[Relacja - koniec] IŁ-14, free download, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2151
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

[Relacja - koniec] IŁ-14, free download, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Zaczynam budowę następnego modelu samolotu latającego kiedyś w barwach „LOT”`u - Ił-14, free download ze strony papermodelers.com - plik można pobrać, gdy się jest zarejestrowanym członkiem forum.

Obrazek

Ponieważ dolna część kadłuba i skrzydła nie były wtedy w polskich samolotach lakierowane, użyję w tych miejscach „aluminium”, czyli mojego papieru srebrnego. Nie rozumiem też sensu drukowania oddzielnych pasków z oknami na folii samoprzylepnej– ja zrobię to „jak zwykle” podklejając folię (overhead) na okna taśmą dwustronnie klejącą.

Obrazek

Części kadłuba zwijam najpierw na jakimś walcu (np. plastikowa rura kanalizacyjna) i zabezpieczam gumkami...

...albo coś takiego – potrzebna jest do tego np. (pusta :D) 0,5 l puszka po piwie.

Obrazek

Obrazek

Po paru godzinach papier „zapamiętuje“ kształt i daje się o wiele łatwiej formować i skleić w walec.

Obrazek

Otwory okienne poszycia wewnętrznego kabiny pasażerskiej są za małe, samo poszycie dla mnie „niecodziennie” skonstruowane, tzn. żeby pasowało gdzie trzeba, trzeba je poprzecinać – ale do tego potrzebnych linii podziału nie ma.

Obrazek

Teraz budowa seryjna foteli pasażerów; 18 foteli, ale pasków (cz. K3) jest tylko 17...:shock:

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 13:25 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 5 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2151
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

...po trzech dniach pracy efekt końcowy. Mnóstwo roboty (o. 170 części) i po montażu w kadłub fotele są prawie niewidoczne, ale sama praca robi radochę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzy rzędy foteli zamocowane w segmencie głównym kadłuba. Zastanawiam się, jak najlepiej następne przykleić, bo czwarty rząd ma przednie nogi w części głównej, a tylne w następnym segmencie – dla mnie bardzo niekonwencjonalna konstrukcja.

Obrazek

Na tym etapie budowy wkleiłem już też wzmocnienia wnęki na połączeniu skrzydła z kadłubem.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 13:26 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
mr.jaro
Posty: 569
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Zechcesz zdradzic tajemnice, skad wziac ten srebrny papier? Dzieki.

Ach, jeczcze jedno. Skad Ty tutaj piwo w puszkach zdobyles? Pytam, gdyz czesto potrzebuje cienkiej blaszki aluminiowej, a akurat ta od puszek jest w sam raz.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2151
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj mr.jaro,
papier kupuję „na sztuki“ w sklepie papierniczym, 300 (jest też 130) g/m² – firmy nie znam. Jest nieco za gruby (ten 130 znowu za cienki), moja atramentówka drukuje to ledwo ledwo, czasami pozostawiając lekkie ślady (paseczki) głowicy, która chyba jest za blisko papieru. W dalszym ciągu szukam więc tego „idealnego” papieru – 160 – 250 g/m².
Piwo kupione chyba przed 20 laty, w jakimś supermarkecie. Od tej pory za piwem w puszkach się nie rozglądałem... :D
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
orfeusz1988
Posty: 67
Rejestracja: pt lip 29 2011, 12:45
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: orfeusz1988 »

Jak dla mnie to mistrzostwo :spoko: Na 10 zdjęciu fotel po prawej wydaje się być krzywo względem reszty. A co do aluminiowych puszek to masz jeszcze coca-colę i inne napoje. :D
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2151
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hallo orfeusz1988,
fotel jest rzeczywiście krzywo ustawiony, to wynik lekkiego wygięcia płyty podłogowej- nie zwróciłem na to uwagi. Po zamknięciu kadłuba i tak nie widać, tak że nie będę niczego poprawiać.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2151
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ponieważ ten biały pasek „a” jest bardzo wąski (ca. 2 mm) łączę część białą kadłuba z aluminiową tam gdzie są okna nie paskiem z kartonu (nie byłoby wystarczająco miejsca na jego przyklejenie), tylko „poszerzoną” folią przeźroczystą „b” z oszklenia okien. Przykleja się znakomicie za pomocą Uhu Flinke Flasche, czyli moim „głównym” klejem.

Obrazek

A tutaj już wszystkie fotele wklejone do kadłuba. Teraz czas na produkcję części ogonowej kadłuba.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 13:28 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
mr.jaro
Posty: 569
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Czolem Henryku, dziekuje za wyjasnienie.

Ja dotychczas zamawialem bialy (nie srebrny) papier w "Vereinigte Papierwerke". Oni rozprowadzaja papier wszelkiej grubosci, jakosci i wielkosci. Drogo tez nie jest, gdyz od lat panuje cos w rodzaju "papierowej wojny" - zdolnosci produkcji papieru na swiecie znacznie przewyzszaja zapotrzebowanie, zatem konkurujace firmy w walce o klienta prowadza cenowy dumping. Tyle, ze trzeba brac od razu troche wieksza ilosc, wiec moje zamowienie dokladam zawsze do zamowien biura. Przed dwoma laty za 100 arkuszy formatu A2 (akurat ta wielkosc miesci sie jeszcze w moim ploterze) o ciezarze 160g/m² zaplacilem bodajze 26 Euro. Mysle, ze w bardziej popularnym formacie A4 byloby jeszcze taniej.

Ale srebrnego papieru o przyzwoitej jakosci jeszcze nigdzie nie wyweszylem - stad moje wczesniejsze pytanie.

Odnosnie drukowania - faktycznie, nie kazda drukarka nadaje sie do druku grubszych mediow. Wprawdzie to nie musi byc zaraz powodem do zmiany sprzetu, ale ewentualnie w przyszlosci warto rzucic okiem na drukarki fotograficzne - te "trawia" karton bez wiekszych problemow.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2151
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Jarku,
w tak dużym mieście jak Hannover jest z pewnością o wiele więcej sklepów specjalistycznych niż w moim małym miasteczku. Opłaca się zajrzeć także do sklepu z „Architekturbedarf” – tam można np. kupić "podpiwek"...
PS. podpiwek nazywa się tutaj Finnpappe.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
mr.jaro
Posty: 569
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

O tak! Mamy tutaj jeden taki i dobrze go znam. Faktycznie, owa tekturka jest w nim dostepna w roznych grubosciach i do tego tania, jak przyslowiowy barszcz. Uzywa sie ja do budowy modeli architektonicznych.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
ODPOWIEDZ