[Relacja - koniec] Jak-3, Modelik 1/99, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

[Relacja - koniec] Jak-3, Modelik 1/99, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witam i przedstawiam Jak-3 z Modelika.

Obrazek

To dość stare opracowanie (1999) i być może jedno z pierwszych tego wydawnictwa, tak to przynajmniej dla mnie wygląda i mogłoby być jednocześnie wytłumaczeniem, dlaczego jest na „takim“ poziome. Pomijając fakt braku wierności oddania bryły samolotu (zobacz relację Tada), nie pasuje wszystko, co tylko może nie pasować, łącznie z brakiem symetrii kreślonych części, np. „lewa“ i „prawa“ połówka poszycia tej samej części kadłuba żyją własnym życiem nie pasując do siebie, różnica na styku klejenia części 1 kadłuba wynosi 1 mm, otwory na dźwigary skrzydeł są niesymetrycznie naniesione itd.

Obrazek

„Szata graficzna“ jest więcej niż skromna, np. tablica przyrządów w kabinie pilota wygląda tak.

Obrazek

Mimo wszystko będę kleił, by powiększyć rodzinę Jaków, z zasady nie wyrzucam też żadnych modeli do kosza. Gdy kiedyś trafi się coś innego (z innego wydawnictwa), będę budował jeszcze raz.
Buduję „tradycyjną“ metodą na wręgę i pasek łączący, tak że potrzebne były drobne przeróbki.

Obrazek

A tutaj już gotowy kadłub. Dorobiłem pasy pilota i wnękę podwozia tylnego – autor tego w wycinance nie przewidział.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 18:14 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
brat_be
Posty: 27
Rejestracja: pn lut 06 2006, 15:45
Lokalizacja: Warszawa / Przasnysz

Re: [Relacja] Jak-3, Modelik 1/99, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: brat_be »

Heinrich Kosmala pisze:... Gdy kiedyś trafi się coś innego (z innego wydawnictwa), będę budował jeszcze raz. ...
Jest wznowienie tego modelu - Modelik nr 18/2007 - przerysowane komputerowo i poprawione, ale nie widziałem relacji.
Jest też inne opracowanie - Orlik nr 9/2007 - relacja np. tu: [1-szy maj] Jak-3 Orlik
Heinrich Kosmala pisze:... Dorobiłem pasy pilota i wnękę podwozia tylnego – autor tego w wycinance nie przewidział. ...
A i słusznie. To się chwali. :)

Pozdrawiam.
Raduss
Posty: 128
Rejestracja: wt cze 14 2005, 21:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raduss »

Zapewniam Cię, że nie jest to jeden z pierwszych modeli tego wydawnictwa. :-)
Problem tego modelu tkwi raczej w autorze, to zapewne stary projekt Pana Wasiaka wydrukowany pod koniec lat 90. Model jest w stylu tego projektanta, czyli "mało co pasuje, ale od czego modelarz ma głowę". Wnętrze symboliczne.
Wznowienie z 2007 roku ja nazywam "poprawionym", bo nic w nim nie zmieniono.
Mimo wszystko powodzenia w budowie.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Halo brat_be i Raddus,
dzięki za informacje. Mam jednak tyle modeli „na składzie“, że najpierw spróbuję jednak wycisnąć z nich, co się da…

Konstrukcja kółka ogonowego w wycinance to kawałek drutu… Ja to nieco „zwaloryzowałem“.

Obrazek

Jakowlew wykorzystał w Jaku-23 dość dużo części z Jaka-3, ja zrobiłem na odwrót, tzn. wykorzystałem tutaj części od Jaka-23, takie jak pasy pilota, celownik i konstrukcja podwozia przedniego - noga podwozia tylnego (tak to się nazywa?) jest w zasadzie „tak samo“ zbudowana jak ta podwozia przedniego z Jaka-23. Kółko skleiłem z kilku warstw wyciętej nożyczkami tekturki – nasadziłem ciasno na ośkę (drut 0,8 mm ze spinacza biurowego) i przykleiłem dodatkowo ośkę do kartonu – ta konstrukcja wytrzymała obróbkę papierem ściernym w dremelku gdzieś tak około minuty – to jednak wystarczyło, by uzyskać ten wynik. I tu następny problem, tym razem z centrycznością otworu na oś koła w piaście (średnica piasty ok. 3 mm), „na oko“ nie dałem rady.

Obrazek

Obrazek

Dlatego nakleiłem najpierw piastę na koło, co ze względu na kształt opony jakoś bardzo łatwo symetrycznie się udało…

Obrazek

… i przebiłem „od tyłu“ szpilką otwór na oś.

Obrazek

Obrazek

Usterzenie wysokości uzupełniłem o te częściowe wręgi, inaczej byłaby tutaj „dziura“. Ogon gotowy, ale jeszcze bez klap wnęki podwozia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 18:17 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Powolutku idzie dalej: Skompletowałem kadłub, tzn. zmontowałem przednią część wraz ze śmigłem. Po raz pierwszy zbudowałem śmigło z drewna! Ponieważ nie miałem balsy ani lipy, użyłem listewki z drewna sosnowego – też daje radę, trzeba się tylko bardziej namęczyć ze szlifowaniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kołpak śmigła zrobiłem „po swojemu“, tak robię je od kilkunastu lat. Te tutaj sklejone razem krążki są z tekturki, bo cienka (0,8 mm) balsa właśnie mi „wyszła“ – balsę obrabia się po prostu o wiele łatwiej. Myślę, że kolejne zdjęcia wyjaśniają dostatecznie proces obróbki. Po sklejeniu 3 pierwszych krążków umocowałem oś śmigła (zagięcie pod kątem prostym gwarantuje pewne połączenie i przez to możliwość bezpiecznej obróbki w dremelku), potem nakleiłem na to pozostałe krążki. Widać też wycięcia w krążkach, żeby powstały otwory na mocowanie łopat śmigła. Używam Uhu – hart, bo daje po zaschnięciu krystaliczną spoinę, która daje się obrabiać papierem ściernym prawie jak szpachlówka.
Teraz szlifowanie w dremelku, najpierw papierem 320, potem 600, tam gdzie trzeba oczywiście szpachlówka. Na koniec malowanie lakierem akrylowym w sprayu, bo dla tej jednej części nie chciało mi się montować (i potem czyścić!) aerografu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wykonałem karabiny maszynowe (w wycinance ich nie przewidziano), ale żeby je zobaczyć potrzeba chyba lupy..

Obrazek

A tak to wygląda na chwilę obecną.

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 18:20 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Skrzydła mają jakąś taką „dziwną“ konstrukcję, taki trapezowy obrys skrzydła można by było zrobić bez takich kombinacji jak w wycinance.

Obrazek

Poza tym miałem problemy z wyobrażeniem sobie, jak mają być zbudowane wloty powietrza na krawędzi natarcia skrzydła (chyba do chłodzenia oleju); jak Bozia rozdawała zdolność do wyobraźni przestrzennej, nie byłem obecny…
Wydrukowałem więc zeskanowaną kopię na papierze fotograficznym (160 g/m², pół błyszczący) i poeksperymentowałem – aż wyszło. Przy okazji stwierdziłem, że zeskanowane kolory prawie nie różnią się od oryginału. Być może wykorzystam to przy budowie następnego modelu, tzn. spróbuje kleić z wydrukowanych kopii. W ten sposób mogę w razie wpadki jeszcze raz wydrukować w idealnie tym samym kolorze! Tyle tylko, że papier 160 g/m² jest jednak trochę za cienki (wyraźnie cieńszy niż w oryginalnej wycinance). Można też taki papier „normalnie“ kleić.

Obrazek

W skrzydle dorobiłem jeszcze dodatkowe wręgi, żeby wzmocnić konstrukcję i żeby jakoś uzyskać „podobne do ludzi“ wnęki podwozia głównego.
I tak to wygląda – skrzydła jeszcze nie są przyklejone do kadłuba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 18:21 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Henryk, jak to się stało, że przegapiłem tą relację to nie bardzo wiem a tu już Jaczek prawie gotowy i wcale tak źle nie wygląda pomimo trudności w spasowaniu części. Pozdrawiam.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wskaźnik wysunięcia (i schowania) podwozia wykonałem ze spinacza biurowego i pomalowałem, używając cienkich pasków taśmy samoprzylepnej. Gotowe są też wloty powietrza na krawędzi natarcia skrzydła i owiewki połączenia skrzydło/kadłub. Zrobiłem też „po swojemu“ wnęki podwozia głównego.
Niestety, widać tu także, że w dalszym ciągu zdradzam skłonności do zbyt hojnego obchodzenia się z klejem – albo nie umiem skutecznie usuwać jego nadmiaru (wałkuję nadmiar palcem, ale to nie zawsze wychodzi).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 18:23 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Skończyłem oszklenie kabiny; tylną część zrobiłem z jakiejś tam resztki gotowego oszklenia, przednią i środkową z overhead–folii, ramka kabiny przyklejona została taśmą dwustronnie klejącą. Stronę wewnętrzną ramki pomalowałem. Żeby ułatwić sobie łączenie przedniej i środkowej części, wkleiłem w przednią część 4 mm kawałek drutu.

Obrazek

Obrazek

Rury wydechowe zrobiłem z koszulki izolacyjnej drutu, używanego n.p. do montażu ogrodzenia. „Życie wewnętrzne“ kabiny pilota uzupełniłem o celownik (z Jaka-23), zamocowałem imitację drutu anteny. Deska instrumentów wygląda na krzywo wklejoną, ale to tylko złudzenie optyczne, wynikające z nierównoległego położenia modelu na stole.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i to tyle na razie.
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 18:24 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Ta taśma dwustronna to jakiej firmy?
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
ODPOWIEDZ