samolot tracił na wyglądzie końcowym tylko dla tego, że nie chciałeś poświęcić tych kilkunastu minut więcj na retusz :)

Pozdro!
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 393
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

Re: [relacja] P-51D Mustang

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

maxym3d pisze:[...] zeskanowałem go i pomniejszyłem, co w efekcie końcowym dało mi skalę 1:40 z oryginału 1:33 [...].
Hmmm.... Ten model został wydany na metalizowanej kredzie. Sklejony z wydruków straci tak unikalny walor, jakim jest właśnie imitacja metalicznej powierzchni. Trochę szkoda, że akurat tego Mustanga wybrałeś do pomniejszenia... :( Mimo to - powodzenia!

Przy budowie może pomocną będzie ta relacja
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
maxym3d
Posty: 10
Rejestracja: czw mar 12 2009, 0:00

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maxym3d »

Newman - masz rację, przemyślałem to i farb idę w sobotę szukać do piwnicy, na pewno coś tam wynajdę z mojego starego warsztatu (a może i więcej). Poza tym stwierdziłem, że również sztukę trzymania pędzla należy przywrócić do stanu pierwotnego.

ZbyszekS - tak, całkowicie przez wydruk odbiega od oryginalnej kolorystyki, miał być aluminiowy a jest szary ( no cóż, bark mi takiego tuszu w drukarce ;-) ). Bliski oryginałowi niestety nie będzie, ale służy mi w zupełnie innym celu. A tak poza tym dzięki za link ( tak na marginesie, to ciekawie autor potraktował ikony sfastyk na niektórych zdjęciach!?).

Dziś za długo siedziałem w pracy i brak mi sił na coś więcej poza przestawioną poniżej burtą:
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz mar 22 2009, 19:10 przez maxym3d, łącznie zmieniany 1 raz.
dr Manfred
Posty: 421
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

A na jakiej drukarce go drukowałeś po przeskanowaniu i na jakim papierze (jaka gramatura) ?
Awatar użytkownika
maxym3d
Posty: 10
Rejestracja: czw mar 12 2009, 0:00

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maxym3d »

A na jakiej drukarce go drukowałeś...
Całośc operacji wykonałem na drukarce wielofunkcyjnej Brother DCP 135C, a papier to po prostu zwykły blok techniczny.

Dzisiejsza praca:

Obrazek

Jak widać jeszcze bez retuszu, ale farby już uzyskałem, jutro uzupełnię i kabina pilota idzie do składu.
Awatar użytkownika
maxym3d
Posty: 10
Rejestracja: czw mar 12 2009, 0:00

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maxym3d »

No i stało się, po remamencie w piwnicy odnalazłem mój warsztat i wzbogaciłem się o komplet pędzelków ( od 0 w zwyż), farb (około 30 kolorów), wierteł (od 0,5mm) , a nawet w aerograf 0.3mm z agregatorem z lodówki, nie licząc wszelkiej maści tektury i papierów ściernych.
Poczynania z dnia dzisiejszego:

Obrazek Obrazek

I tak dla odskoczni i relaksu w innej formie, musiałem dziś poprawić inny z moich model:

Obrazek
Praca prawie równie precyzyjna jak modelarstwo ;-) .
ODPOWIEDZ