Wydruk modelu na A3 Pomóżcie.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
vatras390
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 09 2008, 20:33
Lokalizacja: Częstochowa

Wydruk modelu na A3 Pomóżcie.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vatras390 »

Witam wszystkich:)
Z racji tego iz nie przeprowadzilem zadnej relacji na tym forum, a jestem tu od pewnego czasu to chciałbym wkoncu pokazac jak sklejam model.
Celem moich zmagań będzie HMS Hood z MM (skala 1:300).
Niestety wiele elementow jak widze jest bardzo drobnych i ciezkich do wyciecia i zlozenia, boje sie ze poprostu nie uda mi sie ich wykonac, ale slyszałem, że model nadaje sie świetnie do przeskalowania go do 1:250 lub 1:200.
Nie robilem tego nigdy, ale poczytałem troche na temat przeskalowywania modeli, wiem juz jak zmienic rozmiary, w jakich programach itp., ale nie wiem w jaki sposob mam wydrukowac model w ktorym niektore czesci normalnie mieszcza sie na calym arkuszu A4 (np: poklad, burty),to po przeskalowaniu bede je musial wrzucic na jakis wiekszy format (np: A3), a w drukarce nie zmiesci mi sie wieksza kartka niz A4.
Móglbym z tym isc na jakies ksero, ale zalezy mi na zachowaniu dobrej jakości elementow ktorych nie bede malowal(o ile wogole to bede robil) np: deskowanie. Niewiem czy czasem nie mozna isc do drukarni, ale pewnie koszty byly by spore, wiec pewnie nie bylo by to oplacalne.
Nie znalazlem tematu w ktorym ktos poruszylby ta kwestie, bo zazwyczaj wszyscy pomniejszaja modele.
Prosilbym o pomoc.
Pozdrawiam:)
Skończony Ju 87 z GPM.
W budowie HMS Hood.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

To jest gwóźdź programu. Najpierw przeskalować, potem zastanawiać się nad wydrukiem.
To niemal jak próba "naciągnięcia" kineskopu do większej obudowy.
Pamiętaj o tym, że w tym przypadku przeskalowanie oznacza powiększanie jpg-ów. czyli powiększasz raster, grubości linii, szczeliny przewidziane np. na włożenie w nie elementów o grubości 1mm będą miały luz. To, co w normalnej skali wydaje się fakturą desek po powiększeniu będzie zbiorem plamek. Oczywiście nieco przejaskrawiam, ale często jest to zbyt widoczne.

Wydruk: drukarki A4 drukują A4 i koniec. Strony A3 trzeba dzielić i drukować w połowach. Czasem połowy mogą być wzdłużne - wtedy należy skorzystać z opcji wydruku transparentu. Ale trzeba mieć papier A3.
Jeżeli drukarka trzyma idealnie wymiary, da się składać.
Awatar użytkownika
madteam19
Posty: 255
Rejestracja: sob cze 09 2007, 21:13
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: madteam19 »

ja sobie zeskanowałem i poszedłem do drukarni, wydrukowali mi ładnie na A3 no ale przy większej ilości to rzeczywiście trochę kosztuje, miałem na szczęście tylko 13 stron do wydrukowania kosztowało to 10zł
Na warsztacie:
zwodowany:Dziarski, Despatch
W garażu:Bumar-Łabędy, Star 12.185
vatras390
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 09 2008, 20:33
Lokalizacja: Częstochowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vatras390 »

Dzieki za uswiadomienie mnie z jakimi przerobkami bedzie sie to wiazalo i mysle ze nie ma sensu powiekszac tego.
Musialbym wykonywac deskowanie, jakosc reszty elementow tez nie bylaby najlepsza, wszystkie mozliwe czesci musialbym waloryzowac i malowac, a to raczej skonczylo by sie nie za dobrze w moim przypadku;p
Postaram sie wykonac model w standardzie bo nie widze sensu tracic czas aby go przedluzac pare centymetrow z niepewnym wynikiem.
Skończony Ju 87 z GPM.
W budowie HMS Hood.
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Niestety do domowych wydruków na A3 należało by mieć drukarkę w standardzie A3+. O co chodzi o to by miała jak najmniejsze marginesy albo nawet ich nie miała właśnie to jest ten + w oznaczeniu. Te drukarki są niestety bardzo drogie na chwilą obecną. A reszta jak koledzy napisali.

pozdro.
ODPOWIEDZ