Aparat do fotek

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tofiki
Posty: 150
Rejestracja: pt maja 11 2007, 19:37
Lokalizacja: INNY Dom Kultury Ruda Śląska
x 11

Aparat do fotek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tofiki »

Wiem że to nie całkiem o modelach ale mam problem. Musze kupić nowy aparat i mam problem z wyborem. Mam nadzieje że jest wśród kolegów modelarzy ktoś kto mógłby doradzić. Poszukuje aparatu głównie do robienia zdjęć modeli a więc powinien posiadać dobre makro ale będe go także używał w plenerze i na wystawach . mam na oku 2 aparaty NIKON L100 i SAMSUNGiT100 lub jakis porównywalny w tej cenie czyli od 700 zł d0 900 zł. Prosze bardzo o pomoc.

http://www.allegro.pl/item690321326_nik ... f_vat.html
http://www.allegro.pl/item696117160_sam ... owosc.html
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 35
Rejestracja: pn maja 05 2008, 7:55
Lokalizacja: Żarki Letnisko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bizon »

Ja bym bardziej polecał albo Canona SX110 IS http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-pow ... zarny.html albo Sony DSC H20 http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sony-dsc-h20-.html ze wskazaniem na Canona
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Jeżeli chodzi o dobre makro to aparat musi posiadać tzw tryb Super Makro a chodzi o to żeby łapał ostrość zdjęcia już od 1cm. Ja do tego momentu uzywałem Fuji Finepix S5700 miał właśnie tą opcje i chyba tej firmy będą najtańsze a i nie ustępujące jakościowo.

pozdro.
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 35
Rejestracja: pn maja 05 2008, 7:55
Lokalizacja: Żarki Letnisko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bizon »

Dobre makro to jest tylko przy lustrzankach z obiektywem do macro co daje odwzorowanie 1:1. W kompaktach trzeba raczej stosować nakładki soczewkowe makro.
Reszta to czysty marketing, makro od 1 cm raczej sie nigdzie nie zastosuje:
* tworzy cień rzucany przez obiektyw
* do tego tworzą duże zniekształcenia
Kompakty posiadające funkcje makro to mają odwzorowanie od 1:5 do 1:10 to wystarczające do zastosowań w modelarstwie
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Bizon i tu cie zaskoczę ale mylisz się i to bardzo. Pooglądaj zdjęcia w ostetnich moich relacjach. Tam nieraz wykorzystywałem tryb super makro.
Cień jest rzuczany jak żle oświetlisz fotografowany obiekt a w takim wypadku jeżeli masz większe światło z za aparatu niż oświetlające fotografowany obiekt. Zniekształcenia właśnie robią soczewki dodatkowe.
Lustrzanki zawsze będą lepsze od kompaktów i tak było i będzie z tym że tutaj wydasz zawsze więcej bo trzeba mieć obiektyw do tego do tego i do tego.
Poza tym kompakty można podzielić na 2 rodzaje zwykłe małpki czyli te co mają chowane (składane) obiektywy i hybrydy tu obiektyw jest na stałe i ten rodzaj jest lepszy.

pozdro.
wolfik01
Posty: 28
Rejestracja: sob sty 27 2007, 19:56

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wolfik01 »

Potwierdzam. Mam hybrydę Fuji S6500fd i z SuperMakro od 1 cm. I do omawianych celów w zupełności wystarczy.
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

dokładnie jest tak jak twierdza moi przedmówcy. lustro kolego to tylko w połączeniu z obiektywem dedykowanym do macro. sam mam obecnie sony alfa 350, wczesniej miałem minolte z-1 własnie z trybem supermacro. porównanie wypada lepiej na korzysc minolty. krótki kitowy obiektyw do soniacza nie ma wogóle macro, tamron 70-300 ma i tu juz oczywiscie nieco lepiej wygląda temat. zdjecia nim robiłem w mojej relacji sępaviewtopic.php?t=13409
Obrazek
robal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: robal »

Kompakty z reguły mają o wiele większy zakres ogniskowych obiektywu niż obiektywy w lustrzankach i są bardziej uniwersalne. Sam tego doświadczam aktualnie mając lustrzankę i odczuwam dotkliwie brak zestawu obiektywów od różnym zakresie. Co do makro - kompaktom jest łatwiej i one prędzej będą miały w "standardzie" niż jakakolwiek lustrzanka. Co do soczewek macro, to przydają się właśnie w lustrzance np. przy "kitowych" obiektywach, kompakt raczej nie będzie potrzebował takowych, zresztą do końca nie jestem przekonany jak się zachowa (mogą wystąpić wspomniane zniekształcenia), choć akurat doświadczeń takowych nie prowadziłem. Jeśli kompakt ma słabe makro to soczewka może się sprawdzić, jeśli ma dobre to lepiej używać bez.
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Jeszcze jedna najważniejsza rzecz o której napisałem jeżeli chodzi o SLRy czy DSLRy to tutaj raczej nie ma takich pojęc jak zoom czy makro. Z tym makro jest to jedynie oznaczenie dla kupującego że obiektyw potrafi zogniskować przedmiot fotografowany z bliskiej odległości.
Także Tofiki jak chcesz w miarę dobry aparat to wybierz hybryde. Samsung odpada bo to małpka, wiec albo Nikon albo to np. http://www.allegro.pl/item698705521_fin ... _raty.html.
A do tego polecam akumulatory SANYO Eneloop. Nie ma obecnie lepszych na rynku. Tak ogólnie to aku tej firmy biją wszystkie inne na rynku.

pozdro.
ODPOWIEDZ