[R] FPSO - Petrojarl Cidade De Rio Das Ostras

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

[R] FPSO - Petrojarl Cidade De Rio Das Ostras

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam, jest to moja druga relacja na tym forum i jest to mój pierwszy tak poważny projekt.

Zacznijmy od tego co to jest FPSO i do czego służy - z ang. Floating Production, Storage and Offloading Unit, jednostka pływająca do wydobycia, składowania i przeładunku) – jednostka pływająca, której zadaniem jest wydobywanie, wstępne oczyszczenie, przechowywanie i przeładunek ropy naftowej i gazu ze złóż podmorskich.

A teraz o samym Petrojarl Cidade De Rio Das Ostras statek norweskiego armatora Teekay Petrojarl AS, wyczarterowany dla Petrobras (Brazylijskiego giganta).

Trochę danych :

Długość: 182.97m
Szerokość: 32.2m
Zanurzenie: 12.09m
2x 30-tonowe żurawie Liebherr
lądowisko 12.8 t udźwigu

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Teraz trochę opowiem co zrobiłem: w ciągu 2 tygodni pracy wykonałem 2 żurawie oraz cały kadłub, korzystam także z zakupionych elementów wycinanych laserowo - niby są bardzo delikatne ale po sklejeniu i pomalowaniu mają wystarczającą wytrzymałość. Kadłub wzmocniłem kartonem o grubości 1.5 mm. Jestem w trakcie naklejania głównego pokładu oraz tylnego. Sam model ma ponad 1500 elementów i jest straszne trudny, ale z moją motywacją mam nadzieje że coś wyjdzie, 2 miesiące wakacji to długi okres na modelarstwo.


EDIT :
Obrazek takie cudo ma powstać:D
Ostatnio zmieniony ndz lip 19 2009, 12:31 przez bredzio15, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3234
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Domyślam się, że kratownica żurawia to element wycięty laserowo i pomalowany. Dlaczego więc nie pomalowałeś albo chociaż nie retuszowałeś tych krawędzi kartonu na podestach i silniku (?), które są bardzo widoczne i psują efekt końcowy ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Ambitnie, ciekaw byłem czy ktoś kiedyś porwie się na ten model. Co do retuszu zgadzam się z Tempestem - jest to jeszcze do poprawienia i na pewno polepszy wygląd modelu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam

Powiem tak w momencie sklejania nie pomyślałem o retuszu i był to błąd, dopiero po sklejeniu tego dźwigu zorientowałem się że jest to szpetne i wnerwiające, postaram się w miarę własnych możliwości to poprawić.

Znalazłem kilka istotnych błędów, ale jakoś dam radę.
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Dziś tylko kilka zdjęć : naklejony został główny pokład oraz przednia i tylna nadbudówka., w tylnej części zostały zrobione po bokach bardzo małe elemenciki ( trochę się napracowałem), dodaje też kilka zdjęć całości ;]

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

No nieźle :cool:
Tylko jedno pytanie:
Czy te wszystkie krawędzie na 1 i 2 zdjęciu od lewej będą retuszowane czy tak to zostawisz? :)
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Jeśli chodzi o krawędzie tych małych elemencików to nie, ponieważ mają 3-4 mm a po drugie będą w miarę osłonięte przez burtę, po trzecie nie planuje go nigdzie wystawiać a że osoby które go zobaczą nie mają pojęcia o modelarstwie więc jest to zbędne.
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

osoby które go zobaczą nie mają pojęcia o modelarstwie
Obawiam się, że jeśli pokazujesz tutaj relację, to zobaczy ten model mnóstwo osób, które MAJĄ pojęcie o modelarstwie :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Sorki źle się wysłowiłem chodziło mi o osoby oglądające model w domu na żywo a nie na forum ;] No jeżeli chcecie bym to poprawił to to zrobię.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

bredzio15 pisze: No jeżeli chcecie bym to poprawił to to zrobię.
To Ty masz chcieć, a nie my... Jak dla mnie to możesz w ogóle go nie retuszować, tylko zadaj sobie pytanie czy będziesz zadowolony z takiego modelu.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ