[Relacja] Focke-Wulf Fw-190A-8 i Focke-Wulf Fw-190D-9 od AH

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

[Relacja] Focke-Wulf Fw-190A-8 i Focke-Wulf Fw-190D-9 od AH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

Witam

Na wstępie coś o sobie, bo choć jestem na forum od 2005r to będzie to moja pierwsza relacja.

Mam na imię Cyprian. Kleję modele odkąd pamiętam, jak chyba każdy zaczynałem od MM. Mój pierwszy sklejony model to był dwupłatowy Henschel Hs 123A-1, pamiętam tylko, że owiewki kół skleiłem plastrem do opatrunków, bo nie chciały się trzymać :haha:. No ale że nawet papier toaletowy się rozwija to i moje umiejętności wraz z liczba klejonych modeli rosły. Jednak przełom nastąpił dopiero w 2005 roku po odkryciu TEGO FORUM! To co zobaczyłem, co można zrobić z "papierowym modelikiem" przerosło moje wyobrażenia. Do wtedy wydawało mi się że potrafię kleić modele. Kartonwork'owa rzeczywistość sprowadziła mnie jednak na ziemię i od nowa w domowym zaciszu próbowałem nauczyć się technik podpatrzonych na forum, od tych najbardziej elementarnych, po bardziej zaawansowane. I tak "dojrzałem" do pierwszej relacji :D

Jak w temacie będzie to relacja z klejenia Fw 190 A-8 oraz Fw 190 D-9 z wydawnictwa Pana Andrzeja Halińskiego. Przy czym z A-8 będą to raczej migawki z budowy, ponieważ model jest już doskonale znany.

Na wstępie zagruntowałem arkusze lakierem Model Mastera. Korzystam z wręg wycinanych laserowo, bo czas na wycinanie wręg wolałem poświęcić np. na uplastycznienie kokpitu.

Oba modele dzieli 7 lat i na ich przykładzie można zobaczyć jak ewaluował Hal.
W Dorze mamy dużo lepszy jakościowo papier, dodano klapy, możliwość wykonania przeszklonych tablic, dodano w kokpicie i to nie mało (najlepszym przykładem orczyk, prowadnice do przesuwania ruchomej części owiewki), na oklejkach dokładnie rozrysowane są miejsca styku z innymi częściami wraz z uwzględnieniem grubości kartonu. Nawet w szkielecie laserowym widać skok jakościowy, bo choć do wręg A-8 nie można mieć żadnych zastrzeżeń, to wręgi Dory są po prostu GENIALNE nie wyobrażam sobie wyciąć tak tego ręcznie, ja na pewno nie potrafię!!

In minus grafika kokpitu, chodzi mi o panele boczne i o tablicę przyrządów, wszystko jakby mniej wyraźne najlepiej wg mnie wyglądało to w Sturmbock'u.

Na początek:
A-8

Obrazek
Obrazek

i jeszcze kilka
Obrazek Obrazek Obrazek

DORA

Następna na matę poszła Dora. Mimo, że autor dodał sporo to i tak jeszcze sporo dorobiłem bo wszystko było dla mnie za płaskie... na zdjęciach brakuje jeszcze paru detali.

Obrazek
Obrazek

i jeszcze

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Jak do tej pory nie napotkałem żadnych problemów. Skleja się bardzo przyjemnie pod warunkiem zachowania wysokiej dokładności przy klejeniu. Uwaga dla przyszłych sklejaczy, jeśli nie będziecie wycinać otworów w pedałach orczyka to te całe ustrojstwo za pedałem można sobie spokojnie darować. Mam nadzieję, że coś na tych fotkach widać, choć ukryć się nie da, że talentu do robienia zdjęć to ja nie mam :-?

Zapraszam do oglądania i komentowania ( Wszystkich bez wyjątków, nawet tych co sklejają kulki z nosa :haha: )
Galeria: Bf-109E-4 AH
Awatar użytkownika
konradoo
Posty: 178
Rejestracja: pt lip 10 2009, 14:26
Lokalizacja: Szczecin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: konradoo »

Tak jak powiedział tak zrobił, jedziesz....
Kamilkat
Posty: 9
Rejestracja: śr cze 08 2011, 9:47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilkat »

Bardzo będę chciał zobaczyć efekt końcowy.
PS
Mógłbyś wrzucić zdjęcie od góry?
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

Kamilkat ujęcie z góry nic teraz nowego nie pokarze, wrzucę jak będzie fotel pilota, a na efekt końcowy będzie trzeba trochę poczekać nie jestem typem szybkościowca.
Galeria: Bf-109E-4 AH
forest144
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 30 2009, 11:14
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: forest144 »

To ja zasiadam i kibicuję, bo tu się niezłe rzeczy zapowiadają. Powodzenie w budowie!!!
Skomplikowanie sytuacji jest sprawą bardzo prostą, ale jej uproszczenie- bardzo skomplikowaną.
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 335
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

Ciekawa relacja. Z przyjemnością pooglądam, bo i samoloty zacne i klejenie na poziomie. Powodzenia !
Seb 545
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 10 2012, 15:42

Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seb 545 »

Witam i ruszyłeś coś w tym temacie ???
Moje dwie Foczki dawno już stoją na półeczce :-)
ODPOWIEDZ