[R/G]Jelcz MAT OŁAWKA, 1:25-projakt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

[R/G]Jelcz MAT OŁAWKA, 1:25-projakt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam Wszystkich Kartonomaniaków!
Po krótkiej przerwie od wszelkich prac modelarskich wracam z nowym projektem. Nadal pozostaję w tematyce okołoautobusowej, bowiem na warsztat wziąłem jelcza Oławkę. Dla niewtajemniczonych był to twór powstały na bazie jelcza 014 LUX, przyczepy P01 oraz stara 27. Czyli motoryzacyjny groch z kapustą w polskim wykonaniu Ciekawskich odsyłam do:

http://pl.wikipedia.org/wiki/MAT_O%C5%82awka

Nie wiem co mi wyjdzie i czy uzyskam zadowalający efekt.
Bryła sama w sobie jest trudna do uchwycenia szczególnie, że buduję w standardzie. (Tutaj wielki szacunek dla kolegi Jakoba i jego MEXA)

Z powodu braku dokumentacji wnętrze będzie na podstawie SKODY RTO 706 LUX natomiast projektując podwozie będę posiłkował się przyczepą p01 i starem 28.

Przed przystąpieniem do budowy Oławki wystrugałem przyczepę P01, a w zasadzie jej budę.
Obrazek Obrazek Obrazek
Naniosłem w projekcie kilka poprawek i dzisiaj wykonałem pierwsze cięcia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na dzisiaj to wszystko.
Zapraszam do komentowania.

Tymczasem pozdrawiam!
Paweł
Ostatnio zmieniony pn mar 23 2015, 9:50 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 3 razy.
Abuq
Posty: 58
Rejestracja: ndz lip 28 2013, 13:42
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abuq »

Pozwolę sobie zająć miejsce w drugim rzędzie (wbrew pozorom jest z niego lepszy widok) i przystąpić do trzymania kciuków :D

Według Wikipedii autobus ten był oparty o Stara 25. Jakbyś potrzebował zdjęć podwozia to mam ich parę (sfotografowałem taką ciężarówkę w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).

Na tej stronie jest napisane, że również silnik pochodził ze Stara 25 - w razie potrzeby też mogę się podzielić zdjęciami (tym razem ze Starachowic).
Pozdrawiam
Abuq
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć Paweł.
Bardzo się cieszę, że projekt Oławki wszedł w fazę produkcji forumowej :spoko:. Szacun to dla Ciebie, że mierzysz się z takim pomysłem, tym bardziej w wersji standard. Życzę Ci udanej hodowli swojego warzywka i udanych zbiorów!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

jelcz MAT Oławka, 1:25 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie Koledzy!

Oczywiście Abuq masz rację chodzi o stara 25 z silnikiem S 472. Wszelkie materiały, dokumentacja mile widziana.....Dziękuję!

Jakub, tak jak obiecałem "..po remoncie.." zabieram się za Oławkę:)
Wiem, że łatwo nie będzie. To nie "kanciak" z prostą bryłą...Trochę przeraża mnie dach, ale zobaczymy.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam!

Dzisiaj mała aktualizacja.
Buda Oławki powoli nabiera kształtów. Tak jak przypuszczałem pierwszych trudności przysporzyła mi przednia szyba i uzyskanie właściwych obłości-"ogórkowych"...
Obrazek Obrazek Obrazek
a wyszło tak jak widać.
Wnętrze zacznę uzupełniać dopiero po doklejeniu przedniej i tylnej ściany. Obrazek
Tymczasem pozdrawiam!
Paweł
Ostatnio zmieniony śr mar 04 2015, 21:55 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Hej. W przypadku szyb najważniejsze co trzeba zrobić to dopilnować odpowiedniego kąta ich pochylenia. Obłości ogórkowe przed tobą - tj. to co pod szybami z przodu i z tyłu. Powodzenia!
Awatar użytkownika
danio
Posty: 67
Rejestracja: ndz kwie 18 2010, 17:42
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danio »

Zacny model się szykuje, trzymam kciuki za pomyślne kiszenie tego korniszona ;-)
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam!

Dla Wszystkich podglądających wątek Oławki mały update. Dokleiłem ścianę czołową wraz z charakterystycznym wlotem powietrza. Autobusik nabrał nieco ogórkowych kształtów.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam!
Paweł
Ostatnio zmieniony śr mar 04 2015, 21:57 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Hej! Miło widzieć postęp prac. Rzeczywiście, zawartość ogórka w ogórku wzrasta :D (kurczę, aż się prosi żeby go malować, ale standard to standard - szacuneczek za takie podejście :spoko: ). Patrząc sobie na pokrywę silnika, widać brak czarnej uszczelki wokół kratownicy. Będziesz ją jeszcze z czegoś dorabiał, czy tak ma pozostać? Pozostając w temacie pokrywy, a gdyby tak zrobić, żeby była ona oddzielną częścią (dokręcana pokrywa z kratownicą) naklejaną na boki z lampami? Może by to dodatkowo uplastyczniło przód pozostając z założeniami modelu budowanego w standardzie (dodatkowo dałoby to możliwość podrasowania wyoblania boków i przodu busiku - to samo z tyłu)? I jeszcze jedno - stylizowany napis MAT, masz jakieś lepsze zdjęcie pokazujące ten emblemat? Bazując na tych, które mam wydaje mi się, że cały napis jest oparty na belce na całej długości.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witaj!
Pokrywa silnika raczej zostanie wymieniona na ciut zgrabniejszą a co za tym idzie pojawi się coś na kształt uszczelki. W którymś momencie drukowania nastąpiło przekłamanie i wymiar kratownicy trochę mi uciekł.
Kratownicy raczej nie da się odkleic bezboleśnie więc pokrywę również dokleję nową.

Napis MAT- dysponuję chyba tymi samymi zdjęciami co i Ty..? Niestety nie są one zbyt wyraźne. Czy jest tam belka czy tylko "cokoły" pod każdą nogą....? Jeśli masz jakieś dokładniejsze zdjęcia to będę wdzięczny... :)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ