[G] Szyb ,, Artur " KWK ,, Jan Kanty " model od po

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Paweł O.
Posty: 507
Rejestracja: śr maja 19 2010, 19:35
Lokalizacja: Jaworzno
x 15

[G] Szyb ,, Artur " KWK ,, Jan Kanty " model od po

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł O. »

Witam.

Zapraszam do obejrzenia galerii szybu ,, Artur ” kopalni ,, Jan Kanty ” z Jaworzna. Model powstał na potrzeby ekspozycji w Muzeum Miasta Jaworzna. Pozwolę sobie najpierw na krótki rys historyczny kopalni a następnie napiszę o modelu.
,, Artur ” był głównym szybem kopalni KWK ,, Jan Kanty ”umieszczonym na polu górniczym Barbara. Miał on umożliwić eksploatację pokładów Niedzieliska I i Niedzieliska II.
Szyb zawdzięczał swoje imię profesorowi Arturowi Benisowi, który zaangażowany był w powstanie kopalni. Konstrukcja wieży początkowo była drewniana, gdyż źle oszacowano wielkość złóż ( tylko na 20 lat eksploatacji ) i spółka zdecydowała że drewno będzie adekwatnym budulcem. Dopiero po pożarze w styczniu 1945r zmieniono ją na stalową, pochodzącą z szybu "Mariusz" likwidowanej kopalni Flora w Dąbrowie Górniczej.
"Artur" posiadał bezpośrednie połączenie z chodnikiem głównym w pokładzie 303 na poziomie 52m. W rejonie podszybia znajdowały się przekopy do szybu "Jan" oraz na poziom 130m w rejon szybu "Leopold". Dochodziła tutaj także upadowa zapewniająca komunikację pieszą. Była to niewątpliwie konstrukcja piękna i ciekawa trochę szkoda że oprócz budynku administracyjnego do naszych czasów nic nie zostało. Model został wykonany w skali 1:50 i powstał na podstawie dostępnych zdjęć gdyż żadna dokumentacja rysunkowa ,, Artura ” nie dotrwała do naszych czasów. Materiały jakich głównie używałem to przede wszystkim karton jako baza oraz fornir i listwy sosnowe i balsowe, poza tym farby Talensa i trochę modelarskich śmieci na upiększenie całości.Model jest znacznie uproszczony gdyż specyfika wystawy nie wymaga tak dużej dokładności. Rysunki zestawieniowe i skalowanie wykonał Pan Marek Żak w sprawach kolejowo, transportowo, górniczych korzystałem z pomocy moich kolegów Marka Żmudy i Józefa Dubiela, zawiłości fachu dekarza objaśnił mi mój brat, fornir ładnie pociął i trochę podpowiedział Pan Rafał Drzymulski, dokumentacja foto to Panowie Przemysław Dudzik dyrektor MMJ oraz Adrian Rams pracownik naukowy MMJ. Wszystkim im serdecznie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Paweł O.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tak wygląda model:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No to tymczasem ….
Umysł jest jak spadochron, działa o wiele lepiej gdy jest otwarty
Kolins
Posty: 9
Rejestracja: pn paź 07 2013, 20:05
Lokalizacja: Bierkowo k/Słupska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kolins »

Piękna robota. Jak będę w Jaworzniu :) to nie omieszkam zajrzeć do muzeum i luknąć na żywo. :D A ten budynek szachulcowy to stał przy ul. Grunwaldzkiej?
Strona klubowa na fejsie :)
Słupski Klub Modelarski -> SKM
https://www.facebook.com/SlupskiKlubModelarski?ref=hl
Awatar użytkownika
Paweł O.
Posty: 507
Rejestracja: śr maja 19 2010, 19:35
Lokalizacja: Jaworzno
x 15

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł O. »

Witam.

Cieszę się że model się podoba.

Marcin82 - to rób dokumentację zdjęciową nigdy nie wiadomo kiedy i komu się przyda.

Kolins - widzę żeś Waść chyba w Jaworzniu :) rodzony a tylko los na emigracyję wygnał. Tak Artur stał na Grunwaldzkiej o jakieś 150 metrów wcześniej niż obecny Witold. A do muzeum serdecznie zapraszam .
Umysł jest jak spadochron, działa o wiele lepiej gdy jest otwarty
WALDAS
Posty: 101
Rejestracja: ndz lip 27 2008, 23:14
Lokalizacja: CZŁUCHÓW
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WALDAS »

No ja na południe kraju raczej szybko nie zawitam, ale piękna robota , też z pomorza jestem. Podziwiam i cenie zapał do archiwizacji historii, zwłaszcza jeżeli można to okazać tak wykonanym modelem. Chwał takim ludziom. Pozdrawiam z CZŁUCHOWA.
Ushi84
Posty: 6
Rejestracja: sob sty 17 2015, 23:57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ushi84 »

Model robi wrażenie i jeśli jeszcze stoi w muzeum to chętnie się wybiorę obejrzeć na żywo. Wiele lat mieszkałem w sąsiedztwie tego szybu, ale nie przypuszczałem że kiedyś to tak wyglądało. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Paweł O.
Posty: 507
Rejestracja: śr maja 19 2010, 19:35
Lokalizacja: Jaworzno
x 15

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł O. »

Serdecznie zapraszam do Jaworznickiego Muzeum model tam jest i będzie zapewne kilka lat gdyż jest częścią wystawy stałej. W planach przybędą jeszcze inne. Kiedy jednak trudno sprecyzować. Jeżeli ja będę ich autorem zdjęcia na forum zamieszczę.
Umysł jest jak spadochron, działa o wiele lepiej gdy jest otwarty
ODPOWIEDZ