Jak to zrobić: tektura czy 5 warstw papieru 80 g/m2

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

grzesk1985
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 02 2012, 13:11
Lokalizacja: Konin

Jak to zrobić: tektura czy 5 warstw papieru 80 g/m2

Post autor: grzesk1985 »

Pytanie jak w temacie (jestem laikiem w temacie papieru, kartonu i klejenia), co lepsze, karton czy np "sklejka" z 5 warstw papieru 80g/m2?

Pytanie nasunęło mi się raz teoretycznie, dwa trochę ze względów praktycznych. Teoretycznie ponieważ widziałem na instrukcji pewnego modelu łódki ściągniętego z internetu ( Weekender ) jak gość składa element z 4-5 warstw papieru i zastanawiam się czy nie można tego zrobić po prostu z kartonu,a praktyczne ponieważ składam sobie -po raz pierwszy - model papierowy/kartonowy, dodam że ściągnięty z internetu.. jest to t-34 w skali 1:72, niezbyt skomplikowany (w okolicy 20 części umieszczonych na jednej stronie A4), ale wczoraj pojawił się taki problem, że ja go wydrukowałem na zwykłym papierze 80 g/m2 i pomyślałem że skleję go bez podklejania tekturka, ale papier strasznie się gnie i niektóre elementy są pomięte, brzydko to wygląda. Czy zatem lepiej:

a) wydrukować np na kartce bloku technicznego
b) podkleić większe części tekturką
c) wydrukować na papierze i nakleić właśnie kilka warstw tegoż samego papieru otrzymując coś na zasadzie sklejki?
brońopole
Posty: 16
Rejestracja: wt sty 03 2012, 12:53
Lokalizacja: Opole

Post autor: brońopole »

blok techniczny i podklejenie w razie potrezb
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

Post autor: gnam »

Element wydrukowany na 80g, podklej nie wodnym klejem taką samą kartką. uzyskasz w ten sposób coś grubości jak blok techniczny, podklejając 2x coś jak brystol lepszej jakości.
Małe elementy ( do ok 1cm2) można podklejać na BCG i formować gdy jest jeszcze wilgotny element np rurki, większe elementy ciężko kleić BCG bo papier się wichruje.
Sam takie podklejanie stosuję bo nieraz drukarka nie chce ciągnąć tych grubszych arkuszy, albo nie mam odpowiedniej grubości tekturki pod ręką.
grzesk1985
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 02 2012, 13:11
Lokalizacja: Konin

Post autor: grzesk1985 »

dzięki za podpowiedzi.. będą na przyszłość, jak na razie (wczoraj wieczorem) zdecydowałem się na eksperyment i elementy wymagające większej sztywności podkleiłem kartonem ze starego pudełka od telefonu kom. .. okazało się że to taka mini tektura falista więc zapowiada się ostra walka z gięciem..
Awatar użytkownika
stary
Posty: 330
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

Post autor: stary »

Zły wybór.
Nikt nie używa tektury falistej do podklejenia elementów które wymagają potem gięcia.
Normalna tektura o różnych grubościach. Szukać, pozyskiwać, kupić.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Post autor: kierownik »

Właśnie teraz każdy zakład pracy czy biurowiec jest kopalnią kartonu. Wyrzuca się bowiem ścienne i biurkowe kalendarze, tzw.biuwary, wielkogabarytowe teczki z nadrukiem, itp.
grzesk1985
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 02 2012, 13:11
Lokalizacja: Konin

Post autor: grzesk1985 »

szanowni koledzy... poległem w walce z tektura falistą ... stosując się do waszych podpowiedzi zacząłem zbierać karton wszelakiej maści.. na razie na potrzeby bierzące kilka pudełek np po workach do odkurzacza czy ryżu itp.
niestety w moim zakładzie pracy kalendarze pudełka po ryzach z papierem do drukarek itd sa przekazywane do skupu i jest to rozliczane, zanim zdazylem pomyslec o starych kalendarzach (a mialbym ich okolo 18 biurkowych i dwa scienne) juz zniknely i zostaly wymienione na nowe.. ale nie poddaje sie i bede zbieral i szukal dalej
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

Post autor: gnam »

Tektura ok 1mm jest w usztywniaczach co stosuje się w pakowaniu koszul.
Dobra też jest w pudełkach z herbaty Milton z biedonki [ok 0,5mm], teczki białe wiązane [ok 0,3mm]. 0,8mm była kiedyś w pudełkach z proszkiem do prania.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

Post autor: Grzegorz75 »

To są k.... jakieś jaja ....
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

Post autor: gnam »

Dla jaj w modelarstwie nie znam zastosowania... możesz rozwinąć temat?
Zablokowany