Strażacki Star 266 "Bonex" projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Posty: 194
Rejestracja: pt sty 06 2006, 15:13
Lokalizacja: czestochowskie

Strażacki Star 266 "Bonex" projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz Kita »

Witam !
Jako że zawodowo jestem związany z firmą wykonującą zabudowy strażackie postanowiłem zbudować model takiego pojazdu.W firmie "Bonex" w Kamienicy Polskiej koło Częstochowy opracowano orginalne nadwozie strażackie do podwozia samochodu terenowego Star 266, które nie powoduje utraty cech pojazdu terenowego, czyli zachowano odpowiednie ukształtowanie nadwozia i rozłożenie mas, zwłaszcza masy zbiornika z wodą, aby środek ciężkości pojazdu był możliwie jak najniżej.Ten rodzaj nadwozia jest budowany już kilka lat i zbudowano ponad sto takich pojazdów. Różnią sie one szczególowym wyposażeniem , zastosowaną pompą wody, które to elementy są montowane według życzenia klienta. W moim modelu wprowadzę prawie najbogatsze wyposażenie oraz pompę wody A-16 produkcji zakładów w Świdnicy. Zdjęcia orginalnych pojazdów można obejrzeć na stronie firmy http://bonex.pl/srednie.htm . No a teraz dość już przydługiego wstępu. Model będzie w całości malowany, sklejam go z wydruków atramentowych. Wykonuję wydruki kolorowe, aby wyłapać błedy w kolorystyce poszczególnych części. Skleiłem ramę pojazdu
Obrazek Obrazek
oraz zawieszenie tylnych resorów
Obrazek Obrazek
Obecnie model wygląda tak
Obrazek Obrazek
Ciąg dalszy nastąpi.....
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Robisz go na podstawie, bądź posiłkujesz się wycinanką Modelika ?, czy zupełnie własne opracowanie ?
Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Posty: 194
Rejestracja: pt sty 06 2006, 15:13
Lokalizacja: czestochowskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz Kita »

Mój projekt z wycinanką Modelika nie ma nic wspólnego. Będzie to ładnie widoczne w dalszej części budowy. Wszystkie elementy modelu powstają na podstawie zdjęć, pomiarów i rysunków orginalnych pojazdów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

W takim razie szacunek i czekamy na postępy i kolejne fotki.
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 125
Rejestracja: sob lut 24 2007, 11:31
Lokalizacja: Szczecin/Słupsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Astra28 »

Siemanos.

No no no, Mariusz świetnie, że to robisz, bo jak Ciebie znam to będzie to bardzo fajnie opracowane. Powodzenia życzę i może w Ustce dasz się pomacać z modelem :)
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
W pracy robię TO, a w domu TO. This is my OCCUPATION
Obrazek
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Mariusz mam pytanie. Zawsze zastanawiało mnie jak samemu opracowuje się model. W jakim programie rysujesz model czy może ręcznie ? Jak to jest z dokładnością elementów ? Chodzi mi o to czy projektujesz każdą pierdołkę czy rezygnujesz z jakiejś części ? Mnie odstrasza projektowanie modelu ze względu na te szczegóły, chciałbym pewnie każdą najdrobniejsza część przenieść do modelu,a to pewnie zajęłoby masę czasu.

A i jeszcze jedno pytanie. Przy projektowaniu poszczególnych elementów korzystasz z doświadczenia, że tak ma być, bo inni tak ten element wykonali czy stosujesz swoje pomysły na wykonanie danego elementu ?
Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Posty: 194
Rejestracja: pt sty 06 2006, 15:13
Lokalizacja: czestochowskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz Kita »

Haziaj pisze:Mariusz mam pytanie. Zawsze zastanawiało mnie jak samemu opracowuje się model. W jakim programie rysujesz model czy może ręcznie ? Jak to jest z dokładnością elementów ? Chodzi mi o to czy projektujesz każdą pierdołkę czy rezygnujesz z jakiejś części ? Mnie odstrasza projektowanie modelu ze względu na te szczegóły, chciałbym pewnie każdą najdrobniejsza część przenieść do modelu,a to pewnie zajęłoby masę czasu.

A i jeszcze jedno pytanie. Przy projektowaniu poszczególnych elementów korzystasz z doświadczenia, że tak ma być, bo inni tak ten element wykonali czy stosujesz swoje pomysły na wykonanie danego elementu ?
Model projektuję w Corelu. A co do konkretów w projekcie: wszystko zależy od założenia jaki to ma być model - prosty czy "wypasiony". Ja rysuję tak szczególowo, aby najdrobniejsze elementy dało sie skleić. A co do doświadczenia - nigdy się na nikim nie wzoruję, byłby to plagiat. Każdą część projekuję po swojemu, na podstawie dostępnych mi materiałów. W przypadku tego modelu mam obfotografowane , obmierzone i obrysowane pięć egzemplarzy Stara 266, a także rysunki konstrukcyjne nadwozia, więc mam rozrysowany model maksymalnie wierny orginałowi.
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Dziękuję.

W sumie to Corela mam bardzo dobrze opanowanego to z tym nie powinno być problemu. Zostaje w takim razie któregoś razu zabrać się za jakiś prosty model i samemu coś sklecić ;-)

Aha i jeszcze jedno pytanie. Podzespoły projektujesz na bieżąco i sklejasz od razu ?
Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Posty: 194
Rejestracja: pt sty 06 2006, 15:13
Lokalizacja: czestochowskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz Kita »

Witam
Otóż podczas projektowania od razu sklejam model roboczy, na którym wyłapuje najpoważniejsze błedy. Teraz sklejam już model właściwy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Posty: 194
Rejestracja: pt sty 06 2006, 15:13
Lokalizacja: czestochowskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz Kita »

Witam!
Dziś dalszy ciąg relacji. Skleiłem przedni most napędowy. Orginał ma dosyć skomplikowane kształty odlewu, oraz tłoczoną z blachy ściankę przednią,ale udało mi sie uzyskać z papieru wlaściwe kształty.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Wszelkie uwagi mile widziane. Ciąg dalszy nastąpi...
Obrazek
ODPOWIEDZ