StuG III G /rescaled Answer + Tommy`s help and scratch/

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

StuG III G /rescaled Answer + Tommy`s help and scratch/

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Targany wyrzutami sumienia i nękany przez Tommiego z powodu mojego modelarsko-kartonowego bezruchu zabrałem się za realizację jednego z moich marzeń.
Oczywiście gdyby nie Tomek nic by z tego nie było, bo dobrego stuga na rynku nie ma, oczekiwanie na stuga IV projektowanego przez Przemka przeciąga się w lata, więc spróbowaliśmy zrobić coś z niczego.
Mój Kolega Bogdan, którego z resztą od lat zapraszam na Forum, by się ujawnił i pochwalił swoimi perfekcyjnymi modelami, pokazał mi kiedyś przeskalowanego z 1-35 i świetnie sklejonego stuga III G z Answera.
Jak już pisałem Tomek model dla mnie przeskalował, trochę wprowadziliśmy korekt bazując na modelu 1-35 z Tamiyi i prace ruszyły. To co pokazuję to owoc wczorajszej nocy (do 4.30 ;) ) i dzisiejszej niedzieli. Wszystkie płyty porozcinałem, a następnie za pomocą CA i Hermolu posklejałem. Szybko jednak wybrałem metodę "spawania" cjanoakrylem, bo zależało mi na takim uchwyceniu położenia płyt, by miały one szczeliny na spaw czy wyglądały jak na zdjęciach stugów z Finlandii. Cały czas posiłkowałem się tą świetną stroną patrzac gdzie i jak płyty się zazębiają .
Tommy wspierał mnie on-line co chwila korygując wymiary kolejnych elementów czy przesuwając włazy etc. Wielkie dzięki Przyjacielu ! za mobilizację, pomoc i dobre słowa teraz i w ostatnich trudnych miesiącach.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Co do dalszych kroków to chcę by pojazd miał żywiczne kółka, wiele elementów fototrawionych, żywiczne akcesoria, ryflowane błotniki, może metalową lufę oraz nowo opracowane gąsienice do rodziny pojazdów Pz III/Pz IV.
Próby z figurką kierowcy też już się odbyły, jednak na wykonywanie wnętrza poza łożem armaty, które zapożyczę z GPM-owskiego stuga III F chyba się nie zdecyduję.
Z powodu mnogości odmian produkcyjnych stugów proszę wszystkich o wsparcie merytoryczne w trakcie postępu prac.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

PITERPANZER .

Przekaż proszę pozdrowienia i wyrazy wdzięczności dla Tommiego za to nękanie .

Wujek Jędrek .
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Wujku to mogę Tobie obiecać na 100%.
Jutro, jak wrócę z pracy czeka nas kolejna sesja on line.Trzeba kilka rzeczy przerobić/przerysować, np właz dowódcy musi być częściowo wpuszczony do środka.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

W związku z dostepnością akcesoriów żywicznych mogłem wrócić do stuga.
Na początek pokażę jak składam gąsienice. Każde odłamane od stopy wlewowej ogniwo oczyszczam z resztek . Następnie łaczę ogniwa po 2 , z dwójek robię czwórki, następnie 8 i 16.
Luzy pomiędzy ogniwami niweluję dając w otworek na czpień trochę kleju CA, łaczę ogniwko do ogniwka i ruszam aż wytworzy się "staw" .
UWAGA! Chwila zamyślenia i połączycie ogniwa na stałe ! :fear:

Wykonałem także próby rozwiercania i łączenia na szpilkę, dla tych, którzy preferują metody klasyczne.
Więcej pracy, więcej zabawy, w przypadku ogniw do T34, zdecydowanie zostanę przy metodzie na szpilkę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie przetestowałem zestaw kółek do Pz III/Stug`a. Po odłamaniu stopy wlewowej i wyrównaniu powierzchni łączymy koła w pary.
Sprawdziłem i najlepiej zrobić to następująco. Smarujemy klejem CA ośkę wewnętrznego koła, szpilek NIE smarujemy klejem!
Łączymy koła tak by szpilki kół weszły do otworków w kole zewnętrznym, dociskamy, gdy już mamy koła stanowią parę, szpileczką do otworków na tarczy koła podajemu po kropelce CA. Zostanie on zassany i sklei szpilki łaczące. Takie postępowanie umożliwia skorygowanie położenia szpilek w gniazdach. Gdyby były wcześniej posmarowane klejem to w trakcie montażu mogły by się zbyt szybko podklejać nie dając możliwości korekty.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Do nastepnego!
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
ODPOWIEDZ